Anasayfa » ARŞİV » 250 » Ayın Yorumu Mayıs 2016

Ayın Yorumu Mayıs 2016

Ülkemiz 10 Ağustos 2014 gününden itibarenyeni bir dönemi yaşamaya başladı. Türkiye’miz, geçmişten günümüze uzanan siyasi tarihinin her döneminden ve demokratik sistemimizin tüm gelişme süreçlerinden tamamen farklı yeni bir yönelime girmiştir.

Türkiye bir bakıma 10 Ağustos 2014 tarihindeki Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile birlikte bir milat yaşıyor.Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın, halk tarafından 12’nci Cumhurbaşkanı olarak seçildikten sonra 28 Ağustos 2004 tarihinde resmen Cumhurbaşkanı görevine başlaması bu miladın önemli ilk kilometre taşıdır. Bu kilometre taşı, “Yeni Türkiye”nin yeni yolunun ilk belirleyici noktasıdır. Yeni Türkiye yolunun başında, öncesinde tanık olmadığımız yepyeni bir Çankaya dönemi başlamıştır. Bu yeni dönem milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun.

Türkiye’mizin 12. Cumhurbaşkanı olarak göreve başlayan Cumhurbaşkanımız seçim sonuçlarının belli olduğu ilk gece AK Parti balkonundan yaptığı “Tarihi Balkon Konuşması’nda” verdiği barış, birlik, kardeşlik ve her türlü ayırımcılığı reddeden mesajları, geleceğin Türkiye’sinin temel örgü taşları niteliğindedir.Anayasal sistemimizde olduğu gibi Parlamenter demokrasilerde cumhurbaşkanları, politik kavgaları önleyici, dengeleyici ve barıştırıcı yaklaşımlarıyla ülkede birlik ve kardeşliği güçlendirirler. Cumhurbaşkanımızın balkon konuşmasında altını çizdiği hususlar da bu yönde olmuştur. Verilen mesajlar, yeni cumhurbaşkanlığı döneminin, kutuplaşmanın azaldığı, siyasi tansiyonun düştüğü, uzlaşmacı, akılcı, demokrasi ve barış ortamını daha da geliştirici davranışların hâkim olacağı bir dönemi işaret ediyor. Beklentimiz, özlemimiz ve isteğimiz, verilen mesajların ülkemizdeki tüm kesimlerce benimsenmesi ve özümsenmesidir.

Herkes tarafından böylesi bir özümseme yapılabilirse; Cumhurbaşkanlığı Seçimi, milletimiz ve ülkemiz için barış ortamının, birlik ve beraberliğin, mutluluğun, huzurun ve istikrarın yolunu pürüzsüz ve açık tutacak koşullar yaratabilecektir.Cumhurbaşkanlığı seçiminin temennilerimiz doğrultusunda demokratik bir ortamda barış ve huzur içinde geçmiş olması, ülkemizde siyasal ve ekonomik istikrarı devam ettirecek şekilde sonuçlanması herkes için hayırlı olmuştur.

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle yaratılmış olan ortamın, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için güçlü bir katkı yapacağına inanmaktayız. Bu inancımızı sağlayan, Milletimizin ortaya koyduğu kararlı irade ve gösterdiği sağduyu, demokrasiyi özümsemiş olmasıdır. Milletimiz ortaya koyduğu özgür iradesiyle ülkemizin aydınlık yolunu daha da parlatmış, gelecek umutlarımızı güçlendirmiştir.

Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde sürdürdüğü demokrasi, barış, hak ve özgürlükler mücadelesinin oluşturduğu temel üzerinde Yeni Türkiye’nin şekillenmesini sağlayacak dirayetli adımları atacağı güvenini taşıyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başlayan yeni dönemde umutların ve beklentilerin daha aydınlık, daha kalkınmış ve uluslararası toplumda çok daha etkin, belirleyici, refah düzeyi yükselen bir Türkiye’nin yaratılacağı inancındayız. Bu inanç, duygu, düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik eder, kendilerine üstün başarılar dilerim.Kudretli görevine başlayan 12. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sorumluluk düzeyi en yüksek olan görevinin milletimize, ülkemize ve ailesine hayırlı olmasını, devlet yönetimindeki üstün başarılarının devamını diliyoruz.

Saygılarımla
G. Gül Kılıçaslan