Anasayfa » Ekonomi » Cumhurbaşkanı Erdoğan “Moldova Türkiye’nin Stratejik Ortağıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Moldova Türkiye’nin Stratejik Ortağıdır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moldova’ya iki günlük resmi bir ziyarette bulundu. Ziyaretin ilk günü Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ve Başbakan Pavel Philip ile Kişinev’de görüşmeler yapan Erdoğan ardından Komrat’a gitti. Liderlerin görüşmesinin ardından, Moldova ile Türkiye arasında stratejik işbirliği konusunda ortak bir bildiri imzalandı. Erdoğan ile görüşmesinden sonra, Moldova ile Türkiye arasında dostane ilişkiler kurulduğuna vurgu yapan Dodon, şunları kaydetti: “Bu, iki ülke arasındaki ilişkiler için tarihi bir gün. İki ülke arasında stratejik işbirliği konseyi kurmaya karar verdik. Türkiye, Moldova’nın stratejik ortağıdır. Türkiye farklı dönemlerde hem bölge hem de Moldova için önemli roller oynadı, oynuyor ve umarım oynamaya devam edecektir”. Erdoğan, Moldova Başbakanı’yla yaptığı görüşmede, ülkesinin Kişinev sirk binasının yenilenmesi için yatırım yapabileceğini söyledi. Moldova Başbakanı Pavel Filip ise Türk yatırımcıların ulusal ekonomiye önemli katkılar sağladığını belirtti. Başbakan ayrıca, Türkiye’nin TIKA Ajansı aracılığıyla Anne ve Çocuk Enstitüsü’nün onarımı ve Gagavuzya’daki diğer sosyal projelere olan teknik yardımının altını çizdi. Son iki yıl içerisinde söz konusu yatırımlara 33 milyon dolar harcandı. Filip, geliştirme programlarını en üst seviyeye çıkarma amacıyla yapılan yatırımların Maliye Bakanlığıyla koordineli yapılmasını tavsiye etti. Taraflar, Serbest Ticaret Anlaşması imzalandıktan sonra ticaret hacminin artmasına dikkat çekti. Hükümetin verilerine göre, ticaret hacmindeki artış, 2016 yılına oranla yüzde 23 artış kaydetti. Siyasetçiler buna bağlı olarak, yılsonuna kadar hükümetler arası ticaret ve ekonomik işbirliği komisyonunun toplanması gerektiğini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, iki ülke arasındaki ticaret hacmini arttırmak ve Moldova’ya yatırım yapılmasıyla ilgili gerekli tüm adımları atacaklarını kaydetti, Moldova’da birkaç Türk bankasının açılacağını da ifade eden Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Moldova’yla ortak sınırımız olmamasına rağmen, biz onu komşu bir ülke olarak görüyoruz. Çünkü bizi birbirimize bağlayan tarihsel ilişkilerimiz var. Moldova bizim için özel bir ülke, çünkü insanlarını vatandaşlarımız gibi gördüğümüz Gagavuzya’yı da içinde barındırıyor.” Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, yapılan ortak basın toplantısının ardından, Türkiye ile Moldova arasındaki dostluk ilişkileri ile çeşitli alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi ve aynı zamanda Moldova’ya verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Cumhuriyet Nişanı taktim etti. Moldova Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Moldova Cumhurbaşkanı’nın emriyle, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimine özel katkılarından dolayı Cumhuriyet Nişanı verildi” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Cumhuriyet Nişanı’nın, ülkeler arasındaki dostça ilişkilerin geliştirilmesini ve halkların birbirine yakınlaşmalarını sağlayan ülkelerin liderlerine, bakanlarına ve elçilerine verildiği belirtildi. Altın kaplamalı madeni nişan, bakanlar kurulu kararı ve cumhurbaşkanının inisiyatifiyle veriliyor. Erdoğan ve Dodon daha sonra Türk İşbirliği ve
Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından restorasyonu yapılan Cumhurbaşkanlığı bahçesinde bulunan ve üzerinde “Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı binası Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteği ile yenilenmiştir.” ifadesinin bulunduğu anıt taşının açılışını yaptı. İki cumhurbaşkanı daha sonra Cumhurbaşkanlığı bahçesine kendileri adına dikilen çınar ve kırmızı meşe ağaçlarına toprak atarak, can suyu verdi.

Moldova’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “FETÖ ile ortak mücadelemizde Türk halkının Moldovalı dostlarından beklentisi, gereken desteği gösterebilmesidir. Bu terör örgütü Moldova’da da aynı adımları atabilir” dedi. Stratejik ortaklık belgesi imzaladıklarını açıklayan Erdoğan, Ziraat Bankası ve Halkbankası’nın Moldova’da şube açacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moldova ziyareti kapsamında yaptığı konuşmada “Moldova ailesinin bir parçası olarak ülkenin resmi dilini kullanmanızı ve öğrenmesini önemli görüyorum. Bu sayede Moldova’nın hem
beşeri zenginliğini arttıracak hem de Gökoğuz Yerinin kalkınmasına katkıda bulunacaksınız. Sizlerin ana dili olan, Anadolu’da konuşulan öz Türkçeyi yaşatmanızdan büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Komrat’ta çok yakında Türk Başkonsolosluğu açılacak, başkonsolos atanacak” diye konuştu.

Erdoğan, Moldova ziyaretinin ikinci gününde Gagavuzya Yeri Özerk Bölgesi’nde, Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon ve Gagavuz Özerk Bölgesi Başkanı İrina Vlah ile katıldığı bir etkinlikte şöyle konuştu: “Bugün burada kardeşlik var, dayanışma var, işbirliği var; Türkiye ile Moldova’nın kadim dostluğu var. Elbette bugünlere kolay gelmedik. Karşımdaki bu muhteşem dayanışma manzarasına ulaşmak kolay değildi. Türk ve Moldovalı siyasetçilerin sergilediği işbirliği, hem Türkiye hem Moldova hem de Gökoğuz Türkleri’ne huzur getirmiştir. Zor zamanlarda halklarının geleceğine yön veren ve bu topraklarda güzel bir barış ortamı sağlayan liderlerin çabaları asla unutulmayacaktır. Bizler Türkiye ve Moldova liderleri olarak, bizden önceki siyasetçilerin bize bıraktığı bu mirası daha ileriye götüreceğiz. Son 16 yılda attığımız adımlar bu mirasa sahip çıkma hususundaki güçlü irademizin bir göstergesidir. Türkiye ile Moldova arasındaki bağlar Gökoğuz Yeri’ni de içine alacak şekilde son 16 yılda her alanda daha da perçinlenmiştir. Bugün iki ülke tarihte hiç olmadığı kadar birbirine yakındır. Fiziki sınırımız olmasa da biz Moldova’yı komşu ülke olarak görüyoruz. Moldova’nın toprak bütünlüğünün korunmasına büyük önem veriyoruz. Hem Moldova’daki hem Gökoğuz yerindeki gelişmeleri tıpkı komşularımızdaki hadiselerdeki gibi çok yakından takip ediyoruz. Gerektiğinde de elimizdeki tüm imkanları Moldova halkı için seferber etmekten kaçınmıyoruz. İşadamlarımızla ve sivil toplum kuruluşlarımızda Moldova’nın kalkınması, gelişmesi ve dünya sahnesinde hak ettiği konuma ulaşması için gayret ediyoruz. Bundan sonra da aynı kararlılıkla Moldova halkının ve siz Gökoğuz Türklerinin dostu olmayı sürdüreceğiz.”

“Sizler 1994 yılında diğer devletler iç çatışmalarla kıvranırken kardeşçe yaşamayı seçtiniz. Avrupa’nın birçok ülkesi geleceğine karamsarlıkla bakarken sizler bu topraklarda huzuru barışı dayanışmayı tercih ettiniz. Moldova Gökoğuz halklarının bu kararı her türlü takdirin üzerindedir. Sizlerin bu asil tavrı tam anlamıyla bir demokrasi ve medeniyet örneğidir. Geçen 24 yılda kendilerini idare etme olgunluğunu gösteren siz soydaşlarımızı gönülden kutluyorum. Kendi kimliğinizi, dilinizi, iç barışınızı, birliğinizi koruyarak bu güzel mirası evlatlarınıza torunlarınıza aktarmanızı diliyorum. İçinden bulunduğumuz dönemde bunun önemli olduğuna inanıyorum çünkü Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde etnik ve kültürel farklılıklardan kaçınılmaya çalışılıyor. Asırlardır aynı toprağı paylaşan, aynı havayı soluyan geçmişi ve geleceği ortak olan toplumlar ayrıştırılmaya çalışılıyor. Kültürel ırkçılık dünyanın dört bir ucunda adeta bir veba gibi gün geçtikçe yayılıyor. İslam karşıtlığının yabancı düşmanlığına, etnik milliyetçilikten terörizme kadar birçok sorun bir arada yaşama idealimize sekte vuruyor. Buradaki soydaşlarımızın asla böyle bir tuzağa düşmemesi gerekiyor. Her birinizin bu bilinçle hareket edeceğine inanıyorum. Bu topraklardaki barış ve huzur ortamının bozulmasına hiçbirinizin izin vermeyeceğine inanıyorum.

Bu arada Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon’un geçirdiği kazayla ilgili açıklamalarda bulunan Milletvekili Vlad Batrınç, “Bu kazaya tesadüf diyemiyorum. Erdoğan’ın ziyareti öncesi öldürmek istediler” dedi. Moldova parlamentosu Milletvekili Vlad Batrınç, geçtiğimiz günlerde Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon’un geçirdiği kazayla ilgili bomba etkisi yaratacak bir iddia ortaya attı. Moldova parlamentosu Milletvekili Vlad Batrınç, geçtiğimiz günlerde Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon’un trafik kazası geçirdiğini hatırlatarak, “Bu olay, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti dahil bölgede yapılması planlanan etkinlikler öncesi yapılan bir suikasttır” şeklinde bir açıklamada bulundu. Rus basınına konuşan Moldova Milletvekili, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Seçim öncesi gerilim tırmanmak üzere. Dodon bir kaç gün önce, Moldova Sosyalist Partisi listesinden parlamento seçimlerine katılacağını açıklamıştı. Rusya ile olan projeler Romanya ve ABD’nin işine gelmiyor. Yakın zaman içinde Moldova-Rusya İş Forumu yapılacak. Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in temsilcilerinin katılımıyla Dünya Aile Kongresi’ni düzenleyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan da yakın zamanda Moldova’ya resmi ziyaret yapacak ve Cumhurbaşkanlığı binasının açılış törenine katılacak. Tüm bunları sağ partileri çileden çıkarıyor. Ben bu kazaya tesadüf olay diyemiyorum. Bence bu trafik kazası, bu etkinlikler öncesi yapılan bir suikasttır.” Adil Rusya Partisi Başkanı, Rus politikacı Sergey Mironov da konuyla ilgili şunları kaydetti: “Kaza yerinde çekilen fotoğrafları inceledim. Sıradan kazaya benzemiyor. Suikast girişimi olabilir. Çünkü Moldova Sosyalistler Partisi (Dodon’un partisi) Moskova ile yakınlaşmaktan yana. Ve bu yönde çalışmalar yapıyor. Zira, bu da Moldova’da bazılarının hoşuna gitmiyor. Hatırlatmak istiyordum ki, Moldova Anayasası defalarca Rusya’ya karşı uygulamalar yapılabilmesi için Cumhurbaşkanı Dodon’un geçici olarak yetkilerini elinden aldı. Şimdi de Dodon trafik kazası geçirdi.” Rus siyasi uzman Nikolay Starikov da benzer görüşte bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon’un eşi Galina Dodon, Gagauz Özerk Yeri’nin başkenti Komrat’ta, Altındağ Belediyesi tarafından onarılan Gençlik Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Erdoğan ile Dodon çiçeklerle karşılandı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Komrat’taki Recep Tayyip Erdoğan Huzurevi’ni ziyaret edip, Gençlik Merkezi’nin açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Moldova ziyaretine eşlik eden Emine Erdoğan, ziyaretin ikinci gününde, Gagauz Özerk Yeri başkenti Komrat’ta tadilat ve onarımı TİKA tarafından yapılan Recep Tayyip Erdoğan Huzurevi’ni ziyaret etti. ızılay’ın medikal malzeme yardımlarının da verildiği ziyarete Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ve eşi Galina Dodon da eşlik etti. Huzurevi bahçesine TİKA tarafından yapılan seranın da ziyaret edildiği programda huzurevi sakinleri yöresel şarkılardan oluşan mini konser verdi. Emine Erdoğan daha sonra Altındağ Belediyesi tarafından yaptırılan Gençlik Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Bölge insanları tarafından ellerinde Türk bayrakları ile coşkulu sevgi gösterileri ile karşılanan Emine Erdoğan, Moldova’da Türkçe konuşan insanlarla karşılaşmanın mutluluğunu paylaştı.