Anasayfa » Gündem » V. İbrahim ARACI

V. İbrahim ARACI

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM, geçtiğimiz günlerde ön protokol anlaşması imzalanan Rusya’nın en büyük petro-kimya firmalarından Tatneft yatırımıyla bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Türkiye’de daha önce üretimi gerçekleştirilmemiş bir hammaddenin üretimini gerçekleştirecek olan Tatneft, kimya üreticilerinin hammadde ihtiyacını yerinde karşılayacak. GEBKİM’in büyüdükçe çevresine değer kattığını belirten GEBKİM YKB V. İbrahim ARACI, “Tatneft yatırımı öncesi OSB’mizi ziyaret eden Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov’u karşılamaya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanımız GEBKİM Anaokulu’nun açılışını gerçekleştirmişti. Yeni nesil eğitim anlayışıyla inşa edilen GEBKİM Anaokulu, 4 yıldır hizmet veren GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, kuracağımız GEBKİM Teknoloji Geliştirme Merkezi’miz ile bölgemize ve insanımıza değer katıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM ile Rusya’nın en büyük Petrokimya üreticilerinden biri olarak gösterilen Tatneft arasında tesis yatırımı için ön protokol anlaşması 24 Haziran Perşembe günü imzalanmıştı. Anlaşmaya göre, daha önce Türkiye’de üretimi gerçekleştirilmemiş hammaddelerin üretimi gerçekleşecek. Böylece kimya üreticileri hammadde ihtiyacını GEBKİM içerisinden karşılayabilecek. Türkiye hammaddede dış alım yapmaktan kurtulacak.

“GEBKİM’İN SEÇİLMESİ BİR TESADÜF DEĞİLDİR”

Tatneft ile imzaladıkları ön protokol anlaşmasıyla ilgili konuşan GEBKİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, “Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si olarak alanında güçlü kimya üreticilerine ev sahipliği yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl GEBKİM şirketleri 600 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiler. GEBKİM kimya üreticilerini bir araya toplayarak birbirinden beslenen, lojistik sorununun ortadan kalktığı bir ekosistem oluşturuyor. Konumumuz ve kimya üreticilerini tek bir adreste toplayan ekosistemimizle Tatneft için önemli bir üretim üssü olacağız” ifadelerini kullandı.

“ÜRETEN AİLELERİN ÇOCUKLARI EN İYİ ŞEKİLDE YETİŞSİN DİYE”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açılışını gerçekleştirdiği GEBKİM Anaokulu hakkında da önemli açıklamalarda bulunan İbrahim Aracı, “Üreten ailelerin çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için açtığımız GEBKİM Anaokulu, tam gün 120 öğrenci, yarım gün 240 öğrenci kapasitesiyle yalnızca çalışan ailelere değil, bölgedeki ailelere de hizmet verecek. Altı sınıf ve dört atölyeden oluşan GEBKİM Anaokulu’nda, çocukların dünyayı keşfedeceği Montessori Sınıfı, sanatı deneyimleyecekleri Sanat Sınıfı, kış sezonunda spor aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri Jimnastik Sınıfı, kimyayı deneyimleyecekleri Kimya Sınıfı, Dünya kültürlerini öğrenecekleri Kültür Sınıfı, uzayın sınırlarını keşfedecekleri Uzay Sınıfı, 70 farklı zekâ oyununu oynayabilecekleri Zeka Oyunları Sınıfı, anadilde yabancı dil öğretilecek Yabancı Dil Sınıfı, masal dinleyebilecekleri, hayal güçlerini geliştirecekleri Masal Sınıfı ve en önemlisi Matematiği bir korku ögesi olmaktan çıkaracak Matematik Sınıfı bulunuyor” diye konuştu.

“OLANAKLARIYLA FARK YARATAN BİR MESLEK LİSESİ”

2018 yılında açılan GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin (MTAL) bölgede yarattığı farka dikkat çeken Aracı, “GEBKİM MTAL, 8 kimya ve 4 endüstriyel otomasyon laboratuvarı, üretim tesisi ve bu tesise bağlı kalite kontrol birimi, atölyesi, konferans salonu, 10 binden fazla kitaba ev sahipliği yapan kütüphanesi, yemekhanesi, dans ve resim atölyesi, İngilizce eğitim için özel olarak tasarlanmış ‘İngilizce sokağı’ ve il dışından gelen öğrenciler için ücretsiz servis imkânıyla alışılagelmiş meslek lisesinin çok dışında olanaklar barındıran bir okul olarak öne çıkıyor. Ayrıca GEBKİM MTAL Erasmus programına entegrasyonu sayesinde Avrupa’da staj ve öğrenci değişimi fırsatını sunuyor” dedi.

“GEBKİM TEKNOLOJİ GELİŞTİRME MERKEZİ GELECEĞE HAZIRLAYACAK”

Dijitalizasyon sürecini tamamlamak, Endüstri 4.0’a geçişte firmalara yardımcı olmak amacıyla GEBKİM Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin açmayı planladıklarını vurgulayan İbrahim Aracı, “GEBKİM Teknoloji Geliştirme Merkezi; ortak Ar-Ge merkezi, test ve kalibrasyon merkezi, şirketlerin dijital dönüşüm projelerini hayata geçiren ortak proje ofisi, patent oluşturma, markalaşma gibi hizmetler sunan bir kimya teknolojileri üssü olarak konumlanacak. Merkez sayesinde firmalar; yüksek bedeller ödemek, bilgiye erişimde atıl kalmak ve uzun süreler beklemek zorunda kalmadan ürün testlerini de bu merkezde yaptırabilecek. Bu alanda dışa bağımlılığa son verip yerlileşmeyi sağlayacak. Firmalar arasında ürün geliştirmede iş birliği, yurt dışı ve yurt içinde kimya ihtisas alanındaki iş ağlarıyla teknoloji ve bilgi transferinde iş birliği ve ortak Ar-Ge ve inovasyon projeleri geliştirilirken kimya sektörü firmalarının mevzuatlara uyumu ve dijital teknolojilerin (yapay zekâ, makine öğrenmesi, nesnelerin interneti, 3D yazıcılar vb.) firmaların iş ve operasyon süreçlerine uygulanmasında pilot projeler yaparak önemli bir rol üstlenecek” diye konuştu.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİ İÇİN PİLOT MODELLER GELİŞTİRİLECEK”

“Dış ticarette ülke ekonomisinde başat rol oynayan kimya firmalarımızın uluslararası konumunu korumak için yurtdışı takip etmesi zorunludur” diye konuşan Aracı, “Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde mevcut bulunan ve yeni açılacak tesislerin sürdürülebilir ve döngüsel ekonomiye katkı sağlaması, artık onların piyasa, rekabet ve pazar düzeyini belirleyen bir parametre haline gelmiştir. Bu nedenle merkezimizin karbon ayak izinin azaltılması, her türlü atıkların geri dönüştürülerek üretici ekonomiye kazandırılması için özel projeler ortaya koyacaktır. Projelerin güncel iç mevzuatlarını da oluşturmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“GEBKİM MTAL İLE TEKNOLOJİ MERKEZİ ENTEGRE ÇALIŞACAK”

GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile GEBKİM Teknoloji Merkezi’nin entegre çalışacağını vurgulayan İbrahim Aracı, “GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte çalışacak olan Teknoloji Gelişim Merkezi’nde, Türkiye’de ve dünyada yaptıkları kimya çalışmalarıyla önemli başarılar sağlamış akademi ve sanayi dünyasından isimlerden oluşan danışma kurulları olacak. Doktora ve yüksek lisans yapan kimya prosesi, temel kimya bilimleri, nano-teknoloji, biyokimya ve analitik kimya, döngüsel ekonomi ve dijital teknoloji gibi alanlardan uzmanlar görev alacak” diyerek sözlerini sonlandırdı.