Anasayfa » Gündem » KÖY EVLERİ PROJESİ BAŞLADI

KÖY EVLERİ PROJESİ BAŞLADI

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın vaatleri arasında bulunan “Başak Projesi-Başkent Ankara Köy Evleri  Projesi” kapsamında 11 tip ev belirlendi. Proje kapsamında, nüfusu 5 binin altında olan 903 mahallede ev yaptırmak isteyen vatandaşlardan zemin etüdü, mimari, statik, elektrik ve mekanik projeleri için ücret alınmayacak. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, seçim döneminde verdiği sözlerden birini daha hayata geçirdi. “Başak Projesi-Başkent Köy Evleri Projesi” için düğmeye basıldı ve mahallerinde (köylerinde) ev yaptırmak isteyen vatandaşlara ücretsiz sunulacak 11 tip ev modeli hazırlandı. Köyden kente göçü tersine çevirecek model sayesinde kırsal kalkınmaya katkı sağlanması hedeflenirken, bu projeden yararlanmak isteyen vatandaşlar tek ve çift katlı ev modellerinden birini tercih edebilecek. Projeden Başkent genelinde nüfusu 5 binin altında olan 903 mahallenin kırsal yerleşik alan sınırında ev yaptırmak isteyen vatandaşlar yararlanabilecek. Kırsal kesimde inşa edilecek 11 tip ev modellerinden birini yaptıracak olan vatandaşlar; Büyükşehir Belediyesine zemin etüdü ile mimari, statik, elektrik ve mekanik projeleri için hiçbir ücret ödemeyecek.

Köyünde Ev Yaptırmak İsteyenler Nereye Başvuracak?

Ankaralılar, “0534 896 06 37” numaralı destek hattını arayarak “Başak Projesi” kapsamında hazırlanan 11 tip proje hakkında bilgi alabilecekler. Projeden yararlanmak isteyen vatandaşlar, parsellerine ait aplikasyon krokileri ile önce ilçe belediyelerine başvuracak. İlçe belediyeleri ise hazırlayacakları imar çapı ve yol kotu belgeleri ile talepleri, Ankara Büyükşehir Belediyesine iletecek. Gelen talep doğrultusunda, vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Kırsal Planlama Şube Müdürlüğüne başvurarak parsellerine uygun projeleri seçtikten sonra zemin etüdü yapılacak. Mimari, statik, elektrik ve mekanik projelerini hazırlayacak olan Büyükşehir Belediyesi tüm bu belgeleri ilçe belediyelerine iletecek. İlçe Belediyesi tarafından projelerin onaylanmasının ardından “Kırsal Yapı İzin Belgesi”ni alan vatandaşlar inşaata başlayabilecek.

Hazırlanan Başak Projesi kapsamında belirlenen 11 tip arasında;

-2 katlı projelerde:60 metrekarelik 2+1, 115 metrekarelik
3+1, 160 metrekarelik 4+1 ve 200 metrekarelik 4+1,
-Tek katlı projelerde: 65 metrekarelik 2+1,
75 metrekarelik 2+1, 90 metrekarelik 2+1,
100 metrekarelik 3+1, 120 metrekarelik 3+1,
140 metrekarelik 3+1, 180 metrekarelik 4+1 evler yer alıyor.

Türkiye’de İlk ve Tek: ANKARA’DA 914 KÖY ÜCRETSİZ İNTERNETE KAVUŞTU

“Aralık ayı sonuna kadar tüm köylerimize ücretsiz internet hizmeti sağlamış olacağız” diyen Başkan Mansur Yavaş sözünü yerine getirdi. Sonradan mahalle olan 914 köye ücretsiz internet hizmeti götürüldü. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal belediyecilik anlayışıyla “insan odaklı” yeni uygulamaları hayata geçirmeye devam ediyor. Başkent’te ‘öğrenci dostu’ projelerle öğrencilerin hayatını kolaylaştıran Başkan Yavaş, özellikle pandemi sürecinde uzaktan eğitimin devam etmesi üzerine interneti olmayan 928 kırsal mahalleye ücretsiz internet bağlantısı yapacaklarını açıkladı. 19 Kasım’da sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımla köylere 45 günde internet bağlantısı gerçekleştirecekleri sözünü veren Başkan Yavaş, bu sözünü bir ay içinde yerine getirdi. 10 köyde altyapı bulunması nedeniyle muhtarların kurulum istemediği, 4 köyde ise köy konağı yapımının sürmesi nedeniyle kurulumun ertelendiği ücretsiz internet hizmeti toplam 914 köyde tamamlandı.

Hedef: Eğitimde Fırsat Eşitliği

Bu hizmet sayesinde pandemi döneminde internet üzerinden uzaktan eğitim alması gereken ancak internet sorunu yaşayan öğrencilere eğitimde fırsat eşitliği sağlayan Başkan Yavaş, planlanandan daha kısa sürede 914 mahalleyi internete kavuşturdu. İlk olarak 19 Kasım’da yaptığı duyuruda öğrencilere, “Evlatlarımızın yüzlerinde gülümseme olmak için çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Uzaktan eğitime devam kararı sonrası 45 günde köylerimize ücretsiz interneti ulaştırmış olacağız” sözleriyle seslenen Başkan Yavaş, yapılan çalışmaların yakından takip edilmesi için de koylereinternet.ankara.bel.tr internet adresini kullanıma açtı.

Türkiye’de Bir İlk

Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Gökhan Özcan da yapılan çalışmalar hakkında sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Başkentimizde ücretsiz interneti olmayan köy kalmadı. Çocuklarımızın gözlerinde ışık, yüzlerinde tebessüm oluşmasında emeği geçen, yağmur çamur demeden söz verdiğimiz tarihten önce çalışmalarımızı tamamlayan ve dünyada ilk olmamıza vesile olan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz” dedi. Başkan Yavaş tarafından hayata geçirilen ve eğitim desteği sağlayan proje ile Başkent’te özellikle kırsal mahallelerde öğrenim gören öğrenciler ve tüm vatandaşların yararlandığı ücretsiz wi-fi hizmeti Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, ailesi sosyal yardımlardan faydalanan ailelerin çocuklarına da destek oluyor. Sosyal yardımlardan faydalanan 30 bin aile 3 ay boyunca 10’ar GB ücretsiz internet desteği sağlandı.