Anasayfa » Gündem » Sanatçı Halit AKÇATEPE’yi Sonsuzluğa Uğurladık

Sanatçı Halit AKÇATEPE’yi Sonsuzluğa Uğurladık

Osmanlı’nın Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın oğlu olan tiyatro sanatçısı ve tuluatçı Sıtkı Akçatepe Halit Akçatepe’nin babasıdır. Annesi Leman Akçatepe de sinema oyuncusudur ve Yeşilçam filmlerindeki ‘anne’ rolleri oynamıştır. Anne ve babası da sanatçı olan Halit Akçatepe bir kaynağa göre Ocak 1938’de Üsküdar’da dünyaya geldi. Bir diğer kaynakta ise Halit Akçatepe, 1938’de Ordu Ünye’de doğmuştur ve Yeşilköy Pansiyonlu İlkokulu’na gitmiştir. Akçatepe baba mesleği olan tiyatroculuğu değil de anne mesleği olan sinemaya yönelmiş olup konservatuar vb ile bir ilgisi, eğitimi olmamıştır. O zamanın bir film yönetmeninin çocuk oyuncu araması üzerine 1943 yılında ve 5 yaşında iken ilk rolünü almıştır. Akçatepe Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olduktan bir süre sonra askerlik yapmıştır. 1,5 yıl süren askerlik dönemini Ankara Anıtkabirde tamamlamıştır. 1972’de rol aldığı “Tatlı Dilim” filmiyle ün kazanan Akçatepe bundan önce birkaç filimde daha oynamıştır. Aslında Halit Akçatepe’yi Türk kamuoyu 1975 yılında çekilen “Hababam Sınıfı” filmindeki “Güdük Necmi” tiplemesiyle bağrına basmıştır. Aynı filmde “Paşa Nuri” namıyla tanınan tiplemedeki kişi babası Sıtkı Akçatepe’dir. Törende yapılan konuşanlarda Akçatepe’nin saygın karakterine ve herkes tarafından sevilmesine dikkat çekildi. İlk konuşmayı ev sahibi niteliği nedeniyle Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu yaptı. Başkan, “Bizim için gelişmemizde, eğitim yaşamımızda ve şu anda yaşamımızda etkileri oldu. Bu bir ekol. Türkiye’nin aydınlık yüzünü gösteren, geleceğe umutla bakmamızı sağlayan sanatçılardan biriydi” ifadelerini kullandı. Akçatepe’nin ilk eşi Tülin, ikinci eşi Rezzan Akçatepe ile kızları Itır, Ebru, Günsu Akçatepe ve torunları katılımcıların taziyelerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halit Akçatepe’nin ailesini telefonla arayarak merhum sanatçının kızlarından Ebru Akçatepe ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca yayınladığı mesajında

“Türk sinema ve tiyatrosunun saygı değer isimlerinden Halit Akçatepe’nin vefatını derin bir teessürle öğrendim. Canlandırdığı karakterler ve bamla bugün ilk kez birlikte aynı sahnedeyiz. Oysa daha önce bunu yapabilirdik. Kısmet olmadı maalesef. … ben onun izinden yürüyerek tiyatrocu oldum. Ailemizin sanat bayrağını omzumda taşıyorum” dedi.

Torun Zeynep Bozatlı dedesinin yaş günü için yazdığı mektubunda Dedeciğim, mutlu yıllar sana. Seni çok seviyorum. Sana mutlu yıllar diliyorum. Hemen iyileş de seninle oyunlar, yüzmeler her şeyi yapayımdilekleri yer bulmuştu.

Akçatepe’nin Dost ve Arkadaşlarının Sözleri

Tören sunucusu ve Hababam Sınıfı oyuncusu Ercan Gezmiş, GATA’da Halit Akçatepe’nin tedavisi sürerken Tarık Akan’ın ziyaretini şöyle anlattı: “Tarık ağabeyle karşılaştıklarında inanılmaz sevindi. Gözleriyle 45 dakika karşılıklı konuştular.”

Oyuncu Ferdi Mater çocukluk arkadaşı olduğunu söyleyip 75 yıldır ayrılmadıklarını belirtti.

Erol Evgin, 50 yıldan beri tanıştıklarını, aynı film ve sahnede birlikte olduklarını belirterek “Ailece görüşürdük. Çok büyük bir sanatçıydı. İçi dışı bir… İçi de o tebessümü gibiydi. Hayata karşı mizahla durabilmiş, mizahı bir kalkan olarak kullanmış, tüm sıkıntıları mizahla aşmış, ömrünü sanatına adamış çok değerli bir dostumu yitirdim” şeklinde konuşmuştur.

Tiyatro oyuncusu Genco Erkal, “Onu gören insan kucaklaşmak isterdi. Gözleri pırıl pırıl her zaman çok doğaldı. Oyunculuğun er meydanı tiyatrodur. Onu Güdük Necmi olarak tanıyanlar o tarafını bilmeyecekler. Tiyatromuzun temel direklerinden biriydi. Asıl onun oyunculuk gücünün orda görüldüğüne şahit oldum. Sadece güldürüde değil, her türde çok başarılıydı. Çok ciddi politik oyunlarda oynadık. Çok bilinçli, çok açıktı. Her zaman onun mesleğine olan tutkusunu, disiplinine hayran olmuşumdur. Hiçbir gün provaya geç kalmadı, işini hep güzel yaptı. Mutlu bir hayat yaşadı. Çok güzel ailesi oldu. Pırıl pırıl kızları var. Güzel bir iz bıraktı dünyada. En önemlisi de bu, arkanızdan güzel anılar bırakmak çok önemli. Ben ona bu son yolcuğunda iyi yolculuklar diliyorum. Işıklar içinde uyusun” dedi.

Emel Sayın, “Çok hatıra biriktirdik. Onun filmlerini izlemeye devam edeceğiz. Filmleriyle gülmeye devam edeceğiz. Nurlar içinde uyu canım arkadaşım” ifadelerini kullandı.

Hababam sınıfı oyuncusu olan ve “bacaksızlakabıyla tanınan Tuncay Akça, “Yeşilçam’ın devleri teker teker gidiyor. Kemal Abi (Sunal), Tarık Abi (Akan) gibi… Benim yaşım

onlara göre çok daha küçüktü. Benim hocalarım ve abilerim oldular her zaman” dedi.

Galatasaray Spor Kulübü: “Türk sinemasının değerli ismi Halit Akçatepe’nin vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Oynadığı filmlerle Türk halkının gönlünde sarsılmaz bir yer edinen Akçatepe, aynı zamanda Türk sinemasının gelişimine büyük katkı veren isimlerden oldu. Oyunculuğu ile yüzümüzde hiçbir zaman silinmeyecek bir tebessüm bırakan Halit Akçatepe eserleriyle daima anılacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Merhum Halit Akçatepe’ye Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz” sözleriyle taziyelerini açıkladılar.

Fenerbahçe Spor Kulübü: Türk sinema

ve tiyatrosunun unutulmaz sanatçılarından, Hababam Sınıfı’nın ‘Güdük Necmi’si, bir çok değerli eserde rol almış, milyonların sevgilisi büyük usta Halit Akçatepe’nin vefat ettiği haberini büyük bir üzüntüyle öğrendik. Usta oyuncu merhum Halit Akçatepe’ye Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere, merhumun sevenlerine ve tüm sanat camiasına başsağlığı dileriz..

Yeşilçam Sanatçıları (mealen):

Cem Yılmaz: “Ustamız Ahlit Akçatepe’nin mekânı cennet olsun.

Ebru gündeş: “Çocukluğumun gülen gözleri idi. Mekânı cennet olsun.

Filiz Akın: “Daima olumlu, sevgi dolu, neşe saçan ve çok sevilen bir usta daha gitti.”

Hale Soygazi: “Yeri doldurulamaz oyuncu ve çok sevdiğim arkadaşımdı.

Hülya Koçyiğit: “Sevgili ağabeyim keyifli kahkahalarıyla içimiz ısıtan, … 7’den 70’e herkesin sevdiği sinema ve tiyatro sanatçısıydı.”

Perihan Savaş: “Güdük Necmi’mizi kaybettik. Türk sinemasına çok şey kattı.

Selda Alkor: “Türkiye onu asla unutmayacak.

Türkan Şoray: “Gerçek ağabeyimi kaybetmiş gibi üzüldüm.” Beş yaşında iken sinema dünyasına katılan Halit Akçatepe 12 yaşına gelene kadar 32 filmde rol aldı. Yaşamında oyun seçmeni, yardımcı yönetmen ve senaryo yazarlığını da başaran sanatçı 7 tiyatro oyununda ve 112 sinema filminde rol almıştır. Daha çok Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, İlyas Salman, Şener Şen ve Tarık Akan ile birlikte rol aldığı “Hababam Sınıfı” filmindeki “Güdük Necmi” tiplemesiyle tanınmıştır. Türkiye’de halen 40 yıldan sonra bile zaman zaman izlenen “Hababam Sınıfı” filmindeki karakterlerden Adile Naşit, Kenal Sunal, Tarık Akan’dan sonra yitirilen unutulmaz sanatçı Halit Akçatepe olmuştur.