Anasayfa » Gündem » Ali Yıldırım SEZER GÖLCÜK BELEDİYE BAŞKANI

Ali Yıldırım SEZER GÖLCÜK BELEDİYE BAŞKANI

GÖLCÜK BELEDİYE BAŞKANI Ali Yıldırım SEZER’in Projeleri ile GÖLCÜK’ün YILDIZI PARLAMAYA DEVAM EDİYOR…

GÖLCÜK’TE ÇOCUKLAR, PARKLARDAKİ MEYVE AĞAÇLARINDAN, MEYVELERİ DALINDAN KOPARIP YİYEBİLECEKLER

Gölcük Belediyesi, hayata geçirdiği park projelerinde, hem parklara meyve ağaçlarının isimlerini vererek parklara farklı bir anlam kazandırıyor, hem de parklara ismini verdiği meyve ağaçlarını dikerek, oyun oynayan çocukların, spor yapan gençlerin ve dinlenen mahalle sakinlerinin dalından kopartıp meyve yemelerini sağlıyor. Bu kapsamda; İhsaniye Çiftlik Mahallesi’nde yapılan Elmalı Park ve Hisareyn Mahallesi’nde yapılan Narlı Park’ta meyve ağaçları Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, siyasi parti ilçe başkanları ve belediye meclis üyelerinin katıldığı programla dikildi. Parklarda ayrıca; basketbol sahası, açık hava spor aletleri, çocuk oyun grupları, kameriyeler ve yürüyüş yolları bulunuyor.

Ayrıca; Karaköprü Mahallesi ve Değirmendere Yukarı Mahalle’de 5’er dönümlük park alanlarına da çeşitli cinslerde ağaç fidanları yanında çok sayıda da meyve fidanı da dikildi. Gölcük Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek bu projesi, yapılacak yeni parklarda da devam edecek.

GÖLCÜK’E MÜSTESNA BİR SANAT MÜZESİ

 

Gölcük Belediyesi, tarihi ve kültürel değerlerimizi genç kuşaklara aktarmak ve ilçe turizmine önemli katkılar sağlamak hedefiyle, Örcün’de 15. yüzyıla tarihlenen ve 1999 depreminde büyük hasar gören tarihî hamamı aslına uygun olarak restore etti. Restorasyon sonrasında tarihi hamama farklı bir anlam kazandırmak ve gelecek kuşaklara hat sanatını aktarmak ve sevdirmek amacıyla hamam, Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi’ne dönüştürüldü.

KOCAELİ VALİSİ SEDDAR YAVUZ’UN DESTEĞİ BÜYÜK

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer; “Millî ve mânevi değerlerimize verdiği önemin somut bir nişanesi olarak; Örcün Sultan Baba Türbesi yanındaki Osmanlı Döneminden kalan ecdat yadigarı tarihî hamamın aslına uygun olarak yeniden ihyâsı ve Hattat Ali Vasfi Efendi Hüsn-i Hat Müzesi olarak faaliyet göstermesini sağlayan, bu projeye destek olan ve katkıda bulunan Kocaeli Valisi Sayın Seddar Yavuz’a ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

MÜZEDE 170 HÜSN-İ HAT ESERİ BULUNUYOR

Ali Vasfi İzmidî Hüsn-i Hat Müzesi ile ilgili de bilgi veren Başkan Sezer; Müzemizin içeriği öncelikle hüsn-i hat sanatının tarihsel gelişimi ile başlıyor. Müze; ziyaretçilerini, Emeviler ve Abbasiler dönemi kufi yazı örnekleriyle karşılıyor. Devamında ise; Osmanlı dönemi izleriyle ve özgün istifler ile müzenin sanat yolculuğu devam ediyor. En son bölümde, ebru sanatı örnekleri ve Hattat Ali Vasfi İzmidî Efendi’nin yaşam alanı sanatseverlerle buluşuyor. Müzede; Kufi, Makıli-kufi, Sülüs, Celi Sülüs, Nesih, Ta’lik, Celi Talik, Rik’a, Divani, Celi Divani, Şikeste Talik ve Muhakkak yazı çeşitleri ile 130 ‘ü hüsn-i hat, 40’ı ebru ve minyatür olmak üzere toplam 170 eser mevcut. Müzede ayrıca Osmanlı Devleti’nin sekizinci padişahı 2. Bayezid döneminden kalma, külçe bakırın levha haline getirilip perçinlemesi ile yapılmış kazan da bulunuyor. Müzenin hazırlanmasında; 74 hattat, 13 müzehhip, 34 ebru sanatçısı, 1 naht, 1 kat’ı, 1 yaprak oymacı, 1 çinici olmak üzere toplam da 134 kişi katkıda bulundu” dedi.

ALİ VASFİ İZMİDÎ KİMDİR

Ali Vasfi Efendi 19. yüzyılda İzmit’te yaşamış bir hattattır. Hicri 1307 (miladi 1890) yılında vefat eden Ali Vasfi Efendi’nin mezarı lzmit Bağçeşme Namazgah Şehitliği’nde bulunmaktadır. Ali Vasfi Efendi’nin Hüseyin Paşa Camii ve Orhan Camii hazirelerinde 1304 (1887) tarihli iki adet mezar taşında imzası bulunmaktadır. 1305 (1888) tarihli Kandıra Sultan Orhan Cami kitabesi ve Gölcük Örcün’de bulunan Hacı Mehmedin Çeşmesi’nin 1301 (1883) tarihli kitabeleri de Hattat Ali Vasfi Efendi’nin imzasını taşımaktadır.

GÖLCÜK BELEDİYESİ KATI ATIK AKTARMA İSTASYONU İLE %50 TASARRUF SAĞLIYOR

Gölcük Belediyesi, hayata geçirdiği projelerle ve çalışmalarla hem tasarruf yapmaya hem de kamu kaynaklarını en verimli şekilde kullanmaya devam ediyor.

%50’LİK YAKIT TASARRUFU SAĞLANIYOR

Gölcük Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla inşa ettiği “Katı Atık Aktarma İstasyonu” faaliyete tam randımanla devam ediyor. Aktarma istasyonu sayesinde, Gölcük Belediyesi’nin 18 aracı, gün içinde 26 km mesafedeki İZAYDAŞ’a birkaç defa gitmek zorunda kalmıyor. Böylelikle de %50 oranında yakıt tasarrufu sağlanıyor. Aynı zamanda amortisman giderleri de minimum düzeye çekilmiş oluyor.

BAŞKAN SEZER PROJE İLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, yaptığı açıklamada: “Gölcük Belediyesi tarafından inşa edilen Katı Atık Aktarma İstasyonu, tam randımanlı olarak faaliyetine devam ediyor. Aktarma istasyonu yapılmadan önce, ilçemiz genelinde 18 araçla topladığımız evsel atıklar, 26 km mesafedeki İZAYDAŞ’a günde birkaç sefer yapılarak naklediliyordu. Bu durum hem araçlarımızın fazladan yakıt tüketmesine hem de amortisman giderlerinin artmasına neden oluyordu. Tesisimizin hizmete başlamasıyla, 18 aracımızın topladığı katı atıklar, aktarma istasyonumuza getiriliyor ve 4 – 5 aracın atığı özel üretim sıkıştırma hazneli tır ile İZAYDAŞ’a naklediliyor. Bu sayede şehir içinde temizlik araçlarımızın daha fazla sefer yapabilmelerine imkân sağlayan personelin mesai ve zaman tasarrufu yanında; %50’nin üzerinde yakıt tasarrufu sağlanıyor ve araçlarımızın amortisman giderlerini de minimum düzeye düşürmüş oluyoruz.” dedi.

 

TASARRUFA ÖZEL ÖNEM

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, tasarruf tedbirleri konusunda da şunları söyledi: “Gölcük Belediyesi araçlarının bakım ve onarımlarını, Gölcük Belediyesi Makina ve İkmal Müdürlüğü bünyesindeki personelimizle yapıyoruz. Yine; çöp konteynerleri ve yer atı çöp konteynerlerini de imal ediyoruz. Yaya üst geçitleri dahil ilçemizdeki tüm imalat, bakım onarım işlemlerini kendi ekiplerimiz gerçekleştiriyor.” dedi.

EDEBİYATTA ÖNCÜ KENT GÖLCÜK

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım SEZER, Gölcük’ün edebiyat ve sanat dalında öncü kent olması yolunda çalışmalarına devam ediyor.

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI SERVET-İ FÜNÛN SEMPOZYUMU

Gölcük Belediyesi 20-21 Aralık 2019’da düzenlediği, Gölcük Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı Servet-i Fünûn Sempozyumu ile Türkiye’nin Servet-i Fünûn konusundaki tek, edebiyat alanındaki en önemli akademik sempozyumlardan birini gerçekleştirdi. Ülkemizin edebiyat alanındaki önemli akademisyenlerinin Gölcük’te bir araya geldiği ‘Gölcük Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı Servet-i Fünun Sempozyumu’na Türkiye’nin önde gelen öğretim üyeleri ve Özbekistan, Azerbaycan, Çin, Kırgızistan ve KKTC’den akademisyenler 8 ayrı oturumda 37 sunum yaptılar.

SIRAT-I MÜSTAKÎM – SEBİLÜRREŞAT MEHMET VE AKİF SEMPOZYUMU

İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefat yıldönümü olan 27 Aralık 2020’de yapılan Sırat-ı Müstakîm – Sebilürreşat ve Mehmet Akif konulu sempozyum, ülke genelinden çok değerli akademisyenlerin katılımıyla, pandemi nedeniyle çevrim içi olarak gerçekleştirildi. 4 oturum yapılan sempozyumda, 17 ayrı sunum gerçekleştirildi.

SEMPOZYUMLAR GELENEKSELLEŞEREK DEVAM EDECEK

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer edebiyat alanında yapılan sempozyumlarla ilgili olarak: “Donanma Kenti Gölcük’te nitelikli sempozyumlar yapma ve buna da Türk edebiyatı ve basın tarihinin kült dergilerinden Servet-i Fünûn dergisi ile başlama fikri, Servet-i Fünûn dergisinin ve derginin sahibi Ahmed İhsan’ın Gölcük’le, Değirmendere’de ikamet etmesi ve dergiyi buradan idare etmesinden kaynaklanmıştır. Aslında hedefimiz, Türk dergiciliğinin birçok açıdan çığır açan öncü dergisi, Servet-i Fünûn dergisi ile başlayıp, seri şeklinde geleneksel hale getireceğimiz dergilerle alâkalı sempozyumlar yapmaktır. Servet-i Fünûn dergisi ile ilgili sempozyum sonrasında Sırat-ı Müstakim – Sebilürreşat dergisi ile devam ettik. “Sırat-ı Müstakîm – Sebilürreşat ve Mehmet Akif” konulu sempozyumda, milli şairimiz Mehmet Akif’in edebi ve fikri yönü üzerinde durmayı da amaçladık. Bu yıl da; edebiyatımızın önemli dergilerinden Dergah Dergisi’nin yayın hayatına başlamasının 100. yılı olması hasebiyle Dergah Dergisi konulu sempozyum düzenleyeceğiz. Sempozyumlarımız gelenekselleşerek, her yıl devam edecek. Gölcük’ü sanatta ve edebiyatta öncü kent konumuna getirmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.