Anasayfa » Gündem » Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Önemli Irak Ziyareti

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Önemli Irak Ziyareti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gerçekleştirdiği resmi Irak ziyareti kapsamında Bağdat’ta temaslarda bulundu. Çavuşoğlu ve Abdulmehdi görüşmesi, Bağdat’taki Yeşil Bölge’de basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak’taki temasları kapsamında Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim ile görüştü. Başkent Bağdat’taki Çavuşoğlu-Hekim
görüşmesi basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ile Irak meclis binasında yaptığı görüşmede, Halbusi’ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkının selamlarını iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da Halbusi’yi kabul ettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, Erdoğan- Halbusi görüşmesinde iki ülke arasındaki su konusunun da ele alındığını belirtti. Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada: “Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi ve heyetinin Ankara ziyaretinde su konusunu görüşmüştük. Hem Halbusi hem Türkmenler su konusuna değinirken, suyu kendi yaşadıkları bölgeler için değil başka bölgeler için istediler. Bu da bizi gayet mutlu etti. Bu çağrıları cevapsız bırakamazdık. Cumhurbaşkanımız konuyla ilgili bize talimat verdi. Güvenlikten ekonomiye kadar Irak halkının yanındayız” dedi. Çavuşoğlu, ziyaretinin asıl hedefinin “Irak’ın birlik ve beraberliğinin korunmasına destek vermek” olduğunu ifade etti. Seçim sonrası Irak’ta bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “İnşallah Irak’ta kucaklayıcı ve kapsayıcı bir hükümet kurulur. Irak meclisinin ülkenin geleceğiyle ilgili önemli rol oynayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Irak’ın İmarı İçin Türkiye’den Destek Talebi

Halbusi de bakan Çavuşoğlu’nun ziyaretinin ikili ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlayacağını belirtti. Irak ile Türkiye arasında güçlü ve coğrafi bağların olduğunu vurgulayan Halbusi, ikili ilişkilerin tüm alanlarda daha da güçlendirilmesini beklediklerini dile getirdi. Meclis Başkanı Halbusi, terör örgütü DEAŞ’ın saldırılarında ülkenin zarar gördüğünü hatırlatarak, Irak’ın altyapısı ve yeniden imarı için Türkiye’den destek istedi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkmen Yetkililerle de Görüştü

Çavuşoğlu, mecliste ayrıca Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşet Salihi, Türkmen milletvekili ve siyasetçilerle bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Irak’ın Başkenti Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu süreçte Irak’a desteğini bir kere daha vurgulamak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Çavuşoğlu ile İbadi’nin görüşmesi Bağdat’taki Yeşil Bölge’de yer alan Başbakanlık Sarayı’nda basına kapalı gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Karar Partisi Lideri Usame Nuceyfi ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bağdat temasları sonrası Necef’e hareket etti. Çavuşoğlu burada Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr ile görüştü. Dışişleri Bakanı, Necef’te Hazreti Ali türbesini de ziyaret etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bu süreçte Irak’a desteğini bir kere daha vurgulamak için bu ziyareti gerçekleştirdiğini dile getirdi. Irak’ın yeniden inşası, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve ticaret, yatırım gibi konuları görüşmelerde ele aldıklarını dile getiren Çavuşoğlu, terörle mücadeleye birlikte devam etme gerekliliği konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, “Daha önce güvenlik sebebiyle kapatmak zorunda kaldığımız Basra ve Musul Başkonsolosluklarımızı tekrar açıyoruz” diye konuştu. Irak’ın yeniden inşası için yapılan Kuveyt Konferansı’nda Türkiye’nin 5 milyar dolar taahhütte bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, bu taahhüdün arkasında olduklarını yinelediklerini söyledi. Çavuşoğlu, Irak ve Türkiye’nin sadece iki komşu değil aynı zamanda iki kardeş ülke olduğunun altını çizerek, dayanışma ve iş birliği içinde olmak gerektiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonları hakkındaki soru üzerine şöyle dedi: “Türkiye, terörle mücadelede uluslararası hukuk çerçevesinde teröristler nerede olursa olsun onları yok etmeye devam edecektir. Bu mücadele de Irak’ın toprak bütünlüğünü ihlal değildir, saldırı değildir, uluslararası hukuktan kaynaklanan hakkımızdır. Bundan sonra bu mücadeleyi de hükümet kurulduktan sonra Irak Hükümeti’yle birlikte yapacağız.” şeklinde konuştu.