Anasayfa » Yazarlar » Zara » İpek Tuzcuoğlu ile

İpek Tuzcuoğlu ile

Bir dolu kötü sözün, bir dolu kavganın, bir dolu karmaşanın yaşandığı süreçlerde yapılacak tek şey; Kapalıyız diyebilmekten geçer. En temizinden en helalinden nadiren de olsa bazı dönemlerde en iyi seçimdir dükkânı kapatmak. Zaman öyle bir zaman ki dükkânınıza giren her müşterinin huyunun suyunun değişmiş olduğunu görüp üzülüp sıkılmaktansa yapın bir tadilât siz sağ ben selamet olsun bitsin. Yoksa bu hâl hâl değil, bu gidişte pek hayra alamet değil.
Siz de bu vesile ile yapın bir kafa tatili. Tartışmalardan yaşamın telaşından uzak bir mola verin kendinize. Temize çekin vicdanları. Biraz düşünün taşının kopun hayatın gereksiz yüklerinden, birbirimizi kırmadan dökmeden bir arada yaşayabilir miyiz? Neden yaşayamayalım ki nedir paylaşılamayan nedir esas sıkıntı sorun? Nasıl buralara geldik acaba diye biraz da dertlenin. Ya hu kendimize satın aldığımız bunca derde en azından vicdanımızı temizlemeye yarayacak bir kaç soru bir kaç cevap daha katın ne olacak? Bir cesaret asın kapınıza kapalıyız levhasını çıkıp gidin bir süre. Mesela derin bir nefes çekip başınızı göğe bir kaldırın güneşe bir bakın güneşsiz bir gün ise bulutlara, yağmurlu bir gün ise toprağa düşen damlalara, karlı bir gün ise kar tanelerinin nasıl da birbirine çarpmadan eşsiz bir şekilde yeryüzüne düşüşüne bir bakın… Eee ne hissettiniz? Ne gördünüz? Ben size söyleyeyim ne güneş kavga eder rüzgârla ne ağaçlar yağmurla ne bulutlar kar taneleriyle. Sükûnet huzur ve müthiş bir uyum vardır yeryüzünde. İnsanoğlunun tam aksine… Hakikatte zaten fark edebilene… Peki tüm bu yaratılmışların en şereflisi bizsek yani insanoğluysa bakın bakalım sağınıza solunuza iş arkadaşınıza patronunuza, eşinize dostunuza konu komşuya, okuduğunuz izlediğiniz haberlere, orada burada neler olduğuna, ne hissettiniz? Ne gördünüz? Ben size söyleyeyim diyeceğim ama elim varmıyor yazmaya… Ne siz sorun ne ben
yazayım… En iyisi siz bir süreliğine dükkanınızı kapatın, kapıya da kapalıyız levhasını asın, çıkın bir kafa
tatiline. Nereye diye soran olursa da “Güneşli günlere” dersiniz. Arkanızdan deli diyen de olacaktır elbet bırakınız desinler bırakınız öyle bilsinler böylesi süreçlerde ancak dost kaybetmek istemeyen, gönül kırmak istemeyenler zaten güneşi görmeye gider… Aaa bir de adalet duygusunu kaybetmemiş olanlar… Demedi demeyin güneşli günlere mutlaka gidin siz iyisi mi… Mutluyum!.. Çünkü yol yakınken dönüşlerim var… Huzuruma şaşırmayın! Çünkü yarı yolda duranlardan, koşar adım gitmişliğim var… Kızmayın aşktan caymışlığıma, benim karşıdan tanımama gibi bir özrüm var… Gelsin hayat bildiği gibi, elinde ne varsa hayata dair.
Ötesi hiç bir şey ya da vesaire… Gerisi MİSAFİR!..
Hz Mevlâna
Ayın Sözü