Anasayfa » Gündem » Anadolu Bozkırının Yıldızı Parlamaya Devam Ediyor…

Anadolu Bozkırının Yıldızı Parlamaya Devam Ediyor…

Sayın Başkanım, özgeçmişiniziokuyucularımızla paylaşır mısınız? Özgeçmişinizde dönüm noktası olarakdeğerlendirdiğiniz bir olay ya da gelişme varmı?

1968 Yılında Beypazarı´nda doğdum. Orta öğrenimimi Polatlı’dagerçekleştirdikten sonra Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi TarihBölümü´nden 1989 yılında mezun oldum. Polatlı Belediyesi´nde Basın veHalkla İlişkiler Müdürlüğü görevini 1995-96 yılları arasında yürüttüm. PolatlıBelediyesi´nden ayrılarak 1996 yılında mesleğe başladım. Polatlı Ülkü Ocaklarıve Türk Eğitim Sendikası Polatlı Şubesi´nin kurucu başkanlığını yaptım. 2 dönemMilliyetçi Hareket Partisi Polatlı İlçe Başkanlığı görevini yürüttüm. Evli ve 3çocuk babasıyım. 2014 yılında hemşehrilerimizin takdiri ile Polatlı BelediyeBaşkanlığı görevine başladım. Hemşehrilerime hizmet aşkıyla yürüttüğüm bukutsal görevi hayatımın dönüm noktalarından biri olarak görüyorum. ÇünküBelediye Başkanlığı yapmak; bu şehrin dört bir yanında sorumluluk sahibiolmak, insanların hayatına dokunmak bana büyük mutluluk veriyor

Polatlı hızlı bir gelişme veyeniden yapılanma süreciniyaşıyor. Görev süreniziçinde yaptığınız başarılıyerel yönetim hizmetlerive uyguladığınız önemliprojelerle gelişen çağdaş birkent yaratıyorsunuz. BelediyeBaşkanlığı görevinizi üstün birbaşarıyla yürütüyorsunuz. Sizcebaşarınızda belirleyici etkiyapan unsurlar nelerdir?Çalışma anlayışınız, temelilke ve prensiplerinizdeolmazsa olmazlar nelerdir?

Başarımızdaki en büyük etken; mesaimefhumu olmaksızın çalışıyoruz. Adaletlive toplumun tümünü kapsayan yönetimimizile hemşehrilerimizi kucaklamayaçalışıyoruz. Çalışmalarımızın dışındaki vakitlerimizde süreklihalkımızın içinde yer alarak hemşehrilerimizile buluşuyoruz. ŞeffafBelediyecilik anlayışımızla bu şehrivatandaşlarımız ile birlikte yönettiğimizidüşünüyorum. Başarımızınen büyük etkenlerinden biri dehemşehrilerimizden aldığımız geridönüşler, onların bizlere olan desteğive üzerimizden eksik etmedikleridualarıdır. Her biten projeninardından hemşehrilerimizinteşekkürlerine ve ilgilerine mazharoldukça ne kadar doğru bir işyaptığımızı ve doğru yolda olduğumuzugörüyorum. Tabi çalışmaarkadaşlarımla birlikte vaktimizinve gücümüzün tümünü şehrimizingelişmesi için harcıyoruz. Belediyeyedair tüm çalışmaları kendimbirebir takip etmeyi ve tabiricaizse ince eleyip sık dokumayıseviyorum.

Polatlı için ilmek ilmekdokuduğumuz tüm projelerim isebizlere başarıyı getiriyor.Belediye hizmetlerinindaha verimli ve etkiliyürütülmesi içinBelediyenizin kaliteanlayışını, vizyonunuve misyonunuzu anlatırmısınız?

Geride bıraktığımız üç yılda temel Belediyecilikhizmetlerinin yanı sıra sosyal belediyeciliktePolatlı adına çığır açtığımızı düşünüyorum.Projelerimiz ve faaliyetlerimizile şehrin dört bir yanında hemşehrilerimizedokunuyoruz. Bir çok alanda onlarınyanında oluyoruz. Kurduğumuz istihdammerkezi ile beşbinden fazla vatandaşımızıişverenler ile buluşturarak iş sahibi yaptık.‘Gönülden Gönüle hep beraber el ele’diyerek kurduğumuz Paylaşım Merkezimizesnaflarımızın yardımıyla binlerce vatandaşımızıgiydiriyor, eksiklerini tamamlıyor.Engelli ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıziçin yürüttüğümüz projelerimiz aralıksızdevam ediyor. Evde bakım hizmetlerimiz, Cemil Meriç Engelsiz Hayat Merkezi’ndeve Kültür Müdürlüğünde devam eden kurslarımızile vatandaşlarımıza sürekli Belediyemizindesteklerini hissettiriyoruz. Yakın zamandabaşlattığımız hilal kart projesi ile ‘Alan Elveren Eli Görmeden’ Parolasıyla hem yardımamuhtaç vatandaşlarımıza hem de orta ölçekliesnafımıza destek olmaya başladık. Hemşehrilerimizindesteği ve duaları biz bunları yaparkenbizlere güç veriyor.

Polatlı’da birçok ilke imza attınızve uyguladığınız dev projeler zinciriile halkın yaşam standartlarını vekalitesini yükseltiyorsunuz. İlçenizigeçmişle kıyaslanamayacak kadar çokdaha çağdaş ve üstün bir konumayükselttiniz. Bu durumu yaratanyatırım programlarınız, planladığınızyeni projeler hakkında bilgi ricaedebilir miyiz?

Tabi; 2014 Yılında görev başına geldiğimizdenbu yana Polatlı’da birçok ilke imzaattık. Seçim döneminde vatandaşlarımızaverdiğimiz sözlerin yüzde 95’ini gerçekleştirmişdurumdayız. Polatlı; geridekalan üç yılda büyük bir ivme kazanarak‘Anadolu Bozkırının Parlayan Yıldızı’ olarakanılmaya başlandı. 2016 yılı içerisindeŞehit Cüneyt Sertel Sosyal Tesisleri,Tam Gün Kreş, Hanımlar Konağı, ÜçpınarMesire Alanı, Şentepe Kapalı Pazar Yeri,Uluğ Bey Bilim Merkezi ve Gökevi ile MahalleMuhtarlıklarımız gibi projeleri tamamlayarakhizmete açtık. Temelini attığımızbirçok yeni projemiz var.2018 yılı içinde yeni dev projelerimizihemşehrilerimizin hizmetine sunacağız.Aqua Park, Gençlik Merkezi, AlparslanTürkeş ve Türk Dünyası Parkı, KartaltepeAlışveriş ve Yaşam Merkezi, KarapınarMesire Alanı, Çok Katlı Otopark, HayvanPazarı ve Yeni Belediye Binası projelerimizile 2018 yılı bizler için tabiri caizsevites yükselttiğimiz bir yıl olacak.

 

Başarılı bir eğitimci olarakilçenizdeki eğitim projelerinizhakkında bilgi rica edebilir miyiz?‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ parolası ile hizmete açtığımızPolatlı Belediyesi Etüt Eğitim Merkezimizdetoplam 650 öğrencimize eğitim desteğivermeye çalışıyoruz. Çocuklarını yüksek meblağlarödeyerek özel kurs ve eğitim merkezlerinegönderemeyen vatandaşlarımız için bu projeyiçok önemli görüyorum. Uzman öğretmenkadromuz ile gençlerimiz sınavlarına hazırlıyoruz.Aynı zamanda sürekli şehrimizdeki eğitimöğretim kurumlarımız ile irtibat halindeyiz. Önceliğimizolan okullarımızın ihtiyaçlarına katkısağlıyoruz. Eğitim kurumlarımızın eksikliklerinigideriyoruz. Bizim çocuklarımızdan, gençlerimizdenen büyük temennimiz derslerdeki başarıkadar kültürümüze, geleneklerimize, tarihimize,inançlarımıza uygun bir nesil olmalarıdır.

Polatlı’nın özellikle KurtuluşSavaşı dönemindeki tarihi öneminive yerini değerlendirir misiniz?Bu nitelikleriyle Polatlı’nın turizmpotansiyeli ve turizm kaynaklarıhakkında bilgi verir misiniz?Turizmde gelişme ve hedeflerinizianlatır mısınız?

Polatlı topraklarında gerçekleştirilen SakaryaMeydan Muharebesi; 250 Yıllık gerileme sürecininsona erdirildiği; Türk’ün makus talihininyenildiği, tarihin dönüm noktalarından biridir.Frig Medeniyeti’nden, Sakarya MeydanMuharebesi’ne binlerce yıllık tarih ile yoğrulmuşolan şehrimiz; tarihsel öneminin yanı sıra farklıkültürlerin izlerini içerisinde taşıyor. Ankara, Eskişehirve Konya gibi üç büyük şehrin üçgenindebulunan ve birçok medeniyeti topraklarında ağırlayanPolatlımız, farklı kültürlere ev sahipliği yapıyor.Polatlı topraklarına sosyal ve kültürel açıdanbirçok katkıda bulunan bu tarihsel süreç,dört bir yanı tarih kokan şehrimizin herköşesinde hissediliyor. Şahsen bir tarih öğretmeniolarak bu zengin coğrafya üzerindeBelediye Başkanlığı yapmaktan onur duyuyorum.2014 yılında Polatlı’nın bu tarihselzenginliklerini gün yüzüne çıkarmak veyeniden keşfetmek amacıyla Polatlı TarihiAlanlar Tanıtım Merkezimizi kurduk. Alanrehberlerimiz eşliğinde tarihi alanlarımızda3 yılda onbinlerce ziyaretçi ağırladık. BizlerePOTA üzerinden ulaşan misafirlerimizi şehrimizin tarihi alanlarını gezdiriyor,şehirden ayrılana dek yanlarında oluyoruz.Uzman arkeologlarımız ve alan rehberlerimizmevcut. İç Anadolu coğrafyasındabir ilki gerçekleştirerek ‘Frigler’denCumhuriyet’e Balon Yolculuğu’ parolası ilehayata geçirdiğimiz Balon Turizmi ile misafirlerimizehavadan tarihi alanları görmeimkanı sunduk. Polatlı aynı zamandaFrig Medeniyeti’nin başkenti Gordion’aev sahipliği yapıyor. Tümülüs adı verilenyüzlerce anıt mezarı topraklarında bulunduruyor.350 metre çapında ve 55 metreyüksekliğinde Antik Dünya’nın en büyükikinci tümülüsü olan Kral Midas’ın mezarıda şehrimizde bulunuyor. 2700 yıllık tarihiile zamana meydan okuyan ahşap mezarodası ve binlerce tarihi eseri gözler önüneseren Gordion Müzesi yılda 50.000’inüzerinde ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu özellikleriile şehrimizin büyük bir turizm potansiyelinesahip olduğunu düşünüyorum. Aralıksızdevam eden çalışmalarımız kapsamındabu potansiyelin ilerleyen yıllarda dahada gelişeceğine inanıyorum.

Çağdaş mimarisi veoldukça nezih ortamıile büyük bir ihtiyacıkarşılayan HanımlarKonağınızın sizce önemliişlevleri nelerdir?

Hanımlar Konağı, benim seçim dönemindehanımefendilere verdiğim birsözdü. Hanımefendilere verdiğim busözü yerine getirmenin mutluluğunuyaşıyorum. Daha önce de şehrimizinen merkezi yerinde Ticaret Odası ilebirlikte hanımefendilere işyeri açmafırsatı vermiştik. Amacımız HanımlarKonağımız ile toplumu ayırmadan başımızıntacı hanımefendilere pozitifayrımcılık yapmaktır. Şehrimizde Hanımefendilerehak ettikleri değeri geçte olsaverebilmiş olmaktır. Kadınların sosyal hayatakatılmalarını, güvenli bir alanda üretimyapmalarını şehrimiz için vazgeçilmezgörüyorum. Polatlı Belediyesi olarak isteğimizkadınlarımızın hanımlar konağı projesiile temiz, nezih ve rahat bir ortamdanefes almalarını sağlamaktır. Konforlu birortamda spor yapmalarını sağlamaktır. Burada toplantılar yapmalarına vesileolmaktır. Ben şahsen bu tesisinkısa zamanda Polatlılı hanımefendilerinbuluşma noktası olduğunu görüyorum.Hanımlar Konağı projesiile çok güzel geri dönüşler alıyoruz.

Ülkemizin geleceği olangençlerimiz için uygulamayıprogramladığınız projelerinizhakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle bir şehrin dinamizmi için en önemli etkenigençler olarak görüyorum. Polatlı da genç nüfusunfazla olduğu dinamik bir şehir. Gençlerimiz içinyine seçim döneminde bir Gençlik Merkezi sözü vermiştim.Şehirdeki gençleri sosyal aktiviteler ile buluşturarakhem eğlenmelerini hem de dinlenmelerinisağlayacak olan Gençlik Merkezimizin ihale sürecinitamamladık. Projenin Polatlı’da gençlerin yeniadresi olacağına inanıyorum. 7500 metrekare kapalıalana sahip olacak olan Gençlik Merkezimizin içerisinde;teknoloji market, cep sinemaları, kafeteryalar,spor salonları, eğlence merkezi, oyun odaları veçok amaçlı salonlar bulunacak. Polatlı’da bir ilk olacakolan projemizin şehrimize değer katacağını düşünüyorum.

Eklemek istediğiniz başkahususlar var mı?

2014 Yılında 1926 Polatlı Belediyespor futboltakımımızı ve Belediye Bayan HentbolTakımımızı kurduk. 3 Yıl içerisinde FutbolTakımımız Amatör Süper Lig’e, BayanHentbol Takımımız ise; şampiyonlukları ileen üst lig olan Türkiye Bayanlar HentbolLigi’ne yükseldi. Farklı branşlarda sporadestek vererek, altyapımızı destekleyerekşehrimizde gençlerimizi sporla buluşturuyoruz.Maçlarımız hemşehrilerimizden büyükilgi görüyor. Her alanda takımlarımızınbaşarılarını gördükçe bizler de mutlu oluyoruz.Polatlı Belediyesi olarak; hemşehrilerimizeen iyi hizmeti sunmak için; şehrimizinihtiyaçlarını tespit ederek ve doğrukaynakları kullanarak projeler üretiyoruz.Çocuk, genç, yaşlı ayırmaksızın tüm hemşehrilerimize yönelik projeler üretiyor,her gün bir önceki günden daha fazlaçalışıyoruz. Bu şehri beraber yönetmekiçin vatandaşlarımıza söz verdiğimizden buyana; dertleri ile dertleniyor, sevinçleri ilemutlu oluyor, acıyı tatlıyı hep birlikte yaşıyoruz.İhtiyaç duydukları her alanda onlarahizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.Hamdolsun ki yaptığımız tüm çalışmalar;taraflı tarafsız tüm kesimler tarafındandikkatle takip ediliyor ve büyük beğeni topluyor.Hemşehrilerimizden gördüğümüz ilgive sevgi her zaman bizim çalışma gücümüzü,şehrimizde ilkleri gerçekleştirmeye dairinancımızı arttırıyor. İnşallah 2018 yılındada dev projelerimiz ile şehrimiz için üretmeye,çalışmaya ve Polatlı’ya ilkleri yaşatmayadevam edeceğiz.