Anasayfa » Genel » SANAYİ VE TEKNOLOJİNİN BAŞKENTİ KOCAELİ

SANAYİ VE TEKNOLOJİNİN BAŞKENTİ KOCAELİ

Siyaset dergisi bu ayki sayısında gelenek haline gelmiş ülkemizin saklı kalmış zenginliklerinin tanıtılmasına imkan veren il tanıtımları kapsamında kendine özgü nitelikleriyle Türkiye’mizin önemli illerinden biri olan Kocaeli ilimizi tanıtacağız.

Kocaeli ilimiz, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan önemli deniz ve karar yollarının kavşağında bulunan Marmara Denizi’nin ve Marmara Bölgesi’nin doğusunda yer alan bir İl’dir. Kuzeyde Karadeniz, doğuda ve güneydoğuda Sakarya, güneyde Bursa batıda Yalova ve İstanbul illeri yer almaktadır. İzmit Büyükşehir Belediyesi ve 12 ilçe olmak üzere toplam 13 Belediyesi olan bir ilimizdir. Derince, Körfez, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Kandıra, Başiskele, Kartepe, Çayırova, Darıca, Dilovası 12 İlçe Belediyesi olmak üzere toplam 13 Belediyesi bulunmaktadır.

İlkçağlardan itibaren cazibesi yüksek bir yerleşim yeridir. Kocaeli 1924 yılında vilayet olmuştur. Türkiye’nin en küçük altıncı İl’i olan Kocaeli’nin 2018 yılı adrese dayalı nüfus sayımına göre nüfusu 1.906.391 kişidir. Kocaeli, çok önemli bir sanayi ve liman kenti olması yanında tarım ve turizm alanlarında da yüksek katma değer yaratan bir ilimizdir. İzmit ülkemizin önde gelen sanayi kentlerinden biridir. Kocaeli aynı zamanda iki Üniversitesi, TÜBİTAK
– Marmara Araştırma Merkezi ve TÜSSİDE – Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü ile bir Bilim Kenti’dir. Kocaeli, 13 adet OSB’si ve beş adet teknoparkı ile Türkiye Sanayi’nin Başkenti konumunda olup, Teknokent vizyonuna doğru hızla ilerlemektedir. Türk imalat sanayi üretimine yapmış olduğu yaklaşık %13’ lük üretim katkısı ile İstanbul’dan sonra gelen en büyük ili konumundadır.

Kocaeli İli, Karadeniz ve Marmara Denizi’ne olan kıyıları, İstanbul Metropolüne olan yakınlığı, tarihi eserleri, müzeleri, Mimar Sinan’ın eseri olan camileri, doğal güzellikleri, plajları, yaylaları, trekking parkurları, Uluslararası İnterteks Fuarı, Kartepe kayak merkezi, Yuvacık Barajı, Sapanca Gölü, Darıca Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Bahçesi, Harikalar Sahili, kültür merkezleri, Olimpik buz pateni salonu, alternatif turizm çeşitlerine imkan sunan, nitelikli turizm tesisleri, sahillerinde bulunan balık lokantaları, dünyaca tanınan Hereke Halıları, kente özgü pişmaniyesi, Karamürsel sepeti, Kandıra Bezi, Çenesuyu ve bir çok kültür ve turizm değerleri ile ticaret, sanayi, bilim, kültür, turizm ve sanat açısından ayrı bir öneme sahip Marka şehirdir.