Anasayfa » Gündem » Mardin’de Tarihi Sokaklar Yenileniyor

Mardin’de Tarihi Sokaklar Yenileniyor

Dinler, dillerin ve kültürlerin yüzyıllardan beri kardeşçe yaşadığı Mardin’de, tarihi dokunun yeniden canlanması için Mardin Büyükşehir Belediyesi ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi, tarafından çalışmalar başlatıldı.

Kermozade Konağı, Kültür Sokak, Külür Kafe ve sokağında yapılan sağlıklaştırma çalışmalarının ardından Şeyh Çabuk Camii sokağı, Ulu Camii sol aksı ve Hasan Ammar Çarşısı’nda çalışmalar devam ediyor. Turizm büyük katkısı olacak sağlıklaştırma çalışmalarının kısa sürede bitirilip turist ve vatandaşların hizmetine sunulması hedefleniyor

Vali/Mardin Büyükşehir Belediyesi V. Mustafa Yaman, eski Mardin sokaklarının sağlıklaştırılması, restorasyon ve kültür varlıklarının korunmasına ilişkin hazırladıkları projeleri uygulamaya koyduklarını belirtti.

Daha önce yaptıkları çalışmaların dışardan gelen misafirler tarafından çok beğeni aldığını anlatan Yaman, “Bu çalışmalarla ilgili 8 projemiz daha var. Şeyh Çabuk Camisinden Ulu Camisine doğru giden sokakta, Hasan Ammar Çarşısı ve ona bağlı sokaklarda ki çalışmalarımız da devam ediyor. Bu çalışmalarımız da kısa süre içerisinde bitecek ve dışardan gelen misafirlerimiz ile Mardinlilerin hizmetine sunulacak. Eski Mardin’de artık kısa sürede ele almadığımız sokak kalmamış olacak.” dedi. Tarihi Mardin’de imar dışı ve kaçak yapılan, kültür varlıkların bulunduğu mekanlarda çirkin görüntü oluşturan binaları yıktıklarını aktaran Yaman, şunları söyledi: “Bir dünya harikası ve bir masal şehir olan Mezopotamya’nın merkezinde olan, yerli ve yabancı turistleri çeken, kadim şehir Mardinimizin o eski dokusunu korumak istiyoruz. Bunun yanında yeni binaları da eski yapıya uygun hale getiriyoruz. Yeni yapılaşma Mardin’in tarihi dokusu ile barışık olacak. İnşallah bunu sağlayacağız.” Çalışmaların turizme büyük katkısının olduğunu ifade eden Yaman, “Bu sokak sağlıklaştırmanın verilerini en iyi 2017-2018 yılı gösteriyor. Çünkü 2017 yılında Mardin, Türkiye’nin en ilgi gören, en gözde ve en çok turist çeken illerin başında geldiğini biliyoruz. Yapılan bu yeni çalışmalarla bu çıtayı daha yükseltmek istiyoruz.” diye konuştu. Bakırcı Çarşısı esnaflarından Hayrettin Demir ise, tarihi çarşı ve sokakların yüzyıllardan beri var olduğunu kaydetti. Demir, yenileme çalışmaların tarihi sokak ve çarşıları yeniden canlandıracağını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.