Anasayfa » Ekonomi » Türkiye’nin Diplomatik ve Ekonomik Yeni Atılımı: Türk Akımı

Türkiye’nin Diplomatik ve Ekonomik Yeni Atılımı: Türk Akımı

Son yılların en önemli enerji projelerinden biri olan Rus doğal gazını Türkiye’ye ve Avrupa’ya nakledecAek Türk Akımı Projesinin deniz bölümünün tamamlanması aşaması, Projenin Türkiye’deki çıkış noktası olan Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy’de heyecanla bekleyen vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı.

Son yılların en önemli enerji projelerinden biri olan Rus doğal gazını Türkiye’ye ve Avrupa’ya nakledecek Türk Akımı Projesinin deniz bölümünün tamamlanması aşaması, Projenin Türkiye’deki çıkış noktası olan Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy’de heyecanla bekleyen vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı. Özellikle ‘Beldeye çok büyük katkı” sağlayacağı değerlendirilen Türk Akımı projesinin ulaştığı son nokta Kıyıköylüleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Belde sakinleri projenin Türkiye’ye ve Kıyıköy’e katkısının büyük olacağı görüşünde birleşiyorlar.

Türk Akımı projesinin Türkiye’deki çıkış noktası Kıyıköy Belediye Başkanı Ahmet Bora, vatandaşların büyük bir bölümünün projeye destek verdiğini ve bu projenin sadece Kıyıköy’ü değil, tüm Türkiye’yi kapsadığını ifade etti. Projenin tamamlanmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Bora, “Bu tür projelere tüm ülkeler sıcak bakıyor. Bu bir devlet projesidir. Biz de projeye başından beri elimizden gelen desteği verdik. Vatandaş baştan biraz karşı çıktı ancak sonradan mutlu olduklarını gördük. Yaşanan süreç Kıyıköy’ün menfaatine oldu. Özellikle burada ticaret hareketlendi. Bu proje için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye’ye geldi. Bu projenin önemini buradan anlayabiliriz. Bugün hem gururlu hem de çok mutluyuz.” diye konuştu. Beldede yaşayan Tevfik Başar da projeyle ilgili beldede hiçbir kaygı olmadığını, zaman zaman algı operasyonlarının yapılmak istendiğini ancak başarılı olunamadığını anlatarak, “Bakanlarımız, Valimiz ve Kaymakamımız projenin takipçisi oluyor. Beldeye çok büyük katkısı oldu. Projenin balıkçılığa hiçbir zararı olmadı. Tersine bu yıl denizde çok bereket oldu. Kimsenin hayal edemeyeceği bir proje niteliğinedir. Bütün dünyada sıkıntılar yaşanırken Türkiye’ye böyle bir boru hattı geliyor. Vanası bizden açılacak. Bundan önemli bir proje olabilir mi?” ifadelerini kullandı.

Türk Akımı Projenin Deniz Bölümü Tamamlanması Töreni

Projenin deniz bölümünün tamamlanması dolayısıyla İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılımıyla tören düzenlendi. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya devlet Başkanı Putin yaptıkları konuşmalarda Proje ve Türkiye ile Rusya arasındaki gittikçe gelişen ilişkilerle ilgili önemli mesajlar verdiler.

Putin: Projeye Adını Erdoğan Verdi

Türk Akımı’nın deniz bölümünün tamamlanması nedeniyle İstanbul’da Putin’in de katılımıyla tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya ile ilişkilerimizi hiçbir zaman diğer ülkelerin dayatmalarına göre belirlemedik” dedi. Putin de projeye bu adı Erdoğan verdi açıklamasını yaptı ve Türk Akımı Projesinin “yıkma değil yapma projesi” olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Türk Akımı doğal gaz boru hattının denizden geçen kısmının tamamlanması nedeniyle İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene İstanbul Kongre Merkezi’nden video konferans yoluyla katıldı. Törenin hemen öncesinde Kremlin’den gelen bir mesajda, Rus doğal gazını Türkiye ve buradan Avrupa’ya taşıyacak “Türk Akımı’nın
popülist politikalar sonucu ortaya atılan bir proje olmadığı; bu boru hattı projesinin, hem Türk ekonomisinin gelişmesine hem de Avrupa’nın enerji güvenliğinin korunmasına yardım edeceği’ belirtildi.

Türk Akımı Projesi

Tamamlandığında 1.100 kilometre uzunluğunda olacağı belirtilen Türk Akımı boru hattının 937 kilometrelik kısmı denizden geçecek. Türk Akımı, her biri 15.75 milyar metreküp doğalgaz kapasiteli olan iki ayrı hattan oluşacak. Bu hatların biri Türk pazarının ihtiyaçlarına, diğeriyse Avrupalı tüketicilerin kullanımına ayrılacak. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı’nın her iki hattına da Ocak 2020’de doğalgaz pompalanabileceğini söyledi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da pek çok ülkenin Türk Akımı’na katılmakla ilgilendiğini belirtti ve doğal gaz boru hattının 5 kolunun olabileceğinin, yani 5 Avrupa ülkesine gaz taşıyabileceğinin sinyalini verdi ve ‘sırada Türk Akımı’nın Avrupa’daki rotasına karar verme aşaması var ‘ dedi. Türk Akımı, her biri 15.75 milyar metreküp doğalgaz kapasiteli olan birbirine paralel iki ayrı hattan oluşacak. Bu hatların biri Türk pazarının ihtiyaçlarına, diğeriyse Avrupalı tüketicilerin kullanımına ayrılacak. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı’nın her iki hattına da Ocak 2020’de doğal gaz pompalamayı planladıklarını söylemişti.

Projenin İmzaları da İstanbul’da Atılmıştı

Türk Akımı için imzalar, Türk jetlerinin Kasım 2015’te bir Rus uçağını düşürmesi nedeniyle yaşanan krizin atlatılması sonrasında Rusya lideri Putin’in Türkiye’ye ilk ziyaretini gerçekleştirdiği Ekim 2016 yılında yine İstanbul’da atılmıştı. Uçak krizi nedeniyle bir dönem askıya alınan Türk Akımı projesi sonraki süreçte de kritik bir rol oynamış, kopma noktasına gelen ilişkilerin onarılıp
güçlenmesinin sembollerinden biri haline gelmişti. Rusya’nın Anapa kentinden başlayan Türk Akımı, 930 kilometre boyunca Karadeniz’den ilerliyor ve İstanbul’un 100 kilometre batısında yer alan Kıyıköy’de karaya çıkıyor. Tamamlandığında 1.100 kilometre uzunluğunda olacak Türk Akımı boru hattının 937 kilometrelik kısmı denizden geçecek.

Mabeyn Köşkü’nde İkili Görüşme

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Türk Akımı Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreni’nin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin Cumhurbaşkanlığı Forsu ve Rus bayrağının bulunduğu aynı araçla geldikleri Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde basına kapalı 1 saat 15 dakika süren baş başa bir görüşme gerçekleştirdiler. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’e, yazar Alev Alatlı’nın Aydınlanma Değil, Merhamet! Gogol’un İzinde 1. Kitap adlı eserinin Rusça’sını hediye etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’in sık görüşmeleri ve Putin’in Türkiye’yi kısa aralıklarla ziyaretleri, Türkiye ile Rusya arasında uçak krizinden sonra ilişkilerin hızlı bir düzelme göstermesinin ve dostluğun güçlenmesinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Nitekim Putin’in en son bir aydan kısa bir süre içerisinde İstanbul’a ikinci kez gelişi bu yöndeki değerlendirmelere bir örnek olarak gösteriliyor. Türk Akımı töreni için Türkiye’yi ziyaret eden Putin’in İstanbul’a bir aydan kısa bir süre içerisinde ikinci gelişi oluyor. Rusya Devlet Başkanı son olarak Rusya, Türkiye, Fransa ve Almanya arasında 27 Ekim’de düzenlenen dörtlü Suriye zirvesi için İstanbul’a gelmişti.

Rus basını, ‘Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmelerinin sıklığı benzeri görülmemiş bir seviyede’ olduğu yorumunu yapıyor. Rus basınında Putin ve Erdoğan arasındaki bu görüşme trafiğine dikkat çekiliyor. Rus ajanslarında, iki liderin bu yıl en az altı kez bir araya geldiği, görüşmelerin yoğunluğunun benzeri görülmemiş bir düzeye ulaştığı yorumları yapıldı. İki liderin konuşmalarının ardından, Türk Akımı Projesi’nin deniz bölümüne döşenecek son boru, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla Karadeniz’e indirildi. Tören, liderler ve bakanların aile fotoğrafı çekimiyle sona erdi Putin: Türk Akımı, bir yıkma projesi değil bir yapma projesidir “Türk Akımı, Türkiye ile çok zor problemleri çözmek için yaptığımız işbirliğinin ne kadar etkili olduğu gösterdi” diyen Rusya lideri Putin, konuşmasına şöyle devam etti: “Türk Akımı’nın karadan geçen kısmı da denizden geçen kısmı kadar büyük bir hızla inşa edilecek ve 2019 sonunda tamamlanacak. Türk Akımı, Avrupa’ya gaz sevkiyatının güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayacak.” Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Putin, “Projenin gerçekleşmesi için gösterdiği siyasal irade ve cesaretten dolayı Erdoğan’a teşekkür ederim. Güven olmadan böyle projeleri hayata geçirmek mümkün olmaz” ifadesini kullandı.

‘Türk Akımı, Ankara’nın Çıkarlarıyla Tamamen Uyuşuyor’

Rusya Devlet Başkanı Putin konuşmasında “Türk Akımı, kimseyi hedef almıyor, bu yapıcı bir projedir.Türk Akımı, Ankara’nın çıkarlarıyla tamamıyla birbirine uyuyor” şeklinde konuştu. Putin konuşmasında “Tüm Türk meslektaşlarımıza teşekkür etmek isterim. Bu yola başladığımızda görevde olan eski enerji bakanına (Berat Albayrak) ve (Türk Akımı’nın inşaatı için gerekli olan) izin ve lisansları zamanında veren herkese teşekkür ederim. Tüm bunlar, inşaat çalışmalarının planlanan zamanda, hatta bu zamanın biraz ilerisinde bitirilmesine yardımcı oldu” dedi. Türk Akımı projesinin ulusal çıkarları koruma becerisinin parlak bir örneği olduğunu ifade eden Putin, projenin üçüncü tarafları hedef almadığını belirtti ve “Türk Akımı, bir yıkma projesi değil, bir yapma projesidir” ifadelerine özenle vurgu yaptı.

Rusya ile İlişkiler Dayatmalara Göre Belirlenmedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Öncelikle Sayın Putin ve heyet üyelerine bir kez daha ülkemize hoş geldiniz diyorum” diyerek başladığı konuşmasında “Sizleri ülkemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Türk Akımı Projesi’nin artık son aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Teknik açıdan zorlu bir projeyi hayata geçirerek sektörün çıtasını daha yukarı taşıdığımıza inanıyorum. Ülkelerin kendi şartları doğrultusunda doğalgazı nereden ve nasıl temin edeceklerine saygı duyulmalı” ifadesini kullandı. Türk Akımı Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında dikkat çeken noktalar özetle şöyle:
– “Türk Akımı doğalgaz hattının Karadeniz’in dibinden gelerek ülkemize ulaşmasının sevincini yaşıyoruz. Bu tarihi projenin son aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Türk Akımı, Rus dostlarımızla beraber emek harcadığımız tarihi nitelikte bir projedir. 3 bölümden oluşan Türk Akımı projesi 2019’da yapılacak testlerin ardından faaliyete geçmeye hazır olacak. Kıyıköy’deki alım terminalinin inşaatı hızla devam ediyor. Buradan gelecek gazın en az yarısını Avrupa’ya aktarmayı planlıyoruz.”
– “Ülkelerin kendi şartları doğrultusunda doğalgazı nereden ve nasıl temin edeceklerine saygı duyulmalı. Bizim için Rusya uzun vadeli işbirliği yapabileceğimiz güvenilir bir dost ve doğalgaz tedarikçisidir. Rusya ile ilişkilerimizi hiçbir zaman diğer ülkelerin dayatmalarına göre belirlemedik.”
– “Türk Akımı’nın sadece ülkemiz ve milletimiz için değil komşularımız, bölgemiz için pek çok avantajı bulunuyor. Türkiye transit risklere maruz kalmadan hem kendisinin hem de Avrupa ülkelerinin doğalgaz taleplerini karşılayabilecek. Rus dostlarımızla birlikte teknik açıdan zorlu bir projeyi sürdürülebilirlik standartlarıyla hayata geçirerek sektörün çıtasını daha yukarı taşıdığımıza inanıyorum.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Akım doğalgaz boru hattının denizden geçen kısmının tamamlanması nedeniyle İstanbul’da düzenlenen törendeki konuşmasında ‘hedefimiz 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmaktır’ dedi.
– “Rusya Federasyonu ile iş birliğimiz çok geniş bir yelpazede ilerliyor. Ortak duruşumuzun Suriye’deki insani krizin hafifletilmesinde katkılarını gördük. Akkuyu Nükleer Santrali’ni hayata geçiriyoruz.”
– “Hedefimiz 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmaktır. Rusya ile 2019 yılını karşılıklı kültür ve turizm yılı olarak kutlayacağız.”

Putin: Türk Akımı, Türkiye’yi Doğalgaz Merkezi Haline Getirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından söz alan Rusya lideri Putin, projeye adını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiğini söyledi. Anlaşmanın İstanbul’da 10 Ekim 2016’da imzalandığını hatırlatan Putin, “Projeye adı veren Sayın Erdoğan’dır, Türk Akımı ismini vermiştir. Sadece iki sene sonra, bu hızlı süre zarfında projenin en zor kısmı tamamlandı. Hakikaten çok büyük çalışma yapıldı. Yeni ve yüksek teknoloji ile yapılan bir süreçtir” diye konuştu. Rus lider, “Cumhurbaşkanı’nın (Erdoğan) bahsettiği 100 milyar dolarlık ticaret hacmine gelirsek, bu yıl Çin’le ticaret hacmimiz 100 milyar dolar olacak. Türkiye’yle neden daha az olsun? Türkiye’yle de böyle bir sonuç elde etmeyi başaracağız. Bundan hiç şüphem yok” dedi.

Putin’in açıklamaları ana noktalar şöyle:

– Projeye adı veren Sayın Erdoğan’dır, Türk Akımı ismini vermiştir. İnanıyoruz ki bu projenin tamamı, 2019 yılına kadar tamamlanacaktır. En çevre dostu, en ileri teknolojiyi kullanıyoruz.
– Rusya ve Türkiye olarak enerji alanında iş birliğini uzun yıllar boyunca çok başarılı bir şekilde gerçekleştiriyoruz.
– İki ülke arasında güven olmadan böyle bir projeyi gerçekleştirmek mümkün değil. Türk Akımı, Türkiye’yi Avrupa’nın önemli bir doğalgaz merkezi haline getirecek ve Türkiye Cumhuriyeti’nin jeopolitik konumuna da olumlu etki yapacaktır.
– Sayın Erdoğan’a derin, içten şükranlarımı sunmak istiyorum, gösterdiği siyasi irade, cesareti için teşekkür etmek istiyorum.
– Artan rekabet koşullarında böyle siyasi irade, cesaret olmadan böyle bir projeji gerçekleştirmek mümkün olmaz.
Enerji Bakanı Dönmez: Türk Akımı’nın devreye girmesiyle hedefimize bir adım daha yaklaşmış olacağız Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye ve Rusya arasındaki yakın işbirliği, bölgemizin geleceği için hayatı öneme sahiptir. Türkiye doğalgaz ticaretinde söz sahibi ülkelerden biri olacak. Türk Akım devreye girdiğinde 15 milyon hanenin yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılamış, hedefimize bir adım daha yaklaşmış olacağız” dedi.

Avrupalı Tüketicilere De Ulaşacak

Rossiya 1 televizyonuna demeç veren Peskov, “Türk Akımı, popülist bir proje değil, Avrupa’nın enerji güvenliğine gerçekten yardımı olacak bir proje. Bu yüzden çok kısa bir süre sonra bu doğalgaz (Türk Akımı’ndan pompalanacak Rus gazı) sadece Türkiye’ye gidip Türk ekonomisinin gelişmesine yardım etmekle kalmayacak; Avrupalı tüketicilere de ulaşacak” dedi.

Avrupa, Türk Akımı İçin Sıraya Girdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Moskova’da İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’yle görüşmesinde yaptığı “İtalya, Türk Akımı’na bağlanabilir” açıklaması, Avrupa’nın bu doğalgaz boru hattına ilgisini bir kez daha gözler önüne serdi.

Pek Çok Ülke Gündemine Aldı

Kremlin Sözcüsü, “Nitekim şu anda pek çok ülke ‘(Türk Akımı’nın) hatlarından biri bir şekilde bize de gelse iyi olurdu’ düşüncesini gündemine almış durumda” dedi.

ABD: Türk Akımı Ve Kuzey Akım-2’ye Karşı Mücadelemizi Sürdürüyoruz

ABD Enerji Bakanı Rick Perry, Türk Akımı ile Kuzey Akım-2 boru hatlarının yapımının muhalifi olmaya devam ettiklerini belirtti. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Başbakan Vladimir Groysman ile görüşen Perry, “ABD, Türk Akımı ve Kuzey Akım2’ye mücadelesini sürdürüyor. Bunun sebepleri de ortada. Ukrayna ve Avrupa vatandaşları, tek kaynaktan enerji tedarikinin esiri haline gelmemeli” dedi.

Türk Akımı, Akkuyu NGS projeleri, doğalgaz ticareti ve enerji üssü olma niyeti olan Türkiye için çok önemli’

1’incisi gerçekleşen EIF Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı Başkanı Çiğdem Dilek, Sputnik’e yaptığı açıklamada “Türk Akımı, Akkuyu NGS gibi projeler, Türkiye ve Rusya’nın arasındaki güvene işaret ediyor. Bu projeler, Türkiye’nin hem doğalgaz ticareti hem de enerji üssü olma niyetini gerçekleştirmesi için de önemli” dedi.

‘Türk Akımı Projesi Türkiye ve Rusya’nın Birbirine Olan Güvenini Gösteriyor’

Türk Akımı’nın da iki ülkenin stratejik ortaklığında önemli bir payı olduğuna işaret eden Dilek “Bildiğiniz üzere Türkiye petrolde ve doğalgazda yüzde 90’lar seviyesinde dışa bağımlı. Dolayısıyla Rusya da en önemli doğalgaz tedarikçilerimizden biri. İran ve Rusya bizim için doğalgaz tedariği konusunda vazgeçilmez. Rusya bizim stratejik partnerimiz. Türk Akımı projesi ise, gazın Rusya’dan nakli noktasında kilit önemde bir proje. Üstelik bu proje de iki ülkenin birbirine olan güvenini gösteriyor. Türkiye’nin hem doğalgaz ticareti hem de enerji üssü olma gibi bir hayali var. Aslında Türkiye böyle bir niyet ortaya koydu. İşte tam bu noktada TANAP da Türk Akımı da büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

Türk Akımı Projesi Çok Sayıda Ülkenin Gündeminde Yer Alıyor

Türk Akımı projesi ile ilgilenen ülkeler arsında yer alan Yunistan’ın Başbakanı Çipras’ın, Türk Akımı’nın Yunanistan’dan geçmesi için Brüksel’de aktif çalışma yürüttüğü basın haberlerinde yer alıyor. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türk Akımı doğalgaz boru hattının Türk-Yunan sınırı üzerinden devam etmesi ve Yunan toprakları üzerinden Avrupa’ya uzanması için Brüksel’de aktif şekilde çalışma yürüttüklerini söyledi. Balkan ülkeleri liderlerinin katıldığı Üçüncü Selanik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Yunanistan’ın enerji stratejisini anlatan Çipras, “Şu anda East-Med boru hattının bir kolunun Balkanlara uzatma olasılığı araştırılıyor. Ayrıca Brüksel’de Türk Akımı’nın Yunanistan topraklarından geçmesi için aktif olarak çalışma yürütüyoruz” dedi. Trans Adriyatik Boru Hattı’nın (TAP) da dâhil olduğu Güney Gaz Koridoru’nun Yunanistan için öncelikli öneme sahip olduğunu ve AB’nin enerji stratejisinde yer aldığını belirten Çipras, “Batı Balkan ülkelerine gaz sevkiyatı için TAP’ın Yunanistan-Bulgaristan interkonnektör hattının yanı sıra Yunanistan-Makedonya hattına bağlanması planlanıyor” ifadelerini kullandı.