Anasayfa » Gündem » Kocaeli’de Kültür ve Turizm

Kocaeli’de Kültür ve Turizm

Kocaeli, sadece bir sanayi kenti değildir. Karadeniz, Marmara Denizi ve Sapanca Gölü’ne olan kıyıları, sahip olduğu doğal güzellikleri, tabiat parkları, mesire yerleri, mavi bayraklı plajları, yaylaları, termal tesisleri, tarihi ve kültürel değerleri, fuarları, konaklama tesisleri ve Kartepe Kayak Merkezi ile aynı zamanda bir kültür ve turizm kentidir. Kocaeli, özellikle doğaya düşkün olanlar için dört mevsim ayrı fırsatlar sunmaktadır. Marmara Bölgesi’nin Uludağ’dan sonra en çok ziyaretçi çeken Kartepe ilçesi, kış turizminin yanı sıra sahip olduğu su kaynakları, orman örtüsü, yaylaları ve zirveye yakın kanyonları ile adeta bir cenneti andırmaktadır. Orman içerisinden doğan derelerin oluşturduğu çağlayanların çevresinde piknik alanları ve alabalık tesisleri bulunmaktadır. Coğrafi konumu itibariyle Kocaeli ilinin doğu kısmında İzmit ilçesi ile Sapanca Gölü arasında bulunan Kartepe, yaz aylarında kongre ve seminer merkezi konumunda olması, ayrıca golf, kampçılık, binicilik, dağ bisikleti, su kayağı, piknik, kar motosikleti, kuş gözlemciliği, doğa yürüyüşü ve ATV gibi spor ve etkinliklerin yapılabilir olması daha da cazip hale gelmektedir. Kış aylarında şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler ve kayak tutkunları için çok önemli bir turizm alanıdır. Kayak sezonunu aralık ayı sonunda açan ve İstanbul’a yaklaşık 130 kilometre mesafede olan Kartepe, özellikle İstanbul’da ikamet eden ve kayağa gönül verenler için günübirlik gidilmesi mümkün en yakın adres konumundadır. Kartepe, dört mekanik kayak tesisi, 42 kilometrelik pist alanı ve 14 pistiyle, kayağın en önemli cazibe merkezlerinden biridir. Kayağa yeni başlayanları kolay pistler beklerken; usta kayakçılar, dik tepelerde yüksek dozda adrenalini tecrübe etmeleri mümkündür. Telesiyeje binilerek havadan Kartepe’nin güzelliği izlenebilmektedir. Sisli Vadi’de gerçekleşen ve geleneksel hale gelecek olan Kar-Fest ise, festival ve kar tutkunları için marka olmaya adaydır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Sanayi İşbirliği Projesi (SİP) kapsamında Derbent ve Kuzuyayla arasında yapımı planlanan Kartepe Teleferik Hattı, 2 istasyona saatte 1500 kişi taşıma kapasitesine sahip olacak her biri 10 kişi kapasiteli 73 kabinden oluşacaktır. Toplam 4 bin 695 metrelik Kartepe Teleferik Hattı ile Kartepe ilçesinin yerli ve yabancı turistler için cazibesi daha da artacaktır.

İZMİT SAAT KULESİ

İzmit, Kemalpaşa mahallesinde Kasr-ı Hümayun (Saray Müze) ile Atatürk Heykeli arasında yer alan, kentin karekteristik Saat Kulesi’ni İzmit Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından, Sultan II.Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü nedeniyle 1902 yılında Neoklasik üslupta Hereke ve Tavşancıldan getirilen traverten taşlardan yaptırılmıştır. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’na uygun bir şekilde neoklasik Osmanlı mimarisi tarzında bir yapı olan İzmit Saat Kulesi’nde neoklasik ve İslam mimarisi ayrıntıları kullanılmıştır. Kule, tek katlı kaide kısmı ile üç katlı gövde kısmı olmak üzere iki kare prizmadan oluşur. Kaide kısmının üç cephesinde birer mermer sebil yer alır. İkinci katında bir seyir balkonu bulunan yapının gövdesinde pencereler vardır. Her katında farklı süslemeler yer alan kulenin dördüncü katının dört cephesinde birer saat bulunur.

KASR-I HÜMAYUN SARAY MÜZESİ

Bu saray Sultan Abdülaziz’in Av Köşkü olarak anılıyor. Bu amaçla kullanılmış. Saat Kulesi ile birbirine çok yakın konumdalar. En önemli özelliği İstanbul dışında yapılmış tek saray olması. Müze olarak hizmet veriyor.

ATATÜRK VE REDİF MÜZESİ – İZMİT

İzmit İlçesi, Kemalpaşa Mahallesinde bulunan Redif Dairesi Abdülaziz Döneminde İzmit Mutasarrıfı Hasan Paşa tarafından yaptırılmıştır.17 Ağustos 1999 depreminden önce Askeri Mahkeme olarak kullanılan bina depremde hasar görmüş ve içi boşaltılmıştır. Kocaeli Valiliği İl Özel İdaresi tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanarak Atatürk ve Redif Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Abdülaziz Döneminde İzmit Mutasarrıfı Hasan Paşa tarafından yaptırılmıştır. İkinci ampir üslubunda, yarı kagir kışla tipi bir yapıdır. Osmanlıda Redif subayları için yapılmış askeri yapılarından olan Redif Dairesinin kalem işi bezemeleri önemlidir.

KOCAELİ ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren alan içinde Tamir Atölyesi, Su Deposu, Lojman Binası yer almaktadır. İki adet Tekel Deposu birleştirilerek (Arkeolojik ve Etnografik eserler için) teşhir salonları oluşturulmuştur. Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde Paleolitik, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.

GAYRET GEMİ MÜZESİ-İZMİT

0 Mayıs 1946 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan savaş gemisine USA Everson adı verilmiştir. 1973 yılında USA Everson Gemisi Türk Donanma Komutanlığı’na alınmış ve TCG Gayret adı verilmiştir. TCG Gayret gemisi 20 yılı aşkın süre içinde bir çok önemli görevi başarıyla yerine getirmiştir. Yüzen bir savaş gemisi ve bir denizaltı müze haline getirilmiş. İlginç bir deneyim olduğu için gidip görülmesi gerek. Ayrıca saat kulesine çok yakın. Bir denizci eşliğinde gemiyi ve denizaltıyı gezebilirsiniz. Bu tür müzelerden hoşlanıyorsanız Gölcük Denizcilik Müzesi’nede gitmelisiniz.

OSMAN HAMDİ BEY EVİ VE MÜZESİ ESKİHİSAR – GEBZE

Büyük Türk Müzecisi ve ressamı Osman Hamdi Bey (1842-1910) tarafından Gebze- Eskihisar Köyü’nde, 1884 yılında Köşk, resimhane, kayıkhane ve müştemilat olarak yaptırılmıştır. Planları kendisi tarafından çizilen ve Fransız Mimarisinden etkilenen köşkün yapı malzemelerinin birçoğu yurtdışından getirilmiştir. Giriş katındaki ahşap kapıların tablalarına yaptığı çiçek resimlerinin her biri tabloları değerindedir. Osman Hamdi Bey 26 yıl boyunca yaz aylarını geçirdiği köşkte en ünlü tablolarını çizmiştir

YARHİSAR MÜZE GEMİSİ KAVAKLI- GÖLCÜK

Türk Donanması’na keşif-karakol gemisi olarak 40 yıl hizmet eden Yarhisar Gemisi, hizmet dışına ayrıldıktan sonra, depremden sonra yeniden yapılan Kavaklı sahilinde halka açık müze haline getirildi. Denizciliği sevdirmek, gemiciliği öğretmek amacıyla Gölcük Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Donanma Komutanlığının müşterek girişimleri ile müze olarak hizmet vermeye başlayan Yarhisar Gemisi, Kavaklı sahilinde yaklaşık 200 m²’lik bir alan üzerinde müze gemi olarak kullanılıyor. Yarhisar Gemisi, Kocaeli’nin TCG Gayret ve TCG Hızırreis’den sonra üçüncü Gemi Müzesi.

KAİSER WILHELM KÖŞKÜ

Kocaeli’nin Gölcük ilçesi Yazlık beldesinde bulunan 1884 yılında Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm’in Osmanlı İmparatorluğunu ziyaret edişi nedeniyle Yıldız Sarayında yaptırılarak bu alana bir günde monte edilmiştir. Herhangi bir kesinlik içermemekle birlikte, İtalyan mimar Raimondo d’Aronco tarafından yapıldığı sanılan köşkün yapımında tekne yapım tekniği kullanılmış ve metal çivi hiç kullanılmamıştır. Bütünüyle ahşap konstrüksiyonla oluşturulmuş ve ilginç bir tasarım özelliği olarak gerek deniz, gerekse kara tarafına açılan birçok kapı yapılmıştır.

KARAMÜRSEL BEY ANIT MEZARI – KARAMÜRSEL

Osmanlı Tarihinin ilk Amirali Karamürsel Alp, XIV. yüzyılda yaşamıştır. Karasi Beyliği komutanlarındandır. Orhan Bey kendisini İzmit Körfezinin güney kıyılarını ve eski adı (PROMECTUS) olan Karamürsel Kasabasının Bizanslılardan alınması işiyle görevlendirdi. Kendisine Timar olarak verilen Karamürsel’in güney batısındaki Kavak Boyu Armutçuk Limanında bir tersane kurarak gemi yapımına başlandı. Eğitim ve öğretimiyle bir donanma oluşturulan ve bizzat komuta ederek başarı sağlayan Mürsel Alp bir Türk Büyüğü, Bir Derya Beyi, Kaptan-ı Derya ve ilk Osmanlı Türk Denizcisidir. Bu yararlıkları dolayısıyla Orhan Gazi tarafından adı MÜRSEL ALP iken kendisine “KARA” lakabı verilmiştir.

HANNIBAL ANIT MEZARI – GEBZE

Hannibal Anıtı Gebze’de TÜBİTAK sınırları içindedir. Hannibal, Roma yenilgisinden sonra Kartaca’yı terk ederek Bitinya Kralı Prussias’ın yanına sığınmış Libyssa (Gebze)’de intihar ederek yaşamına son vermiştir. Gebze’de Hannibal’ın mezarı olarak bilinen bu yerde bir anıt yapılması ilk kez 1934 yılında Atatürk tarafından emredilmiş, bu emir 1981 yılında Kültür Bakanlığınca gerçekleştirilmiştir.

MACAR KRALI TÖKELİ (THÖKÖLY) İMRE ANIT MEZARI – KARTEPE

Türk dostu Macar Beyi Thököly İmre, 1657 yılında Kesmark’ta doğdu. Sırasıyla, Macar Derebeyliği, Kuruc Başkomutanlığı ve Yukarı Macaristan Krallığı yaptı. 1699 Karlofça Anlaşması’ndan sonra İstanbul’a geldi. 1701’de kendi isteği üzerine İzmit’e yerleşmesine izin verildi. 13 Eylül 1705’te İzmit’te vefat etti. Ölümünün 300. yıldönümü münasebetiyle 13 Eylül 2005 tarihinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Sekapark içerisinde yapılan Thököly İmre Anı Evi ve Kartepe ilçesi Karatepe Mahallesinde Anıt Mezarı bulunmaktadır.

AKÇAKOCA BEY ANIT MEZARI – KANDIRA

1234-1328 yıllarında yaşayan Kocaeli Fatihi Akçakoca Bey, 1308 yılına kadar Ereğli’den Karasu’ya kadar olan bölgeyi, 1308 yılından 1326 yılına kadar Ayan Gölü kuzeyinde Akova, Akçaköy, Kandıra İzmit (o tarihte Nikomedia) yakınlarındaki Kaymas, Çayırköy’e kadar yerleri zapt ederek Osmanlı Devleti sınırları içine katar. İzmit üzerine son kez akın yapacağı sırada, çadırını kurmuş bulunduğu Kandıra yakınlarındaki Babatepe’de (94 yaşında) 1328’de ölür. Sonradan adına ve anısına saygı nişanesi olmak üzere devletine kattığı bu yöreye” KOCAELİ” denir. Anıt Mezarı Kandıra İlçesi Babadağ mevkiindedir.

YAHYA KAPTAN ANIT MEZARI

Yahya Kaptan, Kurtuluş Savaşı sırasında Kocaeli Bölgesinde Kuva-i Milliye Hareketlerini örgütledi. 8 Ocak 1920’de yaşadığı yer olan Tavşancıl’da öldürüldü. Atatürk’ün emri ile inşa edilen anıt mezarı Tavşancıl’dadır.

PORTAKAL HAFIZ MESCİDİ – İZMİT

İzmit’in eski mahallerinden birisi olan Akçakoca Mahallesi’nde inşa edinen Portakaloğlu Mustafa Ağa Mescidi, Osmanlı döneminde İzmit’te birçok yerde yapılan mahalle mescitlerinin önemli bir örneğidir. Günümüzdeki mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan yapının, inşa tarihi ve banisi kesin olarak bilinmemektedir. Dolayısıyla yapının 18. yüzyılda inşa edilmiş olabileceği düşünülmektedir.

KAPANCA SOKAK – İZMİT

19.yy. geleneksel Türk Evlerinin bulunduğu Kapanca Sokak ve yakın çevresinde 32 adet korunması gereken yapı bulunmaktadır.

CIRBIN MAĞARASI – BAŞİSKELE

Başiskele İlçesi, Yuvacık Beldesi, Aytepe- Menekşe Yaylası Beşkayalar mevkiinde yer alan sarkıt ve dikitlerin çokça görüldüğü mağaranın yaklaşık 100 m’lik kısmına girilmiştir. Hali hazırda çok zengin ve farklı tipte damlataş oluşumlarını görmek mümkün olacaktır.

HARİKALAR SAHİLİ – DERİNCE

Derince Harikalar Sahili ile her yaştan insanda büyük hayranlık uyandıran içerisinde gerçek boyutlarında masal kahramanları, büyük havuzlarda çarpışan botlar, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen yatların kullanılabileceği minik marina, şelalelerin yanında masal dolu büyük eğlence dünyasında cafe ve restaurantlar yer almaktadır.

HÜNKAR ÇEŞMESİ

Kocaeli Gebze ilçesi, Hünkar Çayırı denilen yerde bulunan bu çeşme, IV.Mehmet zamanında, Sadrazam İbrahim Paşa tarafından, Fatih Sultan Mehmet anısına 1659 tarihinde yaptırılmıştır. Çeşmenin önüne Fatih Sultan Mehmet’in bir anıtı dikilmiştir. Halk arasında Fatih Sebili diye de adlandırılan çeşme, Fatih Sultan Mehmet’in otağını kurduğu yerdir. Fatih Sultan Mehmet’in 27 Nisan 1481 cuma günü İtalya üzerine yapılacak bir sefer için üç yüz bin kişilik ordusuyla Üsküdar’dan İzmit’e doğru yola çıktığında, ordusuna mola verdiği ve otağını kurdurduğu çayırlık alana “Hünkar Çayırı” denilmektedir. Günümüzde bu alan Çayırova adıyla anılmaktadır. Çeşme yakın tarihlerde onarım görmüştür.

TARİHİ MİMAR SİNAN KÖPRÜSÜ – DİLOVASI

Dilovası Dil Deresi üzerindedir. 16.Yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 65 m uzunluğundaki taş köprü, üç kemerlidir. Ayaklarının ortasında boşaltma gözleri vardır. 16. Yüzyılın başlarında inşa edilen köprünün herhangi bir bakım ve onarım görmeden zamanımıza intikal etmesi, köprünün ne kadar sağlam yapıldığını ortaya koymaktadır.

BAYRAMOĞLU ADASI – DARICA

Marmara Denizi’ne uzanan küçük bir yarımada olan Bayramoğlu Yarımadası, 1950’lerin sonunda yerleşime açılmıştır. Yarımada olmasına karşılık halkın söylemiyle “ada” olarak adlandırılmaktadır. Eski haritalarda ise adı Üçburunlar Yarımadası olarak geçmektedir. Bayramoğlu Yarımadası’nda iklimin değiştiği daha ilk adımdan itibaren hissedilmektedir. Sokakları, Londra çınarlarının daha fidan halindeyken, iplerle karşılıklı birbirlerine bağlanarak eğim verdirilmesi ile ağaçtan tünellere dönüştürülmüştür.

UZUNTARLA TABİAT PARKI ORMANYA – KARTEPE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Kartepe İlçesi Uzuntarla sınırıları içinde yapılan, bitki ve hayvanların doğal koşullarına en yakın ortamda yaşamalarını temin eden Uzuntarla Tabiat Parkı Ormanya; 6 ana bölgeden oluşmaktadır. Hayvanat Bahçesi, Botanik Yolu, Serbest Yaban Alanı, Doğa Eğlence Alanı, Tatil Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi. Ziyaretçiler için tüm detayların düşünüldüğü Ormanya, içerisinde yaşamakta olan hayvanların habitatlarını korumayı hedef alırken, doğal güzellikleriyle birlikte birbirinden farklı etkinlik ve deneyimler yaşayabilecekleri çok yönlü bir hizmet sunmaktadır. 4000 dönüme yayılan bu dev proje içerisinde toplam 59 farklı türde 700 hayvan, 40 araçlık karavan kamp alanı, 600 araçlık ücretsiz otoparkı, 100 çadırlık çadır kamp alanı, 8 km’lik bisiklet, 24 km’lik yürüyüş parkuru ve 5000 kişilik mesire alanı ile insanların doğayla en yakın ve güvenli deneyimler yaşaması sağlanmaktadır.

BALLI KAYALAR TABİAT PARKI

Doğa yürüyüşü tutkunu iseniz kesinlikle gitmeniz gereken harika bir yer. 1994 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınan bu doğa harikası yerde çok güzel kahvaltılar yapabileceğiniz mekanlar var. Yalnızca yürüyüş tutkunları değil tırmanıcılar için de çok uygun kayalıklar bulunur. Dünyanın sonunun geldiğine inandıran Gebze sanayi bölgesininin hemen arkasından, insanda şok etkisi yapan Ballıkayalar Tabiat Parkı başlıyor. İstanbul’a 1 saat mesafede ve Gebze Sanayi Bölgesi ile dip dibe olmasına rağmen, bir şekilde varlığını sürdürmeyi başaran bu birinci derece doğal sit alanı, tam haftasonları kaçıp gelmelik bir yer.

PARSIK MAĞARASI – BAŞISKELE

Başiskele İlçesi, Yuvacık Beldesi, Kazandere Köyü mevkiinde yer alan mağara, zengin damlataş oluşukları ile görenleri cezbeden doğal bir oluşuma sahiptir. Sarkıt, dikit, sütun ve soğan şekilli damlataşları ile görülmeye değerdir. Parsık Mağarası yataya yakın, kimi yerde dar kimi yerde rahat hareket edilebilecek genişliğe sahiptir. Damlataş oluşumları mağarada hala devam etmektedir.

BAŞISKELE YUVACIK BARAJI – BEŞKAYALAR TABİAT PARKI

Körfez ve İzmit manzarası eşliğinde çıkmaya başlayacağınız tepelerden birkaç köy geçtikten sonra Yuvacık’tan yürüyerek 1 saat mesafede Aytepe Köyü’ne ulaşılmaktadır. Hafta sonu turizmine açılan bölgede trekking yapılmaktadır. Soğuk Dere ile Sıcak Dere’nin kesiştiği kanyondan yürüyerek Menekşe yaylası ve Beşkayalar Tabiat Parkına ulaşılmaktadır.

SIRRI PAŞA KONAĞI – İZMİT

19. yüzyıla ait bir sivil mimarlık örneği olan Sırrı Paşa Konağı, İzmit Mutasarrıfı Sırrı Paşa tarafından İzmit Hacı Hasa Mahallesi Yeni Çeşme Sokak’ta yapılmıştır. Konağın müştemilatı, Fransa’dan özel olarak getirilen tuğlalar ile örülmüştür. Çıkan bir yangınla yok olan tarih hazinesi bu konak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, tarihi dokusuna uygun olarak restore edilmiştir.

ESKİHİSAR KALESİ

Gebze ilçesi Eskihisar Köyü’nde yer alan Eskihisar Kalesi deniz kıyısında dik yamaçlı bir tepe üzerinde limanı korumak amacı ile yapılmıştır. Eskihisar Kalesi’nden ilk kez Georgios Akropolite 1241 yılında söz etmiş, ardından Palekanon Savaşı nedeniyle de tarihte ismi geçmiştir. Latin İmparatorluğunun yöreye hakim olduğu dönemde bu kalenin isminden sık sık söz edilmiştir.

HEREKE KALESİ

Körfezin saklı tarihi ve kültürel güzelliklerini gün yüzüne çıkaran Hereke Kalesi, MS.640 yıllarında yapılan ve doğu roma imparatorluğundan günümüze ulaşan tarihi ve kültürel değer olarak dikkat çekmektedir.

GÖLCÜK KAVAKLI SAH

81 dönümlük arazi üzerine kurulu olan Kavaklı Sahilinde, Amfi tiyatro, çocuk oyun alanı, lunapark, iki futbol sahası, iki tenis kortu, basketbol, voleybol sahaları, 800 kişilik iki tribün, süs havuzları, koşu yolu, balıkçı barınakları bulunmaktadır. Kavaklı Sahil Parkı, vatandaşların bölgedeki en gözde uğrak yeri olmasının yanı sıra, kutlamaların ve törenlerin de yapılabileceği seçkin bir mekan özelliği taşımaktadır. 12 metre genişliğe çıkarılacak Gölcük Kavaklı Sahil Caddesi, orta refüje yapılacak dekoratif aydınlatmalarla estetik bir görünüme kavuşurken bisiklet sürücüleri için yapılacak bisiklet yoluyla vatandaşlar rahatlıkla ve konforlu bir şekilde bisikletlerini sürebilecekler.

YAZLIK ILICASI – GÖLCÜK

Yazlık Ilıcasının ilk defa Roma döneminde inşa edildiği, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de sağlık merkezi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Restorasyon ve onarımı tamamlanarak 25 Mayıs 2013’te açılan Yazlık Termal Tesisiyle hizmet üretmeye ve şifa dağıtmaya devam etmektedir.

SERİNDERE KANYONU – BAŞISKELE

Yükseklikleri 10 ile 20 metre arasında değişen 6 adet şelalesi bulunan Serindere Kanyonu, Kocaeli’nin ve bölgenin en zorlu kanyonudur. İzmit’e 26 kilometre uzaklıkta bulunan Serindere, son yıllarda özellikle günübirlik gelen doğaseverlerin ve yürüyüş gruplarının ziyaret ettiği yerlerin başında gelmektedir. Her mevsimde farklı bir güzellik barındıran Serindere bitki örtüsü, doğal güzellikleri ve gürül gürül akan soğuk suyuyla doğa yürüyüşü yapmayı ve kamp kurmayı sevenlerin sık sık ziyaret ettiği bir yerdir.

MAŞUKİYE – KARTEPE

Kocaeli İli Kartepe İlçesine bağlı Maşukiye Beldesi Kartepe eteklerinde temiz havası, yemyeşil bitki örtüsü, Yayla Turizmi, Dağ Turizmi, Alabalık vadisi üzerine kurulu piknik alanları, şelaleleri, restorantları, seyir terasları, mağaraları, trekking alanları, su sporlarına uygun Sapanca Gölü, seraları, cilt ve mide hastalıklarına iyi gelen şifalı suları ile doğa harikası beldemizdir.

FARUK YALÇIN HAYVANAT BAHÇESİ VE BOTANİK PARKI

Darıca Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, İstanbul’a en yakın hayvanat bahçesi. Burası sadece bir hayvanat bahçesi değil, aynı zamanda bir botanik müzesi. 250’den fazla bitki türünün yetiştiği park, kendisini doğaya ve hayvanlara adayan ünlü iş adamı Faruk Yalçın’ın kurucusu olduğu hayvanat bahçesi Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Boğaziçi Hayvanat Bahçesi veya Darıca Kuş Cenneti olarak da biliniyor.

KEFKEN ADASI – KANDIRA

Karadeniz’de üzerinde insanın yaşadığı tek ada Kefken Adası’dır. 1. derece sit alanı olan ada tarihi özelliklerini korumaktadır. Surlar ve antik su kuyularının olduğu adada Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma mimari kalıntılar bulunmaktadır. Maliye Bakanlığına ait 52 dönümlük adada yalnızca Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğünün deniz kontrol merkezi bulunmaktadır. Kefken Adası’nın batısında büyükçe bir balıkçı barınağı yer almaktadır. Cebeci’den Kefken Adası’na tekne ile 8-10 dakikada gidilebilmektedir. Ada amatör sualtı avcılarının uğrak yerlerinden biridir. Adada zıpkın ile levrek ve kefal avlanabilmektedir.

KOCAELİ BİLİM MERKEZİ – İZMİT

Kocaeli Bilim Merkezi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığı ile hayata geçirilmiş bir projedir. Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan Kocaeli Bilim Merkezi, 1934 yılında temeli atılan Seka Kağıt Fabrikası içindeki 8.500 m2 alan üzerinde yer almaktadır. 70 yıl kağıt üretimi gerçekleştiren Seka Kağıt Fabrikası restore edilerek yoluna Kocaeli Bilim Merkezi ve Seka Kağıt Müzesi olarak devam etmektedir.

ORHAN CAMİİ

1332 yılında Nikomedya’nın fethini tamamlamaya muvaffak olan Şehzade Gazi Süleyman Paşa tarafından babası Orhan Gazi adına yaptırılan camii, İzmit’in fetih camiidir. Osmanlı Devleti’nin fetih geleneğine göre ilk yapılan fetih camiinde hutbeye kılıçla çıkılırdı. Günümüzde de Osmanlı Devleti’nden kalan bu gelenek biraz farkla sürdürülmekle birlikte Orhan Camii’nde Cuma Hutbelerine kılıçla çıkılmaktadır. Orhan Camii’nin orijinal inşa kitabesi günümüze ulaşmamıştır.

FEVZİYE CAMİİ

16.yy.ın ikinci yarısında İzmit’li Mehmet Bey tarafından yaptırılmıştır. İlk yapımı Mimar Sinan’a ait olduğu düşünülen yapı, 1884 ve 1999 depremlerinde tümüyle yıkılmış, aslına uygun olarak yerine yenisi yapılmıştır. İzmit merkezde bulunan camii Osmanlı Dönemi yapısıdır. 16’ncı yüzyılın ikinci yarısında İzmit’li Mehmet Bey tarafından yaptırılmıştır. İlk yapımı Mimar Sinan’a ait olduğu düşünülen yapı, 1884 ve 1999 depremlerinde tümüyle yıkılmış, aslına uygun olarak yerine yenisi yapılmıştır.

PERTEV PAŞA KÜLLİYESİ (YENİ CUMA CAMİİ)

Külliye 16.yy.’da Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Bugün Yeni Cuma Camii adıyla anılmaktadır. Külliye’den günümüze kalan eserler şehrin Pertev Paşa Caddesi’nin iki yanında sıralanmaktadır. 987 (1579) yılında tamamlanan ve bir menzil külliyesi olan Pertev Paşa Külliyesi cami, çeşme, imaret, kervansaray, dükkânlar, hamam ve sıbyan mektebinden oluşmaktaysa da Mimar Sinan’ın tezkirelerinde sadece cami ile hamamın adı geçmektedir. Dağınık bir yerleşim planına sahip olan külliyeden günümüze yalnızca cami ve çeşme özgün haliyle ulaşmıştır.

HEREKE HALISI VE KARAMÜRSEL SEPETLERİ

1891 yılında Sultan II. Abdülhamid’in girişimleriyle kumaş dokumanın yanı sıra halı üretimine başlayan Hereke Fabrikası seçkin ürünleriyle kendine bugün de süren haklı bir ün edinmiştir. Hereke Halıları ve kumaşları dünyaca tanınan ilk Türk markası olmuştur. Karamürsel Sepeti; Kestane (fındık ağacı da olabilir) ağacının çubuğundan örülen, kendisine özgü özelliği ile gayet pratik, kullanışlıdır. Yarım koniyi andıran sepet, iyi kesilmiş ve kurutulmuş kestane çıtalarından örüldüğünden, iç hacmi, dış görünüşünün aksine geniştir.