Anasayfa » Genel » BAHAR YORGUNLUĞU VE SAĞLIĞIMIZA ETKİLERİ

BAHAR YORGUNLUĞU VE SAĞLIĞIMIZA ETKİLERİ

Yorgunluk nedir?

Yorgunluk, genel olarak kişilerin kendini halsiz isteksiz hissetmesi halidir. Bilimsel incelendiğinde 3 tipe ayrılır:

1. Kronik yorgunluk sendromu:

Bu tip yorgunluklar 6 aydan fazla sürer ve tedavisi güçtür. Endokrin, nörolojik ve psikolojik sebepleri vardır.

2. Psikolojik yorgunluk:

Bu tip yorgunluklar genelde kişilerin çevresel olaylara paralel olarak ortaya çıkar ve psikatrik destek ile çözülebilir.

3. Bahar yorgunluğu:

Bu tip yorgunluk mevsimsel olarak oluşan baharın başlaması ile oluşan tiptir. Bahar yorgunluğu nasıl ortaya çıkar? Bahar yorgunluğu güneşin daha dik gelmesi ile ısınan denizlerden daha fazla suyun buharlaşması ve bununla beraber ortaya çıkan nem artışı sonucunda oluşur. Yaz ve sıcak geçen bahar aylarında hava sıcaklığı, yüksek nem ile bir araya gelince bunaltıcı bir gün yaşarız. Kendimizi yorgun ve bitkin hissederiz. Nemliliğin çok yüksek olduğu durumlarda gerçek hava sıcaklığı ile etkin hava sıcaklığı birbirine yakın seyreder. Fakat sıcak ve kuru bir havaya göre çok daha fazla rahatsız edici bir etkiye sahiptir. Havadaki nem oranı düşük ise, yüksek sıcaklık olsa bile bu durumu dayanılır yapabilir. çünkü cilt üzerinde buharlaşmanın sağladığı bir serinlik etkisi mevcuttur. Ancak yüksek nem cilt ve onu çevreleyen hava içindeki buharlaşmanın etkisini yok ederek gerçek sıcaklığı daha yüksek seviyelerde hissetmemizi sağlayacaktır.

Bahar yorgunluğu vücudumuzu nasıl etkiler?

Bahar yorgunluğu incelendiğinde nemin ne derece hayatımızı etkilediği daha net görülmektedir. Nem artışı vücutta 2 yönlü etki eder. Birincisi; Burun boğaz ve orta soluk yollarında ödeme neden olarak akciğere giden oksijen miktarını azaltır. Vücut oksijen azalmasının etkilerini azaltmak için çeşitli bölgelerdeki kan damarlarını büzer. Bu etki ile , Mideye giden damarların büzülmesi ile gastritler artar Troid dokusuna giden damar büzülmesi ile troid hormon salgısı azalır Kalp ve diğer damarları daraltarak hipertansiyon ve kalp krizleri artar Cilt damarları daralması ile ciltte kuruma dökülme ve saç dökülmesi gözlenir. Tüm damarlarda genel bir oksijenlenme azlığı nedeni ile halsizlik ve yorgunluk artar. Baş dönmesi ve dengesizlikler sık gözlenir. Akciğer kapasitesi bu bölgedeki ödem nedeni ile daha da azalır. Bu sonuç nefes darlığı ve hareket ile sıkıntı hissini artırırİkincisi; Ortam nem oranında artış ayni zamanda terleme fonksiyonunu bozar. Bu bozulma hem vücut toksinlerinin atılmasını engeller hem de vücudun nem dengesini bozar. Bu da kişinin kendini dengesiz hissetmesine neden olur.

Bahar yorgunluğundan korunmanın yolları nelerdir?

– Bahar yorgunluğa karşı en iyi ilaç tatile çıkmaktır. İmkanlarınızı zorlayarak birkaç günlüğüne de olsa kent dışına kaçın.

– Her gün sabahları aç karnına en az 5 dakika yürüyüş yapın. Ancak bu yürüyüşleri güneşli günlerde yapmaya özen gösterin. – Her sabah 10-15 dakika aç karnına jimnastik yapın. Ama vücudunuzu aşırı yormaktan da kaçının.

– Sofranızdan meyve ve sebzeyi eksik etmeyin. Sevmeseniz de mevsimin özelliğini taşıyan meyve ve sebzelerin bütün çeşitlerinden bol miktarda yiyin.

– Baharda vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum da domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunur

Bunun dışında Mg, Zn, Cu gibi mineralleri de mutlaka dışarıdan alın. – Günde 3 litre su için. Yemek yemeden ve yatmadan önce vücudunuza ihtiyacı olan suyu sağlayın. – Uyku ritmine dikkat edin. Rahat bir uyku için yatağa girmeden önce günlük bütün stres nedenlerinizi aklınızdan uzaklaştırın. – Hoşunuza giden konuları düşünün veya hoşlandığınız bir film seyredin. – Alkol kullanıyorsanız, mümkün olduğunca azaltın. çünkü yorgunluktan kurtulmak için alkole sarılmak çözümü zor problemleri ortaya çıkarabilir. Kola ve kafeinden de uzak durun. Kişilerde konsantrasyon bozukluğuna yol açan bu durum okul veya iş hayatlarının olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Genellikle kişilerde görülen halsizlik ve isteksizlik olarak nitelendirilse de bazı kişilerde bu durum tam tersidir. Kimileri bahar yorgunluğunu tam anlamıyla yaşarken kimileri havaların ısınmasıyla birlikte kendilerini daha enerjik, pozitif ve canlı hissederler. Bahar yorgunluğu ABD’de ilk kez 1850’lerde ortaya çıktığında, bir sözlüğe göre “ilkbaharda ilk ani sıcaklık artışının neden olduğu kayıtsız his” olarak tanımlanıyordu. 20. yüzyılın başlarında ise bahar yorgunluğu, uydurma bir hastalık olarak kabul edildi. Bahar yorgunluğu genellikle mevsimsel değişikliklere bağlansa da bu dönemlerde uzun süren yorgunluğun ciddiye alınması gerekiyor. Bazı dönemlerde yeterli besin alınmaması, vitamin ve mineral eksikliği, tiroit bezinin çalışma düzensizlikleri, tansiyon, kalp, enfeksiyon hastalıkları, sigaranın fazla kullanılması yorgunluk belirtilerini artıran etkenler. Bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte vücutta vitamin ve mineral ihtiyacı da artmaktadır. Bu ihtiyacı doğru şekilde karşılamak, bahar yorgunluğunun en etkili çaresidir. Kendinizi daha enerjik hissetmek için yapılabilecekler arasında şunlar bulunuyor:

• Öğünleri daha az porsiyonlarla fakat daha sık yemeye özen gösterin. Bu metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

• Vitamin ve mineral zengini sebze ve meyvelere ağırlık vermeye; meyve suları, bitki çayları ve mineral yükü fazla su tüketiminizi artırmaya özen gösterin. Vücut özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma ihtiyaç duyar. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde; potasyum da domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunur. Bu nedenle meyve, sebze, patates, kayısı tüketimini artırmak tavsiye edilmektedir.

• Hamur işleri ve ağır, yağlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Yağlı ve şekerli yiyecekler yerine fındık, ceviz, kuru üzüm gibi yiyecekleri tercih edin.

• Günde 3 litre su içmeye dikkat edin. Yemek yemeden ve yatmadan önce azar azar içerek vücudunuza ihtiyacı olan suyu sağlayın.

• Uyku ritmine dikkat edin. Rahat bir uyku için yatağa girmeden önce günlük bütün stres nedenlerinizi aklınızdan uzaklaştırın. Hoşunuza giden konuları düşünün veya hoşlandığınız bir film seyredin.

• Hareket edin, bol bol güneşlenin, yürüyüş yapın. Spor yapmaya özen gösterin.

• Alkol kullanıyorsanız, mümkün olduğunca azaltın. Çünkü yorgunluktan kurtulmak için alkole sarılmak çözümü zor problemleri ortaya çıkarabilir. Kahveyi de aynı şekilde ölçülü tüketmeye gayret edin.

• Sizi strese sokan nedenlerden kafanızı uzaklaştırmaya çalışın. Açıkhavada yapılacak yürüyüşler kafanızı boşaltmaya yardımcı olur. Vücudunuzda bahar yorgunluğunun etkilerini hissediyorsanız, bu ayları enerjik ve stresten uzak geçirmek için bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Bahar yorgunluğuna karşı nasıl beslenmeliyiz?

Beslenme ve Diyet Uzmanları bahar yorgunluğuna karşı nasıl beslenilmesi gerektiğine ilişkin bilgiler veriyorlar. Bahar aylarında hissedilen bahar yorgunluğundan kurtulmak için beslenmeye dikkat etmek çok önemli. İşte, bahar yorgunluğundaki uyku hali, dikkatsizlik ve yorgunluğa karşı beslenmeye yönelik alınacak önlemler:

Çok fazla karbonhidrat ağırlıklı öğünler tüketmek vücutta uyku ve yorgunluk haline sebep olmaktadır ayrıca dikkatsizliği arttırmaktadır. Bu yüzden karbonhidrat ağırlıklı beslenmemeye özen göstermeliyiz. Tahılın ve şekerin, tatlının fazlasına dikkat!

Beyaz rafine edilmiş tahıllar yerine, tam buğdaylı, çavdarlı, yulaflı ve kepekli rafine edilmemiş tahılları tercih etmeliyiz. Kahvaltı yapmadan evden çıkmamalıyız,

Çok ağır yemekler yerine, sebze, zeytinyağlı ağırlıklı beslenmeliyiz.

Kızarmış, kavrulmuş etler yerine, haşlama, ızgara etler tercih etmeliyiz.

Az az ve sık sık beslenmeliyiz.

Bol taze meyve tüketmeliyiz.

Bol bol su tüketmeliyiz. Günde 2-2,5 litre.

Fazla kafeinden kaçınmalıyız.

Koyu demlenmiş çaylar yerine, bitki çayları tercih etmeliyiz.

Fiziksel aktivitemizi arttırmalıyız. Günde fazladan 30 dakika tempolu bir yürüyüş olabilir.