Anasayfa » ARŞİV » 261 » ABD Başkanı Obama

ABD Başkanı Obama

ABD Başkanı Barack Obama’nın Almanya ziyareti öncesinde Hannover’de binlerce kişinin katıldığı gösteride, ABD ile AB arasında imzalanması planlanan “Serbest Ticaret Anlaşması” protesto edildi.

Obama’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.
ABD Başkanı Barack Obama’nın Almanya ziyareti öncesinde Hannover’de binlerce kişinin katıldığı gösteride, ABD ile AB arasında imzalanması planlanan “Serbest Ticaret Anlaşması” protesto edildi.
Obama’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldiği Hannover kentinde düzenlenen gösteriye sendikalar, çevre ve tüketici örgütleri, sivil toplum kuruluşları ile muhalefet partileri destek verdi.

Opera Meydanı’nda toplandıktan sonra kent merkezinde yürüyüşe geçen göstericiler, attıkları sloganlarla, AB ile ABD arasında müzakereleri süren Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) ve AB ile Kanada arasında planlanan
Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması’nı (CETA) protesto etti.

Almanya’nın farklı bölgelerinden Hannover’e gelen eylemciler, gösteri boyunca ‘TTIP ve CETA defol!’, ‘Demokrasiyi koruyun, TTIP’i durdurun’, ‘Kim gizli gizli müzakere ediyorsa, yalan söylüyordur’, ‘Adil bir ticarete, haklara, standartlara evet, TTIP’e hayır’ yazan döviz ve pankartlar taşıdılar. Çevreci Greenpeace örgütünün üyeleri yürüyüş sırasında, TTIP müzakerelerinin durdurulması talebiyle, Hannover’in merkezinde yüksek bir binaya dev bir afiş astı.

Obama’nın seçim sloganı ‘Evet, biz yapabiliriz’ ifadesine atıfla ‘Evet biz yapabiliriz, TTIP’i durdurabiliriz’ yazılı afiş, binanın önündeki caddeden geçmekte olan göstericiler arasında büyük coşkuya yol açtı. Gösteri sırasında katılımcı kuruluşlar adına okunan ortak bildiride, TTIP ve CETA serbest ticaret anlaşmalarının çok uluslu şirketlerin çıkarlarını koruduğu, kamuoyundan gizli bir şekilde müzakere edildiği belirtilerek, anlaşmanın uygulamaya girmesi durumunda bunun çevre, ekoloji, doğal tarım ve hayvancılık, istihdam ve sosyal haklar gibi birçok alanda olumsuz sonuçları olacağı kaydedildi.

Hannover’deki gösteriyi düzenleyen organizatörler, protestoya yaklaşık 90 bin kişinin katıldığını açıklarken, polis katılımın 35 bin düzeyinde olduğunu bildirdi. ABD Başkanı Barack Obama Almanya ziyaretinde Hannover’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmenin ağırlıklı gündem konusunu TTIP anlaşması ve bu konudaki müzakerelere ivme kazandırılması odaklı oldu. Merkel ve Obama, kentteki tarihi Herrenhausen Sarayı’ndaki görüşmelerinin ardından akşam saatlerinde birlikte Hannover Sanayi Fuarı’nın açılışını yaptı, ardından ABD’li ve Alman iş insanlarıyla bir araya geldi. Obama iki günlük Almanya ziyaretinin son gününde Merkel ile birlikte, bu yıl ABD’nin partner ülke olduğu Hannover Sanayi Fuarı’nı da ziyaret etti. Merkel, Obama’nın ziyaretinin son gününde İngiltere, İtalya ve Fransa liderlerini davet ederek “Beşli Zirve” gerçekleştirdi. İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi Hannover’deki Herrenhausen Sarayı’ndaki Zirve’de bir araya geldi. Almanya, görev süresinin dolmasına az bir süre kalan ABD Başkanı Barack Obama’yı ağırladı. Başbakan Angela Merkel, ziyaretin son gününde Fransa, İngiltere ve İtalya liderlerini de Hannover’e davet ederek beşli bir zirve gerçekleştirdi.

Zirveden önce Avrupalılara seslenen Obama, “En büyük ortağınız ve dostunuz Birleşik Devletlere güvenebilirsiniz. Şimdi ve her zaman sizinle yan yana omuz omuza duracağız” dedi. “TTIP’ye acil ihtiyacımız var” diyen Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel için de, “Görev sürem boyunca en iyi ilişki kurduğum en önemli dostum” diye konuştu. İki lider, Avrupa Birliği ile ABD ve Kanada arasında imzalanacak olan Serbest Ticaret Anlaşması (TTIP) için de Alman halkının korkularını yenmek istediklerini belirterek, “Bu anlaşmaya ekonomik büyüme için acele ihtiyacımız var” mesajı verdiler. Ancak iki lider de anlaşmanın Obama’nın görev süresi içinde imzalanacağına ihtimal vermedi.

Zirve planlanandan daha uzun sürdü. Liderler Zirve’de Suriye ve Libya’daki krizleri ve Serbest Ticaret Anlaşması’nı (TTIP) ele aldı. TTIP, başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde büyük protestolara sebep olmuş, göstericiler, Obama’nın ziyareti esnasında da eylemlerini sürdürmüştü. Görüşmelerin uzun sürmesi nedeniyle Obama’nın uçağı planlanandan daha geç kalktı.

Obama, görev süresince Almanya’yı beş kez ziyaret etti. Merkel, Suriye’de yeniden şiddetlenen çatışmalardan endişe duyduğunu ifade etti. Merkel, Obama ile güncel uluslararası konuları ele aldıklarını ve bu çerçevede Suriye konusunu da görüştüklerini belirttikten sonra “Türkiye ziyaretim sırasında savaşın neden olduğu sefaleti yerinde gördüm” dedi. Merkel, Obama ile ağırlıklı olarak terörizme karşı mücadele, Ortadoğu’daki barış süreci, göç sorunu ve bu soruna sebep olan unsurların ortadan kaldırılması ve Afganistan’daki durumu da konuştuklarını ifade etti. Başkan Obama Zirve öncesinde Merkel eşliğinde Hannover Fuarı’nı gezdikten sonra yaptığı konuşmada, ABD’nin IŞİD’le mücadele için Suriye’ye ek 250 askeri personel göndereceğini doğruladı. Obama bunu muhalif Suriyeli güçler ve müttefiklere desteği artırmak için atılacak bir dizi adımdan biri olarak tanımlarken, “Amerikan özel operasyon birliklerinin Suriye’de bulunması IŞİD’in önemli bölgelerden çıkarılması konusunda yerel güçler kadar önemli” ifadesini kullandı.

Amerikan dışişleri yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre gönderilecek askerlerin çatışmalara katılmayacağı, ama cephe hattına yakın bir alanda konuşlandırılacak. Başkan Obama, Merkel ile Hannover’de yaptığı ikili görüşmenin ardından, Suriye’de ateşkesin ihlal edilmesiyle ilgili olarak Şam rejimini eleştirmiş, ayrıca yerel siyasi ve militan grupların saldırılarının da süreci olumsuz etkilediğini ifade etmişti. Fuara katılan Amerikalı ve Alman işveren ve yatırımcıların önünde konuşan Başkan Obama, “Güçlü, zengin ve birleşmiş bir Avrupa Birliği’nin dünya için gerekli” olduğunu kaydetti ve aynı zamanda Avrupa ülkelerinin gelirlerinin en az % 2’sini savunma için harcamaları yönündeki çağrısını yineledi.

Obama konuşmasında “Bugün insanlık tarihindeki en barışçıl ve en müreffeh dönem. İnsanlar yaşamak için bir seçim yapsaydı, o bu zaman olurdu” diyerek, özellikle Avrupa Birliği içindeki toplumların bunun bilincinde olmasını istedi.

Obama düzenlenen Zirve sonrasında açıklama yapmadan ayrılırken, Başbakan Merkel tek başına bir basın toplantısı yaptı ve gündemdeki uluslararası konuları ele aldıklarını, ağırlıklı olarak da Libya’daki son durumu konuştuklarını açıkladı. Merkel ABD ve Avrupalı müttefiklerin Libya’da istikrarın oluşmasını teşvik etmeyi hedeflediklerini ve bu yüzden “ulusal birlik hükümetini” destekleme kararı aldıklarını duyurdu. Başbakan Merkel NATO’nun Libya’da bir operasyonunun söz konusu olmadığını da açıkladı. Obama düzenlenen Zirve sonrasında açıklama yapmadan ayrılırken, Başbakan Merkel tek başına bir basın toplantısı yaptı ve gündemdeki uluslararası konuları ele aldıklarını, ağırlıklı olarak da Libya’daki son durumu konuştuklarını açıkladı
Obama’nın ziyaretinde gündemin en önemli maddelerinden biri Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması oldu. Obama, görev süresinin sona ereceği gelecek Ocak ayından önce Avrupa Birliği ve ABD arasındaki serbest ticaret anlaşmasının imzalanması yönündeki çağrılarını yinelerken, Merkel de TTIP’de ilerleme sağlamayı istediğini, anlaşma üzerinde müzakerelerin bu senenin sonuna kadar tamamlanmasını umduğunu ifade etti. Barack Obama’nın iki günlük ve ABD Başkanı olarak muhtemelen son ziyareti, son haftalarda Alman televizyonlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret dolu programlar nedeniyle başlayan tartışmalar ve gerginlik dışında neredeyse başka bir konu konuşmayan Almanya’nın gündeminin değişmesine de neden oldu.

Yapılan yorumlarda Obama’nın ziyaretinin ve özellikle Merkel için kullandığı sempati ve övgü dolu sözlerin Almanya Başbakanı’nın siyaseten yeniden istikrara kavuşmasına yardımcı olacağı belirtiliyor. Berlin’deki siyasi gözlemciler, geçen yıl Eylül ayında Almanya’nın sınırlarını mültecilere açtıktan sonra büyük bir popülarite kaybı yaşayan Merkel’in, Obama ziyareti sonrasında eski günlerindeki etkili imaja dönerek, en güçlü alan olduğu uluslararası siyasette kendini kanıtlamayı hedeflediğini savunuyorlar.

Hizmet sektörüne ilişkin görüşmelerde, telekomünikasyon sektörüne ilişkin düzenlemeler ve e-Ticaret ön plana çıkmıştır. Kamu alımlarına ilişkin pazara erişim imkânlarıyla ilgili henüz hiçbir öneri sunulmamıştır. Ticaretin önündeki engeller ile sağlık ve bitki sağlığına ilişkin standartlar alanlarında tarafların sunduğu öneriler karşılıklı olarak değerlendirilmektedir. Müzakereler kapsamında ele alınan sektörlere yönelik AB ve ABD’deki yasal düzenlemelerin nasıl yakınlaştırılabileceği detaylı olarak incelenmeye devam edilmektedir. Sürdürülebilir kalkınma alanında ilk öneriler taraflarca sunulmuş bulunmaktadır. Birinci Tarifelerde geri kalan yüzde 3’lük bölümünü oluşturan hassas olarak nitelendirilen ürünlerin tarifelerine ilişkin görüşmelerin ise müzakerelerin daha sonraki aşamalarında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Her ne kadar bu konuya ilişkin ayrıntılı açıklama yapılmamış olsa da, bu ürünlerin tarım, tekstil ve otomotiv sektörlerinden oluştuğu öngörülmektedir.

TTIP müzakerelerinin 12’nci turunda, tarım ürünlerinin ticaretine ilişkin olarak yapılan görüşmelerde, AB tarafı, mevcut ikili anlaşmalara dayanarak şarap ve alkollü içkilere yönelik bazı kuralların belirlenmesi yönündeki isteğini yinelemiştir. Bu kapsamda, AB, TTIP çerçevesinde Avrupa ve Amerikan ürünlerinin isimlerinin korunmasına ilişkin kuralların yer almasını talep etmektedir.

TTIP’de ayrıca şarap üretim prosesi, etiketlendirme ve onaylama uygulamalarına ilişkin kuralların da belirlenmesi talep edilmektedir. Hizmetlere ilişkin müzakerelerde, özellikle pazara erişim ve yasal düzenlemeler konuları kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektedir. Hizmetler konusunda taraflar birleştirilmiş taslak metin üzerinde çalışmalarını yürütmekteler. Şu ana kadar, hizmet sektörüne ilişkin görüşmelerde, telekomünikasyon sektörüne ilişkin düzenlemeler ön plana çıkmıştır. Taraflarca, telekomünikasyon alanındaki yasal düzenlemelerin uyumlaştırılmasında güçlü işbirliği imkânları değerlendirilmektedir. Telekomünikasyon sektörüne ilişkin görüşmelerde, sektörün kapsamı, ana altyapılara erişim, telekomünikasyon alanındaki ara bağlantı, düzenleyici kurullar ve ruhsatlandırma işlemleri gibi konulara ağırlık verilmiştir.

Son müzakere turunda yürütülen görüşmelerde, taraflar özellikle ana tedarikçilerin yükümlülükleri ve TTIP’deki telekomünikasyon bölümünün kapsamına odaklanmışlardır.

OBAMA’nın ziyaretinde gündemin en önemli maddelerinden biri Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması oldu.