Anasayfa » Kapak Konusu » KAPAK KONUSU

KAPAK KONUSU

Türkiye 2002 yılından sonra seçimlerin zamanında yapılması “geleneğinden” bir istisna olarak 24 Haziran 2018 Pazar günü erken seçime gidiyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 17 Nisan 2018 tarihinde TBMM’de Partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin aynı günde 26 Ağustos tarihinde yapılması çağrısı seçim sürecini başlattı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Bahçeli arasında yapılan görüşmede ülkemizin içinde bulunduğu iç ve dış sorunların değerlendirilmesi sonucunda alınan erken seçim kararını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerekçeleriyle açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin yaptıkları açıklama ve değerlendirmelerden erken seçimlerin mevcut acil sorunların zorlaması ve ülkenin karşılaştığı dış etkili ekonomik zorlukların yaşandığı bir dönemde ülkenin Kasım 2019’a kadar seçim ortamında bırakılmasının doğru olmayacağı ve seçim ortamının ivedilikle sonlandırılması gereğinden hareket edildiği görülüyor.

Son yıllarda ülkemizde tırmandırılan dış kaynaklı terör eylemleri ve Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum dolayısıyla komşu ülkelerde yaşanan sorunlar, uluslararası aktörlerin Orta Doğu’daki güç ve denge mücadeleleri, vekâlet savaşlarını yürüten proje terör örgütleriyle bölgemizde yarattıkları siyasi, ekonomik krizler, tırmandırılan uluslararası terör eylemleri ve Suriye iç savaşı ülkemizi doğrudan etkilenmektedir. Bu etkilerin sonuçları arasında başta ekonomik ve siyasal sorunlar olmak üzere Suriye krizi, Güney Doğu sınırlarımızda ABD destekli terör projeleri gibi çok ciddi meselelerle Türkiye mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Türkiye’nin bütünlüğüne dönük emperyalist devletlerin planları, yurtiçinde ve bölge ülkelerindeki uygulamaları, taşeron terör örgütleriyle yürüttükleri “vekâlet savaşları” yaşanan sorunları daha da ağırlaştırmaktadır.

Türkiye beka sorunlarını aşmak ve geleceğin daha güçlü Türkiye’sine ulaşmak için ağır koşullarda büyük bir mücadele vermektedir. Sürdürülen mücadeleyi başarıya ulaştırmak, darboğazları ve sorunları aşmak için doğru zamanlarda doğru kararlar alma gereğinden hareket edilerek Kasım 2019 kadar ülkeyi bir seçim ve rejimi tartışması ortamında bırakmamak ve seçim ortamını ortadan kaldırarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine bir an önce geçmek için ülkemiz 24 Haziran’da erken seçime gidiyor.