Anasayfa » ARŞİV » 261 » Ak Parti Olağanüstü Kongresi ile Başlayan Yeni Dönem Kodları

Ak Parti Olağanüstü Kongresi ile Başlayan Yeni Dönem Kodları

Ülkemiz siyasal yaşamında AK Parti bağlamında alışık olmadığımız bir “kriz süreci” yaşandı ve “fırtına kopmadan” süratle, uyum ve barış ortamı içinde olağanın üstünde bir sonuç alındı.
Diğer siyasal partilerde görülen ve siyasal yaşamımızın alışılmış gelişmeleri olan parti içi iktidar mücadelesinin keskin çizgileri, bölünmelere, kopmalara yol açan iktidar rekabet, Ak Parti’de Başbakan Davutoğlu’nun istifasıyla başlayan gelişmeler, iç çekişmeye ve çatışmaya dönüşmeden “yumuşak” şekilde sonuçlandırıldı. Öyle anlaşılıyor ki parti içinde çalkantı fırtınaya dönüşmeden “kol kırılır yen içinde kalır” misali derin çatlaklar yaratacak şekilde gelişmedi.
Uzun bir süreden beri Ak Parti içinde ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasında anlaşmazlıkların bulunduğu iddiaları, Davutoğlu’nun yetkilerinin azaltıldığı MKYK kararı sonrası Başbakan Davutoğlu’nun istifası ve Olağanüstü Kongre kararı ile mesele su yüzüne çıktı. Basına yansına haber ve yorumlara göre su yüzüne çıkan sorunun kaynağında Cumhurbaşkanı-Başbakan ilişkisinde ileri sürülen dört kırılma noktası bulunuyor.

Bu kırılma noktalardan birinin 7 Haziran seçimleri öncesinde milletvekili listeleri konusunda yaşandığı ileri sürülüyor. 12 Eylül Kongresi öncesinde MKYK listesine öfkeli bir şekilde müdahale edilmesi, Bakanlar Kurulu listesinde yaşanan gerilim ve MKYK’da yetki devri konularının da diğer kırılma noktaları olduğu iddia edildi. Bu değerlendirmeler yanında Ak Parti’deki gelişmelerin ne yönde olabileceği yorumları da dikkat çekici idi. Ülkemizin, uyum ve istikrarın önemli olduğu bir süreçten geçtiği, bu nedenle Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında “soruna yol açan pürüzlerin giderilerek güvene dayalı bir ilişki modeli tesis edileceği ya da gereğinin yapılacağı” yorumları üzerinde duruluyordu.
Bu bakımdan Cumhurbaşkanı ile Başbakan’ın yapacakları görüşmenin sonucu merakla bekleniyordu. Nitekim bu görüşmeden olağanüstü kongre kararı çıkmıştı. Bunun anlamı “güvene dayalı bir ilişki modeli” yerine “gereği yapılmıştı.” Alınan karara göre Başbakan Davutoğlu, Kongre’de aday olmayacak, “rekabet havası içinde bir Kongre’ye gidilmeyecek ve AK Parti’de çift başlı bir Kongre” yapılmayacaktı. Dolayısıyla AK Parti’de 27 Ağustos 2014 tarihinde başlayan Ahmet Davutoğlu dönemi, 28 Mayıs tarihinde yapılacak olağanüstü Kongre ile sona erecek ve Ak Parti’de “yeni bir dönem” başlayacaktı.

Bu döneme ilk adım AK Parti’nin Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde atıldı. Kongere’ye katılan 1,405 delegenin oyunu alan Binali Yıldırım Genel Başkanlığa seçildi. Binali Yıldırım, Ahmet Davutoğlu’nun ardından Başbakanlık koltuğuna oturdu. Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan’ın da bulunduğu kabine üyeleri kapıda karşıladı. Ahmet Davutoğlu salona kendisini karşılayan AK partili yetkililer ile tokalaşarak girdi. Başbakan Davutoğlu ise salona “Ahmet Hoca” şarkısıyla girdi.

Başbakan Davutoğlu ve eşi alkışlarla karşılandı. Davutoğlu salondakilerle selamlaştı ve karanfil dağıttı. Davutoğlu çifti platformdan partilileri, “Davutoğlu Ahmet Hoca” adlı şarkı eşliğinde selamladıktan sonra kendileri için ayrılan yere oturdular. Başbakan Davutoğlu ile Binali Yıldırım Kongre salonunda yan yana oturdu.

Ak Parti Kongresi’ndeki Sıcak Gelişmeler

Adalet ve Kalkınma Partisi 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, toplamda bin 282 delegenin imzasıyla AK Parti Genel Başkanlığına tek aday olarak gösterildi. Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen Ak Parti 2. Olağanüstü Kongresi’nde, Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasından sonra Divan Başkanlığına, parti tüzüğünün 75, 76, 69 ve 46. maddeleri ile Kongre yönetmeliğinin 62. ve 63. maddelerine uygun olarak AK Parti Genel Başkanlığı ve Merkez Karar Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu, Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu, Siyasi Erdem Etik Kurulu için asil ve yedek üyelikler için aday başvuru teklifleri alındı. Divan Başkanı seçilen Bozdağ yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı ile ilgili sözleri Kongre salonundakiler tarafından ayakta dinlendi.

Bozdağ konuşmasında, “Sayın Cumhurbaşkanım, biliyoruz ki fiziken aramızda olamasanız da manen aramızdansınız. Halkımızın dediği gibi partimiz, ‘Tayyip’in partisidir’ ve ‘Tayyip’in partisi’ olarak kalmaya devam edecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızı AK Parti’den ayrı düşünmek mümkün değildir. AK Parti’nin tek lideri vardır o da Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bundan sonra da olduğu gibi seçilmiş cumhurbaşkanı ile başbakanın uyumlu çalışması Türkiye’nin gücüne güç katacaktır. Sayın Cumhurbaşkanım yolun yolumuzdur, davan davamızdır.
Size ve AK Parti’nin kuruluş ilkelerine sadakatle, açtığınız yolda ve gösterdiğiniz hedefe ilerlemeye durmaksızın hizmet etmeye azim ve kararlılıkla devam edeceğiz. Bugün tarihi bir gün. AK Parti’de bir bayrak değişimi yaşanıyor
” dedi. Divan Başkanı Bekir Bozdağ, başvuruların alınmasından sonra, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın toplamda bin 282 delegenin imzasıyla AK Parti Genel Başkanlığı’na aday gösterildiğini açıkladı.

Başbakan Davutoğlu’nun Kongre’deki Konuşmasının Satırbaşları

Başbakan Davutoğlu’nun Kongre’de yaptığı konuşmasında dikkat çeken şu mesajlar vardı: “Aziz dava arkadaşlarım Kurucu Liderimiz Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra ikinci Genel Başkanı olduğum Kongre’de ‘Bu bir vefa Kongresidir’ demiştim. O gün verdiğimiz sözü namus bildik. O günden beri ahdimize, akdimize sadık kaldık. Partimiz ve Cumhurbaşkanımızın hukukunu büyük bir özenle koruduk. Sizlerle birlikte destansı başarılara imza attık. Daima birliğimizi, bütünlüğümüzü gözettik. Hamdolsun ki ilk günkü sözümüzde durduk vaadimize sadık kaldık. 1Kasım Seçimlerinde yani sadece 6 ay önce sizlerle birlikte büyük bir başarıya imza atarak demokrasi tarihimizin en büyük seçmen desteğini kazanıp partimizi iktidara taşıdık. Sizlerin başınızı dik tutmak için üç ay içinde bütün vaatlerimizi yerine getirdik.
Terör örgütlerine karşı son derece etkin ve başarılı bir mücadele verdik. Bu şekilde devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır.
Nasıl 1. Olağanüstü Kongremiz bir vefa kongresi olmuşsa 2. Olağanüstü Kongre’nin de bir vefa kongresi olmasını temenni ediyorum. Bu Ak sevdalılar açısından bir veda değil bir vefa kongresi olmalıdır.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Binali Yıldırım, binlerce partilinin coşkulu ve heyecanlı şekilde katıldığı Kongre’ye eşi Semiha Yıldırım ile birlikte geldi. AK Parti Genel Başkan adayı Binali Yıldırım’ın Dikmen Vadisi’ndeki evinin önünde de sabahın erken saatlerinden itibaren Kongre salonunda olduğu gibi büyük hareketlilik ve coşku yaşandı. Yıldırım saat 10.20’de gibi evden çıkarak basın mensuplarını selamladı ve Ankara Arena’ya hareket etti. Salona girişte Semiha Yıldırım’ın dua okuduğu görüldü. Yıldırım çifti partililere karanfil dağıttı, bu sırada ‘Dombra’ şarkısının çaldığı duyuldu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte salona geldi. Davutoğlu çiftini girişte Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile birlikte AK Parti Genel Başkan yardımcıları Mehmet Ali Şahin, Recep Akdağ, Ömer Çelik, Başbakan yardımcıları Lütfi Elvan, Mehmet Şimşek, Numan AK Parti Kongresi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik mesajlar damgasını vurdu. Ak Parti on beş gün gibi kısa bir sürede olağanüstü Kongre’ye götürüldüğü gibi hızla iyi bir organizasyonla hazırlandı. Olağanüstü kongre salonunda olağanüstü bir coşku vardı. Erdoğan şarkıları eşliğinde “Binali Yıldırım Kongresi” yapılıyordu.

Salonda Erdoğan şarkısı çalınıyordu. Cumhurbaşkanı’nın mesajı ayakta dinlendi, büyük alkış aldı. Salonda sloganlardan pankartlara kadar güçlü şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlü etkisi görülüyordu. Binali Yıldırım Kongre’de yaptığı konuşmada olduğu gibi teşekkür konuşmasında da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a vurgu yaparak, “Yolumuz liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın yoludur” dedi. MKYK listesindeki büyük değişiklik ise Kongre’nin sürprizi olarak değerlendirildi. Biz ahde vefayı her şeyin üstünde tuttuk. Makamlara mevkilere veda ederiz kardeşlerim ama akdimize, davamıza, ilkelerimize asla veda etmeyiz. Asla bırakmayız. Biz geçici gündemlerin değil kalıcı erdemlerin peşindeyiz. Ne yoldan saparız ne de ufkumuzu, aşkımızı, sevdamızı unuturuz. Biliriz ki bir gün hepimiz bu geçici dünyaya veda edeceğiz geriye rabbimize verdiğimiz sözler kalacak. Allah bizleri vefa yolundan ayırmasın. Bu harekette hiçbirimiz vazgeçilmez değiliz. Ama bu hareketin vazgeçilmeyecek değerleri vardır. Ak Parti asla bir zümrenin partisi olmamıştır, olmayacaktır. Ak Parti’yi sıradan bir partinin ötesine taşıyarak bir millet partisi yapan da bu millet şuurudur. Birbirimizin onurunu namus borcu bilmeliyiz. Millet vicdanıyla uyumlu olmalıyız. AK Parti hareketi milletimizin ortak aklının ürünüdür. Ahde vefayı her şeyin üstünde tutuyoruz. Koltukları bırakırız ama ahdimizi, davamızı, ilkelerimizi bırakmayız.

Benim Arzum Değildi

Daha önce iki kez sizlerle birlikte olduğum bu salonda zaferle sonuçlanmış bir seçimden kısa bir süre sonra yeni bir kongre için karşınıza çıkmak benim arzu ettiğim bir şey değildi. Bu durumun sizin ve milletimizin mahşeri vicdanında oluşturduğu rahatsızlığın da farkındayım. Ama meselemiz, derdimiz, davamız, bütün şahsi hallerin üzerindedir. 1 Kasım Seçimlerinde yüzde 49,5 oy aldıktan sonra olağanüstü kongre kararı alıp, görevi devretme kararımın arkasındaki yegâne gerekçe, partimizin birlik ve bütünlüğüne verdiğim değer ve AK Parti hareketinin zarar görmesinden duyduğum endişedir. Türkiye’nin kaderi ile özdeşleşen AK Parti’nin birliği, bütünlüğü her şeyden önemlidir. Allah’a tevekkül ettik ve emaneti sizlere devrediyoruz” sözleriyle Ahmet Davutoğlu, Başbakan olarak son kez partililere duygu ve düşüncelerini aktardı.

Binali Yıldırım’ın İlk Vurgusu Yeni Anayasa ve Başkanlık

AK Parti Genel Başkanlığı’na bin 282 delegenin imzasıyla tek aday olarak gösterilen Binali Yıldırım’ın konuşmasında dikkat çeken en önemli mesajı Başkanlık oldu. Genel Başkanlık için tek aday olan Binali Yıldırım AK Parti’de 3. Genel Başkanın seçileceği 2. Olağanüstü Büyük Kongre’deki konuşmasında zaman zaman sesinin kısılmasına rağmen yeni Anayasa ve Başkanlık sistemiyle ilgili mesajlar vererek, “Başkanlık sistemini yeni Anayasa’yı getirmeye hazır mısınız? Bugün yapmamız gereken en önemli iş, fiili durumu yasal hale getirmek. Anayasa’daki bu laf karışıklığını sona erdirmektir. Bunun yolu yeni Anayasa ve başkanlık sistemidir” dedi. Konuşması sırasında sık Dasık sesi kısılan Yıldırım, “Sesime inat sizinle muhabbet etmeye devam edeceğim. Sesler kısılabilir ama gönlüden gönüle giden yolları kimse engelleyemez” dedi. Yıldırım, “aydınlık Türkiye’nin mimarı kurucumuz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı saygıyla selamlıyorum. Recep Tayyip Erdoğan bir dava adamıdır. Büyük Türkiye’nin yılmaz savunucusudur. Her zaman başımız dik, gururla ‘ben Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşıyım, kader arkadaşıyım, gönül arkadaşıyım’ dedik. Bundan sonra da demeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanım söz veriyoruz; sevdan sevdamız, davan davamız, yolun yolumuzdur. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’dan bu bayrağı devralan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. İlk Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’e hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bayrak değişimi sadece millet yolunda yapılacak yeni hizmetlerin kapısını aralamak için bir araçtır. Yolları böleriz ülkeyi asla böldürtmeyiz. Ekmeğimizi böleriz Türkiye’yi böldürtmeyiz.

Mesele memleket meselesidir.
Terörle mücadele konusundaki kararlılık aynı şekilde devam edecek. Biz bu topraklarda bin yıldır kardeş olarak yaşadık bundan böyle de beraber yaşamaya devam edeceğiz. Huzur sağlanana kadar bu operasyonlar devam edecek. Milletimiz rahat olsun, bu terör belasını Türkiye’nin gündeminden çıkartacağız. Şer cephesi bir araya geldi. Sadece bölücü örgütle değil DEAŞ’ı, PYD’si, Paralel terör örgütüyle aynı kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu hainlere milletimiz 1 Kasım seçimlerinde tokadı vurdu. Devlet içinde paralel devlet olur mu değerli kardeşlerim? Türkiye’de tek devlet vardır o da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Sevgili kardeşlerim AK Parti olarak geçtiğimiz 13 yılda birbirinden güzel hizmeti milletimizin hizmetine sunduk.

Bundan böyle de sizin seçiminizle göreve geldiğimde benden önce ülkemizi başarıdan başarıya taşıyan başta Kurucu Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Abdullah Gül, Sayın Ahmet Davutoğlu Başbakanımızın bıraktığı yerden hizmet etmeye devam edeceğim. Yolları böldük hayatları birleştirdik, yollar böldük halkı birleştirdik. Akıl yollarıyla ülkemizin her yanını donattık. Türkiye’yi Afrika seviyesinden aldık Avrupa’nın ilk beş ülkesi arasına soktuk. Sesime inat sizlerle muhabbet etmeye devam edeceğim. Yolların kralı yok yolların kuralı vardır. Onun için yolların kuralına riayet edeceğiz ve sevdiklerimizle buluşacağız kazaya mahal vermeyeceğiz. Bu ses bana yardım etmeyecek onun için siz de saten yoruldunuz. Sözlerimi fazla uzatmak istemiyorum. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Yeni dönemde kutlu yürüyüşe aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Buradan 79 milyon vatandaşımıza, AK Parti camiasına haykırıyorum. AK Parti sessiz yığınların sesidir. İnşallah yeni dönemde her ne gerekirse yapacağız. Ekmeğimizi büyüteceğiz, üreten yatırım yapan, yaptığı yatırımlarla ürettiğiyle zengin olan bir Türkiye yapacağız. Büyük projeleri teker teker hizmete alacağız. Türkiye dünyanın en büyük havalimanını yapıyor. Bunu engellemek için bazıları gezi kumpasını kuruyor. Herkes şunu bilsin ki hangi kahpeliği yaparsanız yapın
AK parti milletinin izinde hak yolunda halka hizmet etmeye devam edecektir. Geziciler ne dedi? Havalimanını, üçüncü köprüyü, yolları yapmayın dediler. Bu ne demek? Türkiye büyümesin demek. Türkiye buna razı olur mu? Elbette olmaz. Marmaray yapılınca bazı muhalefet parti liderleri ‘biz Marmaray’dan geçmeyiz’ dediler. Siz Marmaray’dan geçmeyince Marmaray’ın değeri mi azaldı. Şimdi Marmara’ya kardeş geliyor. Avrasya tüneli. Avrasya tüneli deniz altında yapılan dünyanın en derin tünelidir.

Türkiye Hakkında Ne Düşündüklerini Bilme Zamanı Gelmiştir

Avrupa Birliği’nin yapması gereken bir şey var Türkiye ile tam üyelik ve göçmenlerle ilgili kafa karışıklığına son vermelidir.
Türkiye hakkında ne düşündüklerini bilme zamanı gelmiştir. Türkiye AB üyesi olsa da olmasa da demokrasisini geliştirmek, kalkınmasını tamamlamak konusunda gereken her türlü düzenlemeyi ve uygulamayı kararlılıkla bugüne kadar yaptı bundan sonra da yapmaya devam edecek. Şimdi artık laf üstüne laf koyma değil taş üstüne taş koyma zamanıdır.

Oylama Sonucu


Kongre’de yapılan konuşmalardan sonra seçime geçildi. Oylama sonucunu açıklayan Divan Başkanı Bekir Bozdağ, 1470 delegeden 1411 delegenin oy kullandığını, 6 oyun geçersiz sayıldığını belirtti. Bozdağ, Binali Yıldırım’ın 1405 oy ile AK Parti’nin yeni Genel Başkanı olduğunu duyurdu. Böylece Binali Yıldırım AK Parti 2. Olağanüstü Kongresi’nde geçerli olan 1405 oyun tamamını alarak AK Parti’nin üçüncü Genel Başkanı seçildi ve yeni Başbakan adayı oldu. Ak Parti Genel Başkanı olarak Binali Yıldırım teşekkür konuşması için yeniden kürsüye gelerek teşekkür konuşmasında, “Böylesine büyük, onurlu bir görevi şahsıma layık gören siz değerli dava arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Sizlere, AK Parti’nin yeni Genel Başkanı olarak bana emanet ettiğiniz bu mukaddes bayrağı asla yere düşürmeyeceğime söz veriyorum.

Rabbim, bu ağır sorumluluğun, bu büyük emanetin gereğini yapma kudretini hepimize nasip eylesin. Ülkemizin içinde bulunduğu zor günlerde sizin gibi yol arkadaşlarımla birlikte omuz omuza yürümekten büyük bir şeref duyuyorum. Yolumuz zor ama aydınlık bir yoldur. Geleceğimiz aydınlıktır. Bu kutsal emanetin aynı derecede sahibi, sorumlusu, takipçisi olan büyük Türkiye hedefine hep birlikte emin adımlarla yürüyeceğiz. Kutlu yolculuğumuz hayırlı uğurlu olsun. Yolumuz milletin sesi, partimizin lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın yoludur. Bugünkü Kongre’den, bu salonu hınca hınç dolduran, salona sığmayıp on binlerce yol arkadaşımızın katıldığı bu Kongre’nin gerçekleşmesinde emeği geçen bütün kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Yurt içinden, yurt dışından gelerek bu demokrasi şöleninde bu coşkuyu bizlerle paylaşan misafirlerimize çok teşekkür ediyorum. Türkiye’nin en doğusundan en batısına kadar AK Parti için gece günüz demeden çalışan bütün kardeşlerime, gönül veren, vermeyen herkese, aziz milletime şükranlarımı sunuyorum. AK Parti bugünlere kadınlarımız sayesinde geldi. Kadın kollarımıza, her kademede beldelerde, ilçelerde, illerde, fedakârca gece gündüz demeden çalışan tüm kadınlarımıza, Ak kadınlarımıza teşekkür ediyorum özellikle. Geleceğimiz olan gençler, AK Parti sizlerin omuzunda 2023, 2053, 2071 hedeflerini gerçekleştirecektir. Sizde bu enerji olduğu müddetçe bize karada da, havada da, denizde de ölüm yok. En büyük teşekkürüm tabii ki parti teşkilatımadır,

AK Parti’nin MKY üyelerine, ekipte yer alanlara teşekkür ediyorum. Ayrıca değerli kardeşlerim, ülkemizin bütünlüğü, bağımsızlığı için gece gündüz demeden sınır kapılarında, güneydoğuda mücadele eden, halkımızın güvenliği adına cansiperane çalışan bütün güvenlik kuvvetlerimize, askerimize, polisimize, korucularımıza, güven içinde halkımızın yaşaması için çalışan, hayatını ortaya koyan bütün güvenlik birimlerimize çok teşekkür ediyoruz.

Genel Başkan Yıldırım, “Büyük Türkiye ailesi için çekirdek ailemi belki ihmal ettim. Bu vesileyle eşime, çocuklarıma bana göstermiş oldukları sabır ve anlayış için de çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ak Parti Kongresi’nden İzlenimler

Olağanüstü Kongre’nin ana teması “Kutlu Yürüyüşe Devam” olarak belirlendi.

Salonda sadece Binali Yıldırım fotoğraflarının olması dikkat çekti. İzmir örgütünün “Kutlu Yürüyüşe Binali Yıldırım’la Devam” pankartları salonun dört yanında yer aldı. “Erzincan’a Can, Türkiye’ye Heyecan Geldi”, “2023 Yolunda Hatay Yolların Ustasıyla”, “Milletin Hizmetkârı Türkiye’nin Başbakanı” dikkat çeken pankartlardı. “Yeniden tarih yazmaya söyle var mısın?”, “Vatana selam, cihana selam” şarkıları salonun en sık çalınan şarkıları oldu. AK Partililer Kongre öncesi sürpriz yaparak

Ankara Spor Salonu tribünlerinde önce Binali Yıldırım, sonra Ahmet Davutoğlu en son ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selam veren hallerinin yer aldığı koreografi açtı. Kongre’de, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan Davutoğlu’nun ve Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın hayatı kısa filmlerle anlatıldı.
Kongre’ye 6 bin kişi davet edildi. 2015 yılında yapılan ve Davutoğlu’nun tek aday olduğu Kongre’ye, yurtdışından da çok sayıda devlet başkanı ve siyasetçi davet edilmişti. Bu yıl ise yabancı devlet başkanları kongreye davet edilmedi. AK Parti, Kongre’ye, Mısır, Bangladeş, Rusya’nın büyükelçilerinin yanı sıra “7 Haziran ve 1 Kasım seçim süreçleri ile terörle mücadele konusunda ortaya koyduğu tavır” gerekçesiyle HDP’yi davet etmedi. Kongre nedeniyle Ankara’da birçok yol gün boyu ulaşıma kapatıldı.
Kongre’nin yapılacağı Arena Salonu’nun etrafı ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Salona giremeyenler için çadırlar kuruldu.
AK Parti’nin Genel Başkanları Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile 3. Genel Başkan adayı Yıldırım’ın fotoğrafları da Kongre salonuna asıldı. Ak Parti Genel Başbakanı Yıldırım, hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin ardından MGK toplantısına Başbakan olarak katıldı.

65. Hükümet Programı Hedefleri

Başbakan Binali Yıldırım’ın Başkanlığında kurulan 65’inci Hükümet’in farkı ilk bakışta Hükümet Programı’nda görüldü. Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görevlendirmesinin ardından süratle kurulan 65. hükümetin programı kısa sürede hazırlayarak açıkladı. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, 65. Hükümet Programını TBMM Genel Kurulu’nda sundu Başbakan Binali Yıldırım, “Yeni Anayasa, Başkanlık Sistemi de dâhil olmak üzere, yeni yönetim sistemini de belirleyecek değişiklik behemehal 26. Yasama Dönemi’nde AK Parti Hükümeti olarak bizim en öncelikli konularımız arasında yerini alacaktır.” dedi.
Hükümet Programı’nda “Bugüne kadarki seçimlerde siyasi partiler hep yeni bir anayasa vaadinde bulundular. Ancak bu vaatler ne yazık ki rafa kalkmış, milli iradenin seçtiği bu Meclis maalesef yeni anayasayı bir türlü başaramamıştır. Artık gün bugündür. Yeni Anayasa, Başkanlık Sistemi de dâhil olmak üzere yeni yönetim sistemini de belirleyecek değişiklik behemehâl 26. Yasama Dönemi’nde AK Parti Hükümeti olarak bizim en öncelikli konularımız arasında yerini alacaktır. İlk defa millet iradesiyle gerçekleştirilecek bu anayasanın yapımında diğer siyasi partilerin de yanımızda yer almasını bekliyoruz. Gelin, bu tarihi sorumluluğu birlikte yerine getirelim” ifadeleri Hükümetin önceliklerinin başında yeni anayasa ve başkanlık sisteminin geldiği görülmektedir. Hükümet Programında önemli bir öngörü
İnsanımızın mutluluğunu ve refahını ön planda tutacağız” ifadesiyle ortaya konuyor.

Cumhuriyetin 100. yılına yürürken eğitimde, adalet sisteminde ve ekonomide yapılacak köklü değişikliklerin Türkiye’yi “üst gelir grubu” ve “en yüksek insani gelişmişlik seviyesi”ndeki ülke standartlarına ulaştıracağını söyleyen Başbakan Binali Yıldırım,
Hükümetimiz, şimdiye kadar olduğu gibi milletimizin geleceğini inşa etmede kararlı bir şekilde yoluna devam edecektir. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ şiarıyla yapacağımız her işte öncelikle insanımızın mutluluğunu ve refahını ön planda tutacağız.” dedi. İcraatlarının ana gayesinin “İnsanların hayatını kolaylaştırmak, yaşam kalitesini artırmak ve refahını yükseltmek” olacağını vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti hükümetlerinin, Cumhuriyet tarihinde hiçbir partiye nasip olmamış bir kurumsal sürekliliğe ve icraat tecrübesine sahip bulunduğunu kaydetti. Yıldırım, “14 yılda gerçekleştirdiğimiz icraatlar ve köklü dönüşümleri daha da ileriye taşıyarak, 2023 hedeflerine yürüyüşümüzü güçlü ve kararlı bir şekilde devam ettireceğiz.
Önümüzdeki dönemde, daha güçlü bir Türkiye için, ülkeyi zenginleştiren, vatandaşlarımızın refahını artıran, adil paylaşımı önceleyen, demokrasiyi daha da ileriye taşıyan uygulamalarla, milletimizden aldığımız yetkiyi, milletimiz için kullanacağız.
” şeklinde konuştu. “Farklılıklarımız zenginliğimizdir. Tüm vatandaşlarımızın bu anlamda inancına, diline, kültürüne, değerlerine, yaşam tarzına ve diğer tüm farklılıklarına saygı göstermeyi sürdüreceğiz.” diyen Başbakan Yıldırım, insani kalkınmayı esas alarak, hak ve özgürlüklerin alanını genişletmeye devam edeceklerini vurguladı.
Başbakan Yıldırım’ın “AK Parti’nin başkanlık sistemi önerisi, üniter yapıyı esas almaktadır. Seçme yaşını 18’e, Seçilme yaşını da 18’e indireceğiz” dedi. Başbakan Yıldırım, AK Parti iktidarları döneminde savunma sanayisine yapılan yatırımın 30 milyar doları aştığını vurguladı ve “AK Parti iktidarından önce sadece 2 milyar dolardı. AK Parti iktidarı döneminde savunma sanayinde yerlileştirme ve millileştirme oranı yüzde 20’lerin altındayken bugün yüzde 50’lerin üzerine” çıkmıştır dedi. Hükümet Programı, geçmiş Ak Parti hükümetleri programlarından çok önemli farklılıklar içermiyor. Bununla birlikte üç başlıkta önemli farklılık göze çarpıyor.
Bunlar Üreterek Büyüyen Türkiye; Başkanlığa Güçlü Vurgu yapılması ve Yargı Reformu. Başkanlığa Güçlü Vurgu:

Hükümet Programında en büyük fark, “yeni anayasa ve başkanlık sistemine’ ayrılan bölümdür. Ahmet Davutoğlu hükümetinin programında ‘sınırlı’ yer alan bu bölüm, daha da ayrıntılı hale getirilmiştir. Ancak bazı parti yöneticilerinin gündeme getirdiği ve tartışma konusu olan ‘partili cumhurbaşkanı’, metinde bağımsız bir proje olarak açıkça yer almıyor. Bunun yerine tam başkanlık sisteminin denenmesinin ardından son seçenek olarak gündeme gelebileceği üzerinde duruluyor. Yargı Reformu: Yeni anayasa dışında yargı reformuna olan ihtiyaç eskiden olduğu gibi geniş yer alıyor. Öncelikli yasa değişikliklerinde Siyasi Partiler Yasası’na vurgu yapılıyor.
Ancak Avrupa Birliği’nin (AB) öncelikle çıkarılmasını istediği ‘terörün tanımı, siyasi etik yasası, siyasetin finansmanı ve şeffaflık’ gibi konular alt sıralara düşüyor. Programın ekonomi ve yatırımlar bölümünde Binali Yıldırım’ın etkisi daha fazla hissediliyor. ‘Üreterek Büyüyen Türkiye’ sloganına uygun olarak üretim, istihdam ve ihracatla ilgili önemli vurgulara yer veriliyor. Enflasyonla mücadele argümanlarında değişiklik söz konusu. Sadece para-kur, faiz politikalarıyla değil talep-arz-üretim üçgeninin güçlendirilmesiyle enflasyonla mücadele hedeflerinin belirlenmesi öngörülüyor. Doğrudan yatırımların artırılması için yeni destek politikalarına yer verilen programda özellikle Doğu ve Güneydoğu’ya yönelik yatırım, istihdam ve üretimin artırılması için politikalara vurgu yapılıyor. Başbakan Yıldırım’ın öncelik verdiği bazı yeni projeler de hükümet programının dikkat çeken başlıkları arasında yer alıyor. Yeni hükümetin programında başkanlık sistemi önemli bir yer tutuyor:

Yeni Anayasa, Başkanlık sistemi de dâhil olmak üzere yeni yönetim sistemini de belirleyecek değişiklik, AK Parti hükümeti olarak bizim en öncelikli konularımız arasında yer alacaktır.” Yeni dönemde AK Parti’nin yol haritasını iki nokta halinde özetlemek mümkün. MKYK toplantısında söz alan MKYK üyelerinin tamamı Başkanlık sistemi ve terörle mücadele olmak üzere iki madde üzerinde ittifak etmiştir. Başbakan Binali Yıldırım hükümetinin programında,

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle birlikte ortaya çıkan fiili duruma Anayasa’yla resmi ve hukuki bir statü kazandırılması zaruret haline gelmiştir” deniyor. Başbakan Yıldırım, yeni dönemde ekonomi politikalarında değişiklik işaretleri verdi. “Ekonomi demek banka demek değil, ekonomi demek para demek değil, ekonomi demek üretim demek, alın terini akıl terine karıştırmak demek, iş demek. Yeni dönemde mali disiplinden taviz verilmeden, yatırımların arttırılması için yatırımcının önünde turkuaz halı sereceğiz.” Başbakan Binali Yıldırım Hükümeti ile başlayan yeni dönem “Tam uyum” dönemi olarak ifade edildi.
Bundan sonraki adım ise, tam uyumun ülke yönetimine getireceği sinerjiyi yansıtmak olacak.