Anasayfa » Gündem » Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan’dan Seslendi: “BAZI ORTAK ADIMLAR ATMAYI PLANLIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan’dan Seslendi: “BAZI ORTAK ADIMLAR ATMAYI PLANLIYORUZ”

Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader tarafından resmi törenle karşılandı. Tören sonrası iki lider baş başa görüştü. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Macaristan Cumhurbaşkanı Ader’in eşi Anita Herczegh de yer aldı. Görüşme sonrası iki lider makam odasının balkonundan Budapeşte’yi izledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki gün süren resmi ziyaret için Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye gitti. Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşılandı. İki ülke marşlarının okunduğu törende Erdoğan, karşılama kıtasını selamladı. Erdoğan ve Ader, Türk ve Macar heyetinin tanıtılmasının ardından önce ikili ardından heyetlerarası görüşmeye geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ader’in yanı sıra Başbakan Viktor Orban’la da bir araya geldi. Erdoğan ve Başbakan Orban, ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan daha sonra Meclis Başkanı Laszlo Köver ile bir görülme gerçekleştirdi. Görüşmelerde ikili ilişkilerin geliştirilmesi için atılması gereken adımlar ele alındı. Ayrıca, Türkiye-AB ilişkileri, düzensiz göç ve terörizmle mücadele de masadaki diğer başlıklar arasında yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Macaristan ziyaretinde konuştu. Erdoğan, Macaristan’a Afrika’da ortak yatırım yapma çağrısında bulundu. Savunma Sanayi ile ilgili mesaj verdi, “Bazı ortak adımlar atmayı planlıyoruz” dedi. Erdoğan mevkidaşı Orban ile ticareti arttırma konusunda uzlaştıklarını kaydetti.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: “Biz Macaristan’ı yabancı bir ülke olarak görmüyoruz. Orta Asya’ya uzanan kadim dostluğumuz var. Türkiye Macaristan ilişkilerinde muazzam bir ivme yakaladık. Türkiye, Macaristan işbirliği ile Afrika’da ortak yatırıma girelim. Macaristan’ı ticaret üssü ve en önemli geçiş noktalarımızdan biri olarak görüyoruz. Avrupa’ya ihraç konusunda bir merkez haline gelmeli. Son 16 yıldaki projelerle ülkemizin alt yapısını daha da güçlendirdik. Yeni Havalimanı’nın tüm etapları devreye girince 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük 3 havalimanından biri olacak. 2002’de 36 milyar dolar olan ihracatımız, 165 milyar dolara ulaşmıştır. 2023’te 500 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedefliyoruz.”

“Macaristan ile savunma sanayisine yönelik bazı adımlar atmayı planlıyoruz. Turizmde 40 milyona ulaştık. Hedefimiz 2023’te 50 milyon turist. Macaristan’da ciddi yatırımlar yapan şirketlerimiz olduğunu görüyorum. Bankalarımız arasındaki ilişkileri de güçlendirmemiz gerekiyor.” Son birkaç aydır spekülatif ekonomik saldırılar var. Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta kendi huzuru ve güvenliğini sağlamak için attığı adımlar bazı çevreleri rahatsız etmiştir. YPG’nin işgalinde olan bölgelerde, şimdi yüzbinler huzur içinde yaşıyor. Soçi Mutabakatı ile 3.5 milyon insanın güvenliğini garanti altına almıştır. 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. 33 milyar dolar açıkladık. Hiçbir kuruluştan doğru dürüst yardım almadık. AB sözünde durmadı. Mülteci meselesinde uluslararası toplum sorumluluklarını yerine getirmemiştir. Kıymetli dostlar, ülkemizin milli bekasını koruma konusunda kararlıyız. Türk ekonomi ve bankacılık sistemi şoklara dayanıklıdır, kimse çökertemeyecektir.

Ülkemize yönelik saldırılara karşı gerekli kurumlarla önlemlerimizi aldık. Hazine ve Maliye Bakanı’mız programımızı açıkladı. Alınan önlemlerle ekonomimizin dengelenmeye başladığını memnuniyetle görüyoruz. Macaristan ile ticaretimizi büyük önem arz ediyor. Türk iş adamlarının vizeye tabi olması potansiyelimizin kullanılamamasının örneğindeki en büyük engellerdendir. Bir çağrıda bulunmak istiyorum, ilişkilerimizin ekonomik boyutunu daha da güçlendirelim. Girişimcilerimizin önünü açmaya gayret gösteriyoruz. Dostum Orban da bu konularda kararlıdır. Macaristan’dan ne alabileceksek almaya, Macaristan da bizden ne alabilecekse alma konusunda teyitleştik.”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Olumlu gelişmelere rağmen ekonomik ilişkilerimizin mevcut durumu yeterli değildir. Biz bunu çok daha ilerilere taşıyabiliriz. Hiçbir siyasi sorunu bulunmayan, ekonomik ilişkiler noktasında hukuki alt yapısı tamamlanmış, tarihi ve kültürel açıdan birer kardeş gibi yakın iki ülkenin ticaretinin
daha üst seviyelerde olması gerekir.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Başbakan  Viktor Orban ile bir Otelde düzenlenen Macaristan-Türkiye İş Forumu’nda katılımcılara hitap etti. Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Erdoğan, iş adamlarıyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader’e nazik daveti için teşekkür eden Erdoğan, “Dün ve bugün Macar makamlarının sergilediği misafirperverlik karşısında kendimizi evimizde hissettiğimizi özellikle ifade etmek istiyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan’ı yabancı bir ülke olarak görmediklerini belirterek, şöyle devam etti: “Macaristan ile kökleri Orta Asya’ya uzanan kadim bağlarımız vardır. Dillerimize geçmiş ortak kelimeleriniz, türkülerimiz, müziklerimiz, bestelerimiz vardır. Barışın, muhabbetin ve dayanışmanın timsali Gül Baba gibi gönül erlerimiz, hak aşıklarımız vardır. Geçmişi 5 asra yaklaşan ve giderek güçlenen ikili münasebetlerimiz var. Bu ortak paydaların dünyada çok az ülkeye nasip olduğunu özellikle ifade etmek isterim.” Cumhurbaşkanı Ader’in davetine icabetle 5 yıl sonra cumhurbaşkanı olarak gerçekleştirdiği ziyaretin iki ülke arasındaki bu özel ilişkileri çok daha ileri seviyelere taşıyacağına inandığını vurgulayan Erdoğan, “Bu vesileyle değerli dostum Sayın Viktor Orban’ın huzurunda tüm Macar halkına ortak mirasımıza gösterdikleri ilgi ve özenden ötürü bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 300 aşkın Türk ve Macar iş adamıyla birlikte olduklarını, ikili görüşmelerin de yapıldığını belirterek, bu görüşmelerle birlikte geleceğe yönelik nasıl adımların atılabileceğinin değerlendirmesinin olduğunu söyledi. Türkiye Macaristan ilişkilerinde muazzam bir ilişki ve ivme yakaladıklarına dikkati çeken Erdoğan, iki ülke arasında çok sayıda üst düzey ziyaret gerçekleştirdiklerini, başbakanlığı döneminde Budapeşte’ye 2005 ve 2013 yıllarında iki kez ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlattı. Siyasi düzeyde yakaladıkları ivmeyi 2013’te Başbakan Orban’ın ziyareti sırasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin ilk toplantısını yaparak taçlandırdıklarını dile getiren Erdoğan, üçüncü konsey toplantısını 2017 Haziran ayında Türkiye’de yaptıklarını, bir sonraki konsey toplantısını gelecek yıl Budapeşte’de yapmayı arzu ettiklerini bildirdi. Erdoğan, Karma Ekonomik Komisyon, Turizm Karma Komisyonu, Tarım Yürütme Komisyonu, Kara Ulaştırması Karma Komisyonu, Sanayi Ortak İşbirliği Komitesi İş Konseyi gibi çok sayıda ortak mekanizma teşkil ettiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Afrika ortak çalışma grubunun tesisini de son derece önemsiyorum. İstiyorum ki Türkiye-Macaristan iş birliğiyle Afrika’da ortak yatırımlara girelim. Yani burada Macar Eximbank’ı ile Türk Eximbank’ın da dayanışması, destekleriyle Afrika’da bizim özellikle 2005 yılından sonra kalktığımız atakla hemen hemen şu anda 41 ülkedeki oluşturduğumuz büyükelçiliklerle çok farklı bir alt yapının sahibi olduk. Tabi 54 ülkeye burada hükmetmek, bu çok önemli ve bu ülkeler üzerinde biz Macaristan’la ortak iş birliğine girebiliriz. Şu anda Afrika’nın beklentileri çok, adeta çorak bir alan diyebiliriz ve burada tarımdan sanayiye, sağlık, turizm, alt yapı, üst yapı bütün bu alanlarda birçok çalışmaları yapmak mümkün.” İki ülke arasında 2009’da yaklaşık 1,5 milyar dolar olan ikili ticaretin 2017’de 2,6 milyar dolara yükseldiğini aktaran Erdoğan, “2018 yılının ilk 8 ayında ise bu 1,8 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Şimdi hedef 5 milyar doları yakalamak ki az önce Sayın Başbakanın ifade ettiği gibi 6 milyar avro gibi bir hedefe ulaşmak bu her ikimizin de ortak bir hedefidir. Bu miktar aslında geçen yılın ilk 8 ayı na kıyasla yüzde 8’lik bir artışa tekabül ediyor şu andaki rakam. Sadece ticaretimiz değil hamdolsun yatırımlarımız da günden güne artıyor.” dedi.

Erdoğan, Macaristan’da lojistik, turizm, enerji, müteahhitlik gibi pek çok sektörde Türk firmalarının yatırımlarının bulunduğuna işaret ederek, “Macaristan Yatırım Ajansı HİPA’nın sağlayacağı krediler ile iş adamlarımıza vize kolaylığı, hiç şüphesiz buradaki yatırımlarımızı daha da büyütecektir.” Şeklinde görüş belirtti. Macaristan hükümetine Türk iş adamlarına verdiği destekten dolayı teşekkürlerini ileten Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu ziyaretimde KOSGEB ile Macaristan Ulusal Ticaret Evi arasındaki bir mutabakat zaptı imzalanmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum. Burada şu noktanın altını özellikle çizmek istiyorum; tüm bu olumlu gelişmelere rağmen ekonomik ilişkilerimizin mevcut durumu yeterli değildir. Biz bunu çok daha ilerilere taşıyabiliriz. Hiçbir siyasi sorunu bulunmayan, ekonomik ilişkiler noktasında hukuki alt yapısı tamamlanmış, tarihi ve kültürel açıdan birer kardeş gibi yakın iki ülkenin ticaretinin daha üst seviyelerde olması gerekir. Bizlere ve burada bulunan iş adamlarımıza düşen en önemli görev ikili ticaretimizi Türkiye ile Macaristan arasındaki dostluk bağlarına yakışır bir düzeye çıkarmaktır. Burada şunu çok açık net söyleyebilirim o da Türkiye ve Macaristan arasındaki bu ilişkileri güçlendirmede iş adamlarımıza, sizlere çok büyük görev düşüyor. Biz üzerimize düşeni her iki siyasi yetkili sorumlu olarak yapmaya hazırız, siz de üzerinize düşeni yapmalısınız. Macar ve Türk ekonomileri birbiriyle rekabet eden değil, birbirini tamamlayan, benzerliklerini kullanarak daha büyük sinerji oluşturan ekonomilerdir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Macaristan ziyareti kapsamında Macar Kültürevi’ni ziyaret etti. Macar Kültür Evi’nde çocuklar tarafından sahnelenen geleneksel dans gösterilerini izleyen Emine Erdoğan, ardından el sanatları atölyesini gezdi. Emine Erdoğan, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Gül Baba Türbesi’nin açılışına katıldı. Cumhurbaşkanı açılışta şunları kaydetti: “Gül Babanın kutlu mirasına sahip çıkarak dayanışmanın dilini konuşacağız. Gül Baba 477 yıl önce bu tepede şehadete ulaşmıştır. Aradan geçen 5 asra rağmen bu büyük zat unutulmamıştır. Türk-Macar dostluğunun en kıymetli sembollerinden biri olmaya devam edecektir. TİKA’nın büyük katkılarıyla ve Macaristan yönetimiyle birlikte gerçekleştirilen bu son restorasyon türbeye yepyeni bir çehre ve estetik değer kazandırdı. Gül Baba kendisini ziyaret edenlere adeta tarihin derinliklerinden seslenerek insanlığın bekasını farklı kültürler arasında karşılıklı saygı anlayış ve dostluktan geçtiğini hatırlatır. Gül Baba sevginin nefrete barışın çatışmaya dayanışmanın bencilliğe galebe çalmasının da sembolüdür. Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı TİKA’nın büyük katkıları ile ve Macaristan yönetimi ile gerçekleştirilen bu son restorasyon türbeye yepyeni bir çehre ve estetik değer kazandırıyor.”

Erdoğan 5 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı olarak gerçekleştirdiğim bu ziyaret önümüzdeki döneme dair çok önemli bir mesajdır dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi temaslarının ardından Kahramanlar Anıtına çelenk bıraktı. Daha sonra Galiçya Türk Şehitliğine geçti. Başkan Erdoğan burada Türk ve Macar milli marşlarının dinlenilmesinin ardından anıta çelenk bırakarak dua okudu. Şehitlikten Türkiye’ye dönmek üzere ayrılarak Budapest Liszt Ferenc – Ferihegy havaalanına geçti. Macar hükümeti, Türkiye’yi ‘’Doğu’ya Açılım’’ politikasının merkez ülkelerinden biri olarak değerlendiriyor. İki ülke arasında ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılması hedefi benimsendi. Türkiye’yi 2017’de yaklaşık 80 bin Macar turist ziyaret etti. Nüfusu yaklaşık 10 milyon olan Macaristan’ın yüzde 96’sını Macarlar, yüzde 2’si Romanlar, yüzde 1’i Almanlar ve yüzde 1’ini diğerleri oluşturuyor. Yüzde 54’ü Hristiyan, yüzde 18’i Ateist ve yüzde 0,1’i Müslüman olan Macaristan’da yaklaşık 2 bin 500 Türk vatandaşı yaşıyor. 1989 yılında parlamenter demokrasi rejimine geçen Macaristan tek kamaralı parlamento ile yönetiliyor. Parlamento, dört yıllık bir süre için seçilen 199 milletvekilinden oluşuyor. Macaristan’da Nisan 2010’dan bu yana Macar Yurttaş Birliği (Fidesz) lideri Viktor Orban başkanlığındaki Fidesz ile Hristiyan Demokratik Halk Partisinden (KDNP) oluşan koalisyon iktidarda. 8 Nisan 2018’de gerçekleştirilen genel seçimi Başbakan Orban liderliğindeki Fidesz yüzde 48,9 oy oranı ile kazandı ve 134 milletvekili ile parlamentoda üçte ikilik çoğunluğu elde etti.