Anasayfa » ARŞİV » 261 » Hendeklere Gömülen Terör Örgütü PKK

Hendeklere Gömülen Terör Örgütü PKK

Temmuz ayından beri Muş’un Varto, Mardin’in Nusaybin, Dargeçit, Derik ile Diyarbakır’ın Silvan, Sur; Şırnak’ın Silopi, Cizre ve İdil ilçelerinde devam eden operasyonlarda, etkisiz hale getirilen terörist sayısı yaklaşık 1250 oldu.


Aslında malumun ilanıydı çözüm sürecinin bitmesi. En fanatik milliyetçiler bile umutlanmıştı çözüm süreci ile birlikte. Ülkemizde terör bitecek bin yıldır var olan kardeşliğimiz devam edecekti.
Ak Parti hükümetinin iyi niyetle başlattığı fakat PKK’nın sürekli istismar ettiği süreçte, eğer PKK sözünde durmuş olsaydı terör sorununu muhtemelen bitmiş, ülkemize huzur ve sükûn gelmiş olacaktı. Süreç boyunca PKK terör örgütünün sözde üst düzey yöneticilerinin gizlediği gerçek amaçları ve sergilediği uyanıklıklar, hükümetin çözüm süreci sekteye uğramasın diye ortaya koyduğu aşırı toleransı, solcuların-entelektüellerin ve bir kesim vatandaşların 7 Haziran Seçimlerinde HDP’yi desteklemesi sonucu iyice şımaran terör örgütü, Türkiye Cumhuriyeti devleti sanki kendilerine mecburmuş gibi bir hayale kapılarak, süreci bitirme tehditlerinde bulunması ve eylemleri ile açılım sürecinde Devleti tabanına karşı aciz duruma düşmüş gibi gösterme çabaları.
Bugün süreç bitmişse asıl sebep PKK’nın devletin varlığını ve gösterdiği iyi niyeti hiçe saymasıdır. Süreç PKK’nın kalleşliği ile son bulmasaydı Güneydoğu bölgesi her anlamda refaha kavuşmuş olacaktı. Öyle de olmaya başlamıştı silahlar susunca Bölge hatırı sayılır yatırımlar çekmişti. Bölge insanımız yeniden Avrupalarda yaşayan fosilleşmiş kan emiciler yüzünden zor günler yaşıyor.
Bölge artık girişimcilerden ziyade teröristlerle doldu. Bölgedeki vatandaşlarımız yaşam standartlarını yükseltmek yerine varlık kaygısıyla silahların gölgesinde hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Teröre yeni bedeller ödense de, onca fidanlar toprağa düşse de öyle ya da böyle terör mutlaka bitirilecektir. 7 Haziran seçimlerinden sonra sanki sihirli bir değnek her şeyi bozmuştu. Beklenen, barajı geçen HDP’nin siyasetle yola devam etmesi ve silahların tekrar ortaya çıkmamasıydı. Ancak durum böyle olmadı tam tersine olaylar ardı ardına geldi. Süreçte her şey sıfırlanmış, başa dönülmüştü. PKK terör örgütünün Suruç’taki patlamayı bahane ederek süreci bozması sonucunda doğal olarak operasyonlar da başlatıldı. Temmuz ayından beri Muş’un Varto, Mardin’in Nusaybin, Dargeçit, Derik ile Diyarbakır’ın Silvan, Sur; Şırnak’ın Silopi, Cizre ve İdil ilçelerinde devam eden operasyonlarda, etkisiz hale getirilen terörist sayısı yaklaşık 1250 oldu. PKK’lı teröristlerin bölge insanının yaşamını hiçe sayarak, patlayıcıları özellikle dolap, beşik, soba, buzdolabı, tencere ve valizlerin içi ile kapıların arkasına tuzaklayarak günlerce asker ve polisle çatıştı. Operasyon bölgelerinde kapatılan çukur ve kaldırılan barikat sayısı ise Dargeçit’te 85, Silvan’da 22, Silopi’de 788, Cizre’de 951, Derik’te 24, Nusaybin’de 52, İdil’de 174 ve Sur’da 211 olmak üzere 2307’yi buldu. Operasyonların tamamlandığı yerleşim yerleri ile kontrolün ele geçirildiği bölgelerdeki arama tarama çalışmaları kapsamında da evlere, bahçelere ve yollara döşenen 3000’i aşkın patlayıcı imha edildi. PKK’lı teröristlerin Nusaybin’e bağlı Abdulkadirpaşa, Fırat, Dicle ve Yenişehir mahallelerinde kazılan çok sayıda çukur ve barikata yerleştirdiği patlayıcıların etkisiz hale getirilmesi amacıyla ilk olarak 1 Ekim 2015’te 6 gün süreyle sokağa çıkma yasağı uygulandı. Teröristlerin saldırılarının sürmesi nedeniyle farklı tarihlerde 7 kez daha ilan edilen sokağa çıkma yasağı uygulamalarından sonra güvenlik güçlerince yapılan çalışmalarda 52 çukur ve barikat bertaraf edildi, operasyonda 50’nin üzerinde terörist etkisiz hale getirildi.

Dargeçit’te de 10 Ekim-13 Ekim ile 11-29 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla başlayan operasyonlarda 33 terörist etkisiz hale getirildi, kapatılan çukur ve kaldırılan barikat sayısı ise 85 oldu. Çok sayıda patlayıcı imha edildi. Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde de üç mahallede 3 Kasım 2015’te başlayan ve 12 gün süren sokağa çıkma yasağı kapsamında da 22 çukur ve barikat bertaraf edildi. Operasyonlarda 15’e yakın terörist etkisiz hale getirildi. Silopi’de 14 Aralık’ta uygulanan sokağa çıkma yasağı kapsamında asker ve emniyet unsurlarınca başarıyla tamamlanan “Şehit Polis

Muhammet Onur Operasyonu”nda 145 terörist etkisiz hale getirildi 518 barikat kaldırıldı, 270’i aşkın çukur kapatıldı
Sürecin bitmesiyle Türkiye’de tarifi imkânsız acılar yaşandı yaşanmasına ancak, başta bölge halkı olmak üzere tüm ülke olarak, bu sefer her şeyin daha iyi olacağına inanıyoruz. Çünkü PKK Güneydoğuda tabanını kaybetmiş durumda ve can çekişiyor.

Kısacası kazdığı hendeklere gömüldü.

Cizre’de sona eren “Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu”nda da güvenlik güçleri, ilçede teröristlerce oluşturulan çoğu el yapımı patlayıcılarla tuzaklı 699 barikatı kaldırdı, 252 çukuru kapattı. Tamamı kontrol altına alınan ilçede güvenlik güçlerince etkisiz hale getirilen terörist sayısı da 666 oldu. Mardin’in Derik ilçesinde teröristlere yönelik operasyonlarda da 7 terörist etkisiz hale getirildi, 17 barikat kaldırıldı, 7 çukur kapatıldı. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Baro Başkanı Tahir Elçi’nin hayatını kaybettiği, polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Adem Erdur’un şehit edildiği saldırının ardından Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrasında başlatılan

Bayrak-12 Sur Müşterek Özel Birlik Operasyonu”nda ise etkisiz hale getirilen terörist sayısı 251 olan ilçede 204 barikat ile 7 çukur bertaraf edildi. Operasyonlarda 302 el yapımı patlayıcı da imha edildi. Şırnak’ın İdil ilçesinde terör örgütüne yönelik 16 Şubat saat 23.00’te ilçe merkezi ile Dirsekli köyünde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından 18 Şubat’ta TSK ve emniyet unsurlarınca

Şehit Özel Harekât Polisi Ersin Yıldırım Operasyonu” başlatıldı. İlçedeki operasyonlarda, etkisiz hale getirilen terörist sayısı 65 oldu. Turgut Özal Mahallesi’nde yoğunlaşan operasyonda sona yaklaşıldığını bildiren güvenlik yetkilileri, devam eden operasyonlarda 132 barikatın kaldırıldığı, 42 çukurun kapatıldığı ve 290 el yapımı patlayıcının imha edildiğini bildirdi.

PKK Hendeğe Gömüldü TSK ve Güvenlik güçlerinin operasyonlarında elde edilen sonuçlara ilişkin olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “PKK hendeğe gömülen bir terör örgütüdür” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart’ta Diyarbakır’da düzenlenen terör saldırısıyla ilgili, “Terörle mücadelemiz bu menfur eylemlerle asla sekteye uğramayacak, kararlı bir şekilde devam edecektir. Diyarbakır’da 31 Mart Perşembe günü terör örgütünün gerçekleştirdiği bombalı saldırıyı lanetliyor, saldırıda şehit olan 7 emniyet mensubumuza Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Saldırıda yaralanan güvenlik güçlerimize ve sivil vatandaşlarımıza Rabbimden acil şifalar temenni ediyorum. Güvenlik güçlerimizin kararlı ve hassas mücadeleleri neticesinde büyük bir darbe alan ve kendi kazdığı hendeğe gömülen terör örgütü, bu tür hain saldırılarla yaşadığı yıkımı gizlemeye çalışmaktadır.

Terörle mücadelemiz bu menfur eylemlerle asla sekteye uğramayacak, kararlı bir şekilde devam edecektir. Bu zorlu süreçte en büyük güven kaynağımız, başta bölgedeki kardeşlerimiz olmak üzere aziz milletimizin sabrı, basireti ve desteğidir. İnsanlık dışı yüzünü saldırılarıyla defalarca ifşa eden terör örgütüne karşı uluslararası toplumun da ilkeli ve tutarlı bir duruş sergilemesini bekliyoruz. Diyarbakır’da şehit düşen polislerimize tekrar Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

Sonuç olarak PKK’nın çözüm süreci boyunca, okunan niyetinden ve davranışlarından, Kürt sorunu iddiasıyla kendi aklınca devlet hayali kuran örgüt, barış sürecini bitirmekle nasıl büyük bir hata yaptığını herhalde anlamıştır.
Hükümet çözüm sürecini PKK hâkimiyet alanını Irak’tan Suriye’ye de genişletip, Türkiye’nin de Güneydoğusunu koparıp kendilerince bir Kürt devleti kursunlar diye başlatmadı. Sürecin bitmesiyle tüm Türkiye’de tarifi imkânsız acılar yaşandı yaşanmasına ancak, başta bölge halkı olmak üzere tüm ülke olarak, bu sefer her şeyin daha hayırlı olacağına inanıyoruz.
Çünkü PKK güneydoğuda tabanını kaybetmiş durumda ve can çekişiyor.
Kısacası hendeklere gömüldü.