Anasayfa » Gündem » SİNCAN BELEDİYESİ Yatırım ve Çalışmalarıyla Örnek Oluyor…

SİNCAN BELEDİYESİ Yatırım ve Çalışmalarıyla Örnek Oluyor…

Sosyal Belediyecilik Anlayışıyla Hareket Eden SİNCAN BELEDİYESİ, Yediden Yetmişe Herkese Kucak Açmaya Çalışıyor.

SİNCAN BELEDİYESİ’NE ÖDÜL YAĞMURU

Sincan Belediyesi Art Arda Alınan Ödüllerin Gururunu Yaşıyor

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen İdealkent Ödülleri Töreni’nde Sincan Belediyesinin sıfır atık projesi ödül getirdi.

Başkan Ercan, uluslararası platformda kazanılan başarıdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sıfır atık konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşi Emine Hanım tarafından 2017 yılında başlatılan seferberlikle eş zamanlı olarak düğmeye bastık. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’nin en başarılı belediyesi seçildik, Kasım ayında Haliç Kongre Merkezi’nde ödülümüzü almıştık. Bugün de uluslararası bir platformda çalışmalarımızın takdir edilmesi bizi oldukça onure etti. Sincan’ı ve Ankara’yı burada en iyi şekilde temsil ettiğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Art arda 3 ödül almanın haklıgururunu yaşayan Sincan Belediyesibu kez uluslararası alanda büyük birbaşarı yaşadı. İdealkent Ödülleri”ninbu yılki sahipleri arasında SincanBelediyesi de yer aldı. Fransa’nınbaşkenti Paris’te düzenlenen İdealkentÖdülleri Töreni’nde“1. Sınıf Atık Getirme veKompost Üretim Tesisi”Projesi, Sincan Belediyesineödül getirdi. Ödülünü BaşkanErcan’a SürdürülebilirKaynak Yönetimi için Şehirlerve Bölgeler Birliği GenelMüdürü Francesco Lembotakdim etti. Sıfır atık konusunda gelinen aşamayıdeğerlendiren Başkan Ercan, “Sıfır atıkçalışmamızın 2 boyutlu olduğunusöyleyebilirim, bunlar eğitim vesahadaki aktif çalışmalar. Eğitimle 2yılda 100 bin kişiye eğitim verdik veSincan’da kişi başına 1,2 kg olan atıkmiktarını 0.80’lere kadar yani 3’te1 oranda düşürdük. Yani Sincan’ınnüfusu 600 bin, bunlardan 200 biniSincan’da artık atık çıkarmıyor. İlk yerlikompost sistemiyle organik anlamdaoldukça zengin gübre üretiyoruz. Sokakhayvanlarından diğer hayvanlara kadarısıl işlem görmüş atıklardan mamaüretiyoruz. Isıl işlem görmemiş organikatıklardan gübre üretiyoruz. Ahşapatıklardan sanata dönüşen ürünlerüretiyoruz. Biz artık çöp kavramını birkenara bıraktık; bizim için atık var, atıkhammadde, ekonomik değere dönüşenbir hammadde, sanatsal ürünleredönüşen hammadde. Hatta atıklarbilimsel ara maddelere dönüşebiliyor.”dedi.

SİNCAN’IN SIFIR ATIK BAŞARISI

Çevre kaynaklarının daha verimlikullanılmasından atıkların geridönüştürülerek tekrar kazanılmasınakadar birçok aşamayı barındıran “sıfıratık” seferberliğine ilişkin çalışmalarSincan Belediyesinde artarak devamediyor.Sincan Belediyesi; meydanlara,sokaklara, iş yerlerine toplam 34 adetMobil Atık Getirme Merkezi kurdu. AhiEvran Mahallesi’nde 1. Sınıf Atık Getirmeİstasyonu kurularak 17 ayrı atığın geridönüşümü sağlandı.Sıfır atık seferberliğinin artarak devamedeceğini kaydeden Sincan BelediyeBaşkanı Murat Ercan “Ambalaj atıklarıçöp değildir. Kâğıt, karton, plastik,cam ve metal atıklarınızı evselatıklarından ayrı olarak hazırlanangeri dönüşüm konteynerlerineatarak sizler de geleceğe katkısağlayın.” sözleriyle Sincan halkından“sıfır atık” desteği istedi.

Sincan Belediyesi İlk Yerel Kompostlama Merkezini Kurdu

Sincan Belediyesi,“Sıfır Atık Projesi”kapsamında kurduğuKompost Üretim Tesisiile çöpleri dönüştürerekorganik gübre üretiyor.Çevre ve ŞehircilikBakanlığı tarafındanhibe kapsamında alınankompostlama makinasıile ilk yerel kompostlamatesisini kuran SincanBelediyesi ilçenin çöpve organik atıklarındanorganik gübre eldeediyor.

AYLIK ORT ALAMA 550 KG KOMPOST ELDE EDİLİYOR

Kompost, her türlü organik atığın toplanıp bir arayagetirilerek uygun nem, oksijen ve sıcaklık değerlerininsağlandığı ortamda yararlı mikroorganizmalar tarafındançürütülerek elde edilen doğal bir gübre.Sincan Belediyesi, 1.Sınıf Atık Getirme Merkeziiçerisindeki Kompost Üretim Tesisinde bulunan ve 2Ağustos 2018 tarihinde temin edilen tam otomatikmakina ile aylık ortalama 550 kg organik gübre üretiyor.Toprağın organik maddelerce zenginleşmesisağlanarak belediyeye bağlı parklarda ve serabitkilerinde kullanılıyor.

 

SİNCAN-KAYAŞ BAŞKENTRAY HATTI AKÇAÖREN’E UZAYACAK…

BAŞKENTRAY 18.4 KİLOMETRE UZAYACAK !..

Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın girişimleri sonucu Sincan- Kayaş hattı üzerinde hizmet veren Başkentray, Akçaören Mahallesi’ne kadar uzatılacak. Projenin 2022’de bitmesi planlanıyor.

Sincan 1. Organize SanayiBölgesi ve Yenikent yerleşim alanınıda kapsayacak şekilde banliyöhattı 18.4 km eklenerek AkçaörenMahallesi’ne kadar uzatılacak.Sincan Belediye Başkanı MuratErcan, Sincan ve Kayaş arasındaki36 kilometrelik hat üzerindehizmet veren Başkentray hattınınAkçaören Mahallesi’ne kadar18 kilometre uzatılacağınınmüjdesini vermişti. Başkan Ercansözünü tuttu, Başkentray hattınınuzatılması projesinin temelininatıldığını, 3 yıla kalmadanda bitmesini planladıklarını söyledi.Başkan Ercan, “Sincan’danAkçaören’e kadar yolcu hattı gidecek.Akcaören’den sonra yükhattı Mülk köyündeki soda fabrikasınakadar gidecek” dedi.

PROJENİN TEMELİ AĞUSTOS AYINDA ATILDI

Sincan Belediye Başkanı MuratErcan, çalışmaların ağustos ayındabaşladığını ve hızlı bir şekilde devam ettiğinisöyledi. Başkan Ercan, “Yenikent’te nüfus90 binlere çıktı. Ulaşımla ilgili bazıhandikaplar vardı. Başkentray projesibizim en önemsediğimiz projelerimizdenbir tanesi. Mevcut Kayaş-Sincanarasında faaliyet gösteren Başkentrayprojesi kapsamında Sincan’dan başlayıporganize sanayi üzerinden Yenikent’ehatta daha ileride üniversite alanınbulunduğu Akçaören’e, oradan daMülk Köyü’ne kadar uzatıyoruz. 18.4kilometre hat uzunluğu 30 kilometre rayuzunluğu var. Yük hattı ve yolcu hattıolarak yan yana uzanıyor. Temeli atıldı,faaliyetler başladı. Çalışmalar sürüyor.İhalenin süresi 3 yıl. Ödeneklerle ilgili birsıkıntı olmadığı takdirde 3 yıla kalmadanbitmesini bekliyoruz. Tahmini bitiş süresiihaledeki süre 2022 Ağustos ama bunuerkene aldırmaya çalışacağız. Bölgehalkı için metro konforunda bir ulaşımimkanı sağlanmış olacak. Daha erkenbitirilmesiyle ilgili çalışmalarımız dadevam ediyor” dedi.Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü ilegörüştüğünü söyleyen Başkan Ercan, “Projeninbaşından itibaren irtibat halindeyiz.Bazı eksikliklerin giderilmesiyle ilgili yetkililerlegörüşüyoruz. 3 durak talebimizvar. Talep ettiğimiz duraklardan biri yolcudiğeri yük hattı olmak üzere ikisi organizesanayi bölgesine üçüncüsü ise Akçaörenmahallemize olacak.Organize sanayi bölgesinde 42 binkişi çalışıyor. 42 bin kişinin çalıştığı biryerde durağın olması kadar doğal bir şeyolamaz. Sanayi bölgesi olduğu için Başkentrayhem yolcu hem yük olacak. AkçaörenMahallesinde üniversite alanı var.O bölgenin de zamanla üniversitenin açılmasınıöngörerek oraya bir yolcu durağıkonmasıyla ilgili bir revizyon söz konusuolacak. Durakların yerinin somutlaşmasını,özellikle organize sanayi bölgesindekiduraklarımızla ilgili görüşmelerimizi yetkililerlesağladık. Şu anda projedeki mevcutduraklar Yenikent, Kavunpazarı’nınolduğu meydan, jandarma kavşağındakidurak. Hat olarak 18.4 kilometre eklenecek”diye konuştu.

BELÖREN MİLLET BAHÇESİ, SİNCAN’IN GÜZELLİĞİNE GÜZELLİK KATACAK

“Belören Millet Bahçesi” bir defa gidenin tekrar gitmek isteyeceği; yeşilin, sanat ve sporla buluştuğu bir alan olacak. Hem miniklerin hem de büyüklerin keyif alacağı kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapacak. Şehir Parkı Olarak Tasarlanan Belören Millet Bahçesi TO Kİ İş Birliğinde Hayata Geçiyor.

PEKİ BELÖREN MİLLET
BAHÇESİNDE NELER OLACAK?
• Çocuk bahçeleri
• Mini Hayvanat Bahçesi
• Lunapark
• Oditoryum(Amfi) Konser alanı
• Minyatürk
• Atölyeler – (Yöresel El Sanatları, Heykel,
Resim, Müzik, Folklor)
• Açık ve Kapalı Sergi Alanları
• Tırmanma duvarı
• Basketbol, Voleybol, Mini Futbol, Hentbol,
Tenis sahası
• Mini Golf alanı
• Paintball oyun sahası
• Kaydırak Pisti
• Doğa yürüyüşü yolları
• Piknik – mesire alanı
• Lale Bahçeleri
• Botanik Bahçeleri
• Seralar
• Mini gölet, şelale, su oyunları, Süs Havuzları
• Teleferik
• Restoran+ Seyir Terasları
• Saat kulesi
• Açık gözetleme terası

Eğlence ve eğitimi bir arada sunacak alanlar ile halka hizmet edecek olan Belören Millet Bahçesi, yeşilin her tonunu barındıracak. Hava kalitesini arttırarak çevreyi koruma ve biyolojik çeşitliliğin artırılmasını da sağlayacak.

SİNCAN KAPALI SPOR SALONU HİZMETE HAZIR

Kültürel ve sportif organizasyonlara ev sahipliği yapacak spor kompleksi, Sincan’ın değerine değer kattı.

Sincan Belediyesi, ilçeye yakışacak modern bir spor kompleksinin yapımını tamamladı. Ankara’nın önemli spor tesislerinden biri olması hedeflenen Sincan Kapalı Spor Salonu; salon futbolundan basketbola, voleyboldan hentbola kadar pek çok müsabakaya ev sahipliği yapacak. 7 dönümlük bir arazi üzerine kurulan tesis; 420 metrekarelik basketbol ve 162 metrekarelik voleybol sahasını da bünyesinde barındırıyor. Sahanın etrafında yaklaşık 2 bin 500 kişilik tribün yer alıyor

SİNCANLILAR MİLLET KIRAATHANELERİNİ ÇOK SEVDİ

Sincan’da açılan Yavuz Sultan Selim, Evliya Çelebi Kıraathanelerine Abdurrahim Karakoç Millet Kıraathanesi de eklenerek Kıraathane sayısı 3’e çıktı. Kıraathaneleri arttırmayı hedefleyen Sincan Belediyesi Kent Meydanı’nda da hazırlıklarını sürdürüyor.

ANKARA’NIN EN BÜYÜK KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİ SİNCAN’A YAPILIYOR

Sincan Belediyesi tarafından temeli Temmuz 2019’daatılan Ankara’nın en büyük Kültür ve Kongre Merkezi’ndeçalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. İnşaatın yüzde 20’sitamamlandı. Çalışmalar sona erdiğinde Sincan, Türkiye’desanatın ve kültürün merkezi haline gelecek.

Sincan Belediyesi tarafındantemeli temmuz ayında atılanKültür ve Kongre Merkezi’ninkaba inşaatı devam ediyor. Şuana kadar inşaatın yüzde 20’sitamamlandı. Çalışmalar bittiğinde2 bin 561 kişilik konferanssalonuyla Ankara’nın gözdemerkezleri arasında yer alacakolan Kültür ve Kongre Merkezi’niSincan halkı da sabırsızlıklabekliyor.16.121 m2 alanda inşa edilen,25.500 m2 kapalı alana sahipAnkara’nın en büyük Kültür veKongre Merkezi tamamlandığındaTürkiye’deki sayılı merkezlerdenbirisi olacak. Merkez; konser,toplantı, uluslararası seminerve sempozyumlara ev sahipliğiyapacak.Sincan Belediye BaşkanıMurat ERCAN, projetamamlandığında Sincan’ınkültür ve sanat merkezihaline geleceğini belirterek,“Ankara’nın en büyük Kültürve Kongre Merkezi’ni inşallahSincanımıza kazandırıyoruz.Merkezimizde hanımlara,güngörmüşlerimize vegençlerimize yönelik sosyalimkanlar, etüt merkezleri,çalışma alanları ve kütüphaneile 2 bin 561 kişilikkonferans salonu olacak.Bu anlamda Ankara’nın enbüyük merkezini Sincan’akazandırıyoruz.” diye konuştu.

SİNCAN’A 3 YÜZME HAVUZU İLE 5 GENÇLİK MERKEZİ

Sincan Belediyesi, 3 Adet yüzme havuzu yapımı için hazırlıklara başladı. Yenikent MustafaKemal, Törekent ile Çimşit Mahallesi sınırları içerisine yapılacak yüzme havuzları özelliklekadınlara ve gençlere hitap edecek.Sincan Belediyesi, sosyal ve kültürel aktivitelerin yer alacağı Gençlik Merkezleri için de kollarısıvadı. Törekent, Yunus Emre, Selçuklu, Gökçek ve Yenikent Mustafa Kemal Mahallesiolmak üzere toplam 5 adet Gençlik Merkezi yapılacak. Projenin içinde gençlerin dikkatiniçekecek pek çok alan tasarlandı.

KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ KENT MERKEZİ DIŞINA TAŞINIYOR

Ahi Evran Mahallesinde küçük sanayi sitesinin ihtiyaçları karşılayamaması ve zamanla şehrin merkezindekalması sebebiyle merkez dışına alınması ihtiyacı doğdu.Belediye Meclisi’nin kararı ile yapılacak olan Polatlar Küçük Sanayi Sitesinin planları kesinleşmiş olupparselasyon çalışmaları devam etmektedir.

Sosyal Belediyecilik Anlayışıyla Hareket Eden Sincan Belediyesi ; Yediden Yetmişe Herkese Kucak Açmaya Çalışıyor

Yaptığı Hizmetlerle Sincanlıların Takdirini Toplayan Belediye; İhtiyaçSahiplerine Sıcak Yemek Ve Gıda Yardımından Kırtasiyeye, Kıyafet veYakacak Yardımından Cenaze Hizmetlerine KadarPek Çok Alanda Hizmet Sunmaya Çalışıyor.

Verdiği hizmetlerle toplumun her kesimine ulaşmaya çalışan Sincan Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıylaihtiyaç sahiplerine yardım etmeye çalışıyor. Sincan halkına hizmet yolunda her talebi değerlendiren belediye çalışanları,ihtiyaç sahiplerine 2 öğün sıcak yemeği evlerine kadar bizzat ulaştırıyor. Bu hizmetten 160 aile yani 550 kişi faydalanıyor.Sincan Kapalı Cezaevinde görev yapan 250 asker ve polis de hazırlanan bu yemeklerden yiyor.Sincan Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrencileri de unutmadı. Ailesinden uzakta öğrenci yurtlarında kalan 230 ihtiyaçsahibi öğrenci yemek hizmetinden faydalanma fırsatı buluyor.

SİNCAN BELEDİYESİNDEN “AKILLI PROJELER”

SİNCAN BELEDİYESİ;Teknolojinin sağladığıimkanlardan vatandaşlarındaha etkin faydalanmasıiçin “akıllı projeleri”hayata geçirdi. O projelerATO CONGRESIUM’dakurulan stantta tanıtıldı.Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan’ın katılımıyla“Akıllı Şehirler ve BelediyelerKongre ve Sergisi”nin açılışıgerçekleştirildi.

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen “Akıllı Şehirler ve BelediyelerKongre ve Sergisi” Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle ATO Congresium’daaçıldı. Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi.Sincan Belediyesi de akıllı projeleriyle ATO Congresium’daydı. Belediyenin “akıllı projeleri” büyük beğeni topladı.Vatandaşların belediye hizmetlerinden daha hızlı ve etkin şekilde faydalanmasını sağlayan projeler, yediden yetmişetüm Sincanlıların hizmetine sunuldu. Belediye hizmetlerinin az maliyetle verimli şekilde halka ulaşmasını sağlayanakıllı projeler, Sincanlıların teknolojinin nimetlerinden faydalanmasına da olanak sağlıyor.Sincan Belediye Başkanı Murat ERCAN standı ziyaret edip projeler hakkında katılımcılara bilgi verdi.

“ELAZIĞ VE MALATYA’NIN YANINDAYIZ”

DEPREM BÖLGESİNE YARDIM TIRLARI SİNCAN VE ETİMESGUT BELEDİYELERİ NDEN DEPREMZEDELERİMİZE YARDIM ELİ

Sincan ve Etimesgut; 6,8’lik depremin yaralarını sarmaya çalışanElazığ ve Malatya’ya yardım elini uzattı. Depremden etkilenenvatandaşlar için yardım tırları hazırlandı. Yardımlar AFAD koordinesindedepremzedelere dağıtılacak.

Tüm Türkiye tek yürek oldu, 6,8 şiddetindeki depremin vurduğuElazığ ve Malatya için adeta yardım seferberliği ilanedildi. Ankara Valiliği ile koordineli şekilde Sincan Kaymakamlığı,Etimesgut Kaymakamlığı, Sincan Belediyesive Etimesgut Belediyesi depremzedelerimize yardım içinkolları sıvadı.Yetkililer depremin yaşandığı ilk andan itibaren bölge ile irtibathalindeydi. Temel ihtiyaçlar tespit edilerek gerekli malzemelertedarik edildi. Ardından tırlara yüklendi ve bölgeyegönderildi.Sincan ve Etimesgut; 6,8’lik depremin yaralarını sarmaya çalışanElazığ ve Malatya’ya yardım elini uzattı. Depremden etkilenenvatandaşlar için yardım tırları hazırlandı. Yardımlar AFAD koordinesindedepremzedelere dağıtılacak.

DEPREM BÖLGESİNE YARDIM TIRLARI SİNCAN VE ETİ MESGUT BELEDİYELERİ NDEN DEPREMZEDELERİMİZE YARDIM ELİ “ELAZIĞ VE MALATYA’NIN YANINDAYIZ”

1.000 battaniye, 500 gıda kolisi, 120 ısıtıcı, 400 bez,100 ayakkabı, 250 yataktan oluşan yardım tırı Elazığ veMalatya’da depremden zarar gören vatandaşlara dağıtılacak.Etimesgut Kaymakamı İzzettin Sevgili, Sincan Belediye BaşkanıMurat Ercan ve Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirelyardım tırları hazırlanırken çalışmaları yerinde takipetti. Başkan Ercan depremzede vatandaşlarımızın herdaim yanında olduklarını belirterek, ihtiyaç halindeyardımların devam edebileceğinin altını çizdi.

ABDÜLHAMİD HAN SİNCAN’DA ANILDI “PAYİTAHT ABDÜLHAMİD” DİZİ Sİ EKİBİ SİNCANLILARLA BULUŞTU

Lale Konferans salonunda “AbdülhamitHan Dönemi” konulu söyleşi düzenlendi.Söyleşide Payitaht Abdülhamid dizisininsenaristi Uğur Uzunok ile başarılıoyuncu Necip Karakaya Sincanlılarla biraraya geldi. Katılımcılar Abdülhamid’inhayatı ve dönemine ilişkin merak ettiklerinisordu.Payitaht Abdülhamid dizisinin senaristiUğur Uzunok, Sultan Abdülhamid’in çalışmaşartlarını, stilini, hayat tarzını, hayatave tüm ümmete bakışını “Payitaht Abdülhamid”dizisi ekibinin göz önüne serdiğiniifade etti.Oyuncu Necip Karakaya “II. AbdülhamidHan’ın hayatından milletimizinhaberdar olması için, onun hakkındadoğru bilinen bütün yanlışları ortadankaldırmak için, şanlı tarihimizinkaranlık geçmişimiz olarak yansıtılmasınakarşı çıkabilmek için budizinin takip edilmesini çok önemsiyorum.Bu sebeple böyle bir projeniniçinde yer almaktan dolayı mutluluğumuifade etmek istiyorum.” diyekonuştu.Sincan Belediye Başkanı MuratErcan’ın da katıldığı söyleşinin ardındankatılımcılar Payitaht Abdülhamid dizisiniUzunok ve Karakaya ile birlikte izledi.

SİNCAN’DA ANNE-ÇOCUK OYUN EVLERİNDE SPOR ZAMANI

ÇOCUKLAR SPORLA BULUŞTU, ANNELERİN YÜZÜ GÜLDÜ

Sincan Belediyesi örnek faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Anne-çocukoyun evlerinde çocuklar artık spor yapma imkanı buluyor.Anne-çocuk oyun evlerinin sayısını arttırmayı hedefleyen Sincan Belediyesi, buevler aracılığıyla çocukların bir arada zaman geçirmesini, iletişim kurmasını vekişisel gelişimlerine katkı sağlamalarını amaçlıyor. Oyun evlerinde önemli günve haftalar kutlanıyor, çocuklar rengarenk oyuncaklar ve çeşitli etkinliklerle keyiflizaman geçiriyor.Minikler anne-çocuk oyun evlerinde şimdi ise spor yapmaya başladı. Spor hocalarıeşliğinde ücretsiz sportif faaliyetlere katılan çocukların heyecanı, annelerinide mutlu etti. Çocuklarının bedensel ve ruhsal gelişimi için sporun öneminedikkat çeken uzmanlar, aileleri sportif faaliyetlere katılmaya davet etti.

SİNCAN’DA ANNE ADAYLARINA SERTİFİKALI EĞİTİM

Sincan’da anne adaylarının bilinçli ve mutlu bir gebelik, sağlıklı bir doğum süreci geçirmelerine yardımcı olmayı hedefleyen Sincan Belediyesi anne adaylarına rehberlik etmeye devam ediyor. Anne adaylarına hamilelik öncesinden doğum aşamasına kadar tüm safhaları kapsayan eğitimler veriliyor. Eğitim sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından anne adayları sertifika alıyor.

Sincan Belediyesi ve İlçe Sağlık Müdürlüğüile ortaklaşa yürütülen “Annelik Akademisi”Projesi kapsamında anne adaylarınadoğum öncesi, doğum ve doğum sonrasısüreçler hakkında bilgilendirme yapılıyor.Salı ve Perşembe günleri; hekim, ebe,hemşire, diyetisyen ve fizyoterapistler eşliğindegerçekleştirilen eğitimlerin ardındankatılım sağlayan anne adaylarına sertifikalarıveriliyor.Eğitimlerde; hamilelikte beslenme, annebabave bebek iletişimi, doğum sonrası takip,anne sütü ve önemi, lohusalık dönemiüzerinde duruluyor. Teorik olarak verilenderslerin ardından bebek bakımı eğitimiuygulamalı olarak anne adaylarına gösteriliyor.Anne adayları bebeklerin altını değiştirip,banyo yaptırarak öğrendiklerini pekiştiriyor.

ANNE ADAYLARINDAN YOĞUN KATILIM

Anne adayları, merak ettiği ve kaygılandıkları tüm konularıda uzmanlara sorma fırsatı buluyor. Eğitimlerden duyduklarımemnuniyeti dile getiren anne adayları, desteklerindendolayı Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’a teşekkürleriniiletiyor.

SİNCAN’DA KONAKLAR ARASINDA DART TURNUVASI

Sincanlı kadınlar dart sporunu çok sevdi. Milli sporculardan dart sporunun inceliklerini öğrenen kadınlar, final turnuvasında birinci olmak için kıyasıya yarıştı.

Sincan Belediyesi bünyesinde kişisel gelişim seminerleri,el işi kursları gibi pek çok etkinliğe katılan kadınlar,dart sporuyla tanışma fırsatı bulmuştu. Hanımlar konağındamilli sporculardan eğitim alan ve dart sporunu ayrıntılışekilde öğrenen kadınlar arasında turnuva düzenlendi.Kapalı spor salonunda yapılan turnuvada kadınlararasındaki rekabet görülmeye değerdi.Turnuvanın sürpriz bir de konuğu vardı. 77 yaşındakiHacer Öcal enerjisiyle gençlere taş çıkarttı ve onur ödülünelayık görüldü.Birbirinden renkli anların yaşandığı turnuva sonrası ElifAkgümüş birinci, Zeynep Kurtoğlu ikinci ve Esra Büyükayüçüncü oldu. Katılımcılara çeşitli hediyeler verildi.

SİNCAN’DA KONAKLAR SOSYAL ETKİNLİKLERİN MERKEZİ OLDU
SİNCANLI HANIMLAR KONAKLARDA EĞİTİCİ FAALİYETLERE KATILIYOR

Sincan’da sosyal ve kültürel faaliyetler hız kesmeden devam ediyor. Yediden yetmişe halkın her kesimine kucak açan Sincan Belediyesi, sayısını 29’a çıkarttığı konaklarda her hafta alanında uzman isimleri ağırlamaya devam ediyor. Etkinlikler Sincanlı kadınları memnun ediyor.

Sincanlı kadınlar her hafta uzman isimlerleHanımlar Konaklarında buluşma fırsatıbuluyor. Sayısı 29’a yükselen konaklardagüncel konular ele alınıyor. Bu sayedekadınlar yeni şeyler öğrenme, fikir alışverişiyapma birbirleriyle kaynaşma imkanıbuluyor.Bu hafta Selçuklu Hanımlar Konağında Diyetisyenve Beslenme Uzmanı Bilge Persentili“Doğru Beslenme” konusunu anlattı.Obezitenin özellikle çocuklar için ciddibir tehdit olduğu belirtilerek, bu tehdidinönüne geçmek için yapılması gerekenlersıralandı.Evliya Çelebi Hanımlar Konağı ise EczacıEzgi Akay’ı ağırladı. Akay “Çevreci İlaç Kullanımı”konusunda kadınlara bilgi verdi.Eğitimde “doğru ilaç kullanımı nasıl olmalı,akılcı ilaç kullanımı nedir, atık ilaç nedirve atık ilaçlarımızı ne yapmalıyız” başlıklıkonular masaya yatırıldı. Her hafta farklıisimlerle bir araya geldiklerini ifade edenkadınlar, konaklardaki eğitici etkinliklerdenduydukları memnuniyeti dile getirdi.

Sincan Belediyesi, gençler ve çocuklar başta olmak üzere kültüralanında tüm Sincanlılara hizmet götürmeye çalışıyor. Özellikle engellivatandaşlara ulaşılması ve onların topluma kazandırılması noktasındabirçok projede adından söz ettiriyor.

“Mutlu Çarşamba” Projesi Sincan’da

Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde yürütülen “Mutlu Çarşamba Projesi”Sincan’da uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında Down sendromlu,otizmli, zihinsel ve bedensel engelli özel öğrencilerden oluşan Sincan BelediyesiUmudun Kanatları Özel Eğitim Grubu, Sincan Kapalı Spor Salonu’nda hemspor yapıyor hem de keyifli vakit geçiriyor. Sincan Belediyesi ile Sincan Gençlikve Spor İlçe Müdürlüğünce düzenlenen etkinlikte gençlere, rehber öğretmenve antrenörler eşlik ediyor.

Öğrencilere Ücretsiz Kodlama Eğitimi

Sincan Belediyesi 10 ile13 yaş arasında Sincan’daikamet eden çocuklara ücretsizkodlama (yazılım)eğitimi veriyor. Bu eğitimlerlegençlere yeni bir yetenekkazandırmak ve yakıngelecekte ülkemizin bualandaki iş gücü ihtiyacınıgidermek hedefleniyor.Kursa katılan çocuklar belirlibir düzeyde kodlama eğitimi alarak yeni bir beceri ve yetkinlik kazanıyor.Çocuklar eğitim sonunda çağın getirdiği teknolojik sistemidaha kolay kavrayabiliyor.Ayrıca geleneksel Türk el sanatlarından ebru, filografi, dikiş-nakış gibiel sanatlarıyla vatandaşlar yeni beceriler kazanarak hayatlarını dahaverimli geçirme fırsatı yakalıyor.

Gençler Spor ve Doğayla baş başa Kalıyor

Sincan Belediyesi gençleri doğa ve sporla bir araya getiriyor.“Kıraathane Buluşmaları”na katılan gençlere yönelikkültürel faaliyetlere sportif faaliyetleri de ekleyen SincanBelediyesi, gençleri “izcilik” ile buluşturuyor. Gençlere izciliğintemel bilgileri, el becerileri, bayrak töreni, doğa vedoğada yaşam becerilerini içeren eğitimler veriliyor. Izcilikhakkında eğitim alan gençler daha sonra doğa yürüyüşüyaparak keyifli zaman geçiriyor.

Yediden Yetmişe Herkesi Tiyatroyla Buluşturuyor

Sincan Belediyesi, bağımlılığın zararlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmakamacıyla okullarda interaktif tiyatro gösterisi düzenliyor. Ayrıca SincanBelediyesi Şehir Tiyatroları tarafından müzikli çocuk oyunları, daha ileri yaştakivatandaşlara yönelik komedi ve dram oyunları sahneleniyor.Ana sınıf ve ilkokullara yönelik animasyon gösterileriyle öğrenciler keyifli vakit geçiriyor. Hükümlü çocukların ve gençlerin toplumakazandırılması için gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Sincan BelediyesiŞehir Tiyatroları tarafından tiyatro oyunları sergileniyor. Yine Umudun Kanatları Özel Eğitim Grubu tarafından sahnelenen tiyatrogösterileri de ilgi topluyor.

SİNCAN’DA ÖFKE KONTROLÜ EĞİTİMİ ÖFKE İLE NASIL MÜCADELE EDİLİR? PSİKOTERAPİSTTEN ALTIN TAVSİYELER

Sincan Belediyesi, personele yönelik eğitimlerine devam ediyor. Öfke ile nasıl mücadele edilir? Öfkeli iken ne yapmalı? Psikoterapist Erhan Erdem belediye çalışanlarına altın değerinde tavsiyelerde bulundu.

Çalışanlarının eğitimlerine önem veren Sincan Belediyesibelli periyotlarda eğitim programları düzenliyor.Sağlık Bakanlığı ve Sincan Belediyesi işbirliğindeRüstem Altınbaş Konferans Salonunda “Öfke Kontrolü”konulu eğitim programı düzenlendi. PsikoterapistErhan Erdem öfke ile mücadele yöntemleri konusundabelediye personelini bilgilendirdi.Eğitimde; öfkenin tanımı, öfkeye yol açan nedenlerinneler olduğu, öfke kavramının insan davranışı üzerindekietkileri anlatıldı. Öfke ile baş etmede yapılması veyapılmaması gereken davranışlar ve öfke kontrolü tekniklerianlatıldı. İş hayatına ve sosyal hayata pozitif bakışaçısı konuları anlatılarak, örnek uygulamalarla pekiştirildi.Katılımcılar günlük hayattan örnekler vererekpsikoterapist Erdem’e sorular yöneltme fırsatı buldu.“Öfke duygusal bir tepkidir” diyen Erdem, öfke ilemücadelede özellikle empati ve etkili iletişimin öneminedikkat çekti.

SİNCAN’DA “UMUDUN KANATLARI”NA DART EĞİTİMİ

“UMUDUN KANATLARI” DART İLE EĞLENCELİ VAKİT GEÇİRİYOR

Sincan Belediyesi özel bireylere kol kanat germeye devam ediyor. UmudunKanatları Özel Eğitim Grubu, dart sporu ile tanıştı. Öğretmenleri eşliğindedart sporunun inceliklerini öğrenen gençlerin heyecanı görülmeye değerdi.Tiyatro sahnesinde gösterdikleri performansla büyük alkışalan, Sincan Belediyesi Umudun Kanatları Grubu, dart ilestres atıyor.Down sendromlu, otizmli, zihinsel ve bedensel engelli özelöğrencilerden oluşan Sincan Belediyesi Umudun KanatlarıÖzel Eğitim Grubu; “Mutlu Çarşamba Projesi” bünyesindeçeşitli sportif etkinliklere katılıyor. Şimdi ise dartile tanıştılar.Sincan Belediyesi ile Sincan Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğütarafından düzenlenen etkinlikte Umudun Kanatları,dart sporunu öğrenme fırsatı buldu. Sincan Kapalı SporSalonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte keyifli vakit geçirengrubun mutluluğu gözlerinden okunuyordu.Sincan Belediyesi engelli vatandaşların sosyalleşmesi vetopluma kazandırılması için çeşitli projelere imza atıyor.Engelli bireyler sportif etkinliklerin yanında satranç derslerialıyor, çeşitli sergiler açıyor, sema gösterileri düzenliyor.

SİNCAN BELEDİYESİ HAYVAN DOSTLARIMIZA SAHİP ÇIKIYOR

Sincan Belediyesi hayvan dostlarımıza yardım ediyor, yaralarını sarıyor, gerektiğinde yiyecek yardımında bulunuyor. Sincan Belediyesi Geçici Bakım Evi’ne getirilen sokak hayvanları aşılanıyor, tedavileri yapılıyor

Çevre dostu projeleriyle takdirtoplayan Sincan Belediyesi, sokakhayvanlarına şevkat elini uzatıyor.2019 yılında Çevre Koruma veKontrol Müdürlüğü tarafından binlercehayvan dostumuzun yaralarısarıldı, bakımları yapıldı.Sincan Belediyesi Geçici BarınmaEvi’ne geçtiğimiz yıl 2 bin 387köpek getirildi, bu hayvanların kısırlaştırmaişlemleri ve gerekli tedavileriyapıldı. Kuduz hastalığına karşı1.194 kedi ve köpek aşılandı. Yineiç parazit tedavisi amacıyla 106 köpekve 824 kediye aşı yapıldı. Veterinerlertarafından yapılan kontrolsonucu 495 köpek ve 215 kediyeilaçlı tedavi uygulandı. Uyuza yakalanmış267 köpeğe ve açık yarasıbulunan 553 kedi ve köpeğe gereklitedavileri yapıldı. 463 sokak hayvanıailelere verildi. 85 kedi ve köpeğinBüyükşehir ve diğer klinikleresevk işlemi gerçekleşti.Ekipler Kurban Bayramı’nda dahayvanları sağlık kontrolünden geçiriyor.Hastalık tespit edilen kurbanetleri tutanak tutularak imha edildi.Zabıta ekipleri ise soğuk havalardasokak hayvanlarının aç kalmamasıiçin belirlenen yerlere ekmek vemama bıraktı. Böylece ekipler sokakhayvanlarına karşı farkındalıkoluşmasına da katkıda bulundu.

SİNCAN BELEDİYESİ HAYVAN DOSTLARIMIZI ÇOCUKLARLA BULUŞTURUYOR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un“Okul bahçelerinde hayvanbesleyelim” çağrısına Sincan Belediyesidestek çıktı. Belediye ekiplerince tüm bakımlarıve tedavileri yapılan 2 can dostumuzu YunusEmre İmam Hatip Lisesi sahiplendi. Çocuklarahayvan sevgisini aşılayabilmeyi amaçlayan projeöğrencilerin de yüzünü güldürdü.

Sincan’da Okul Bahçesi Hayvanlarla Renklendi

Sincan Belediyesi çocuklarımıza hayvan sevgisiniaşılayabilmek için harekete geçti.Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un okul bahçelerindehayvan besleme çağrısının ardından, Çevre Korumave Kontrol Müdürlüğünde görevli veterinerler 2 hayvandostumuzun tüm bakımlarını yaptı. Kedi ve köpekiçin birer kulübe inşa edildi.

Sincan’da Bir İlk

Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi,Sincan’da bir ilki gerçekleştirdi ve kedi-köpeğisahiplendi. Ekipler yapılan kulübelerle birliktehayvan dostlarımızı okula götürdü. Kedi veköpeği gören öğrencilerin heyecanı görülmeyedeğerdi. Sincan Belediyesi, öğrencilerehayvan sevgisi ve bilincini aşılamak amacıylaokullarla birlikte yürütülen örnek projenin devamedeceğini belirtti.