Anasayfa » ARŞİV » 261 » Dünya Kenti Büyükçekmece

Dünya Kenti Büyükçekmece

Belediyeciliğin tarifini “insanları mutlu etme sanatı olarak” yapan Bir Belediye Başkanıyım.


Siyaset: Sayın Başkanım, kısaca özgeçmişinizi rica edebilir miyiz?

Akgün: 1955 yılında Trabzon’da doğdum. Eğitim hayatımı İstanbul’da tamamladım. 1974 yılında üniversite eğitimiyle birlikte Sefaköy Belediyesi’nde belediyecilik hayatına başladım. 1977-1980 yılları arasında Sefaköy Belediyesi’nde Başkan Yardımcısı olarak görev yaptım. 1986 yılında Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcılığı’na atandım. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde “Belediyeler ve Bütçelerinin Analizi” konulu tezim ile yüksek lisansını tamamladım. 1994 yılında Büyükçekmece Belediye Başkanı seçildim. 1996 yılında, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde “Şehircilik ve Kıyı Bölgeleri Yönetimi” konulu doktora tezimi tamamlayarak “Doktor” ünvanı aldım. 1999 yılında 2. kez Büyükçekmece Belediye Başkanlığı’na seçildim. Altyapı ve eğitim konularında büyük atılımlar yaparak, önemli ve büyük projeleri hayata geçirdim. 2004 yılında 3. kez Büyükçekmece Belediye Başkanlığı’na seçildim. Bu dönemde Büyükçekmece’yi modern ve çağdaş bir dünya kenti haline getiren projelerimi hayata geçirdim. 2009 yılında çıkarılan 5747 sayılı yasa gereği Büyükçekmece, Mimarsinan, Kumburgaz, Tepecik, Muratbey, Celaliye-Kamiloba belediyeleri ile Gürpınar, Pınartepe mahallesinin birleşmesinden oluşan yeni Büyükçekmece ilçesine 2009 yılında 4. kez Belediye Başkanı seçildim. Bu 5 yıllık hizmet döneminde, Büyükçekmece’ye yeni bağlanan beldelerin öncelikle altyapı eksiklerinin tamamlanması ve her yönüyle Büyükçekmece seviyesine gelmesi için ekibimle beraber çok yoğun bir çalışma temposu sergiledik.. 30 Mart 2014 seçimlerinde Büyükçekmece Belediye Başkanlığı’na 5. kez tekrar seçildim. 14 Aralık 2002 ile 19 Haziran 2004 tarihleri arasında Marmara Belediyeler Birliği Başkanlığı görevini yürüttüm. Halen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türk Delegasyonu Üyeliği, Türkiye Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Marmara Belediyeler Birliği Encümen üyeliği görevlerini sürdürmekteyim.

Siyaset: Meslekten gelen derin tecrübe ve bilgiye sahip bir belediye başkanı olarak belediyecilik anlayışınız, öncelikleriniz hakkında bilgi rica edebilir miyiz?

Akgün: Belediyeciliğin tarifini “insanları mutlu etme sanatı olarak” yapan bir belediye başkanıyım. Bu anlayış doğrultusunda her zaman halkla iç içe oldum. Halkın sorun ve beklentilerini hiç bir zaman ikinci, üçüncü kişilerden değil doğrudan kendisinden dinledim. Hiç bir zaman benim makamım olmadı. Makam otobüsümle her gün ilçemizin bir mahallesinde halkımla iç içeyim. Önceliğimiz her zaman için eğitim konusu oldu. Bugüne kadar eğitim hayırseveri vatandaşlarımızı da teşvik ederek 27 adet modern okul binasını yaparak Türk milli eğitimine teslim ettik.
Evrensel değerlere saygılı, etkin, ekonomik ve verimli bir yönetim anlayışı ilkemizdir. İnsana ve çevreye odaklı bir yönetim anlayışını benimsemekteyiz
Büyükçekmece Çağdaşlıkta Öncü… Büyükçekmece’yi kültür, sanat ve turizm kenti olarak daha da geliştirip büyütecek ve her zaman ödün vermediğimiz çevre odaklı projelere imza atmayı hedeflemekteyiz.
GÖL ve DENİZ Gölün Denizle, Sanatın Tarihle Buluştuğu Yer…
Siyaset: Büyükçekmece Belediyesi’nin ilkeleri, misyonu ve vizyonu nedir? “Şehirlerin Anayasası Plandır” anlayışınızı açar mısınız? Bu bağlamda Belediyenizin fiziki ve Stratejik Planları hakkında bilgi rica edebilir miyiz?

Akgün: E vrensel değerlere saygılı, etkin, ekonomik ve verimli bir yönetim anlayışı ilkemizdir. İnsana ve çevreye odaklı bir yönetim anlayışını benimsemekteyiz. Yönetimin ve hizmetin her aşamasında şeffaflık anlayışından taviz vermeyiz. Çağın gerektirdiği tüm teknolojik gelişmeleri izleyip, Büyükçekmece halkının yaşam kalitesini yükseltmek ve kolay yaşanabilir bir şehir yaratmak temel ilkemizdir. “Şehirlerin Anayasası Planlardır” anlayışımız, kentlerin doğru planlanması ve planlara sadık kalınması demektir. Eğer siz bir kenti sağlıklı bir şekilde, çevre ve insan odaklı olarak planlar ve bu planlar doğrultusunda doğru projeler üretirseniz o kentte yaşayan insanlar da mutlu olacaktır. Büyükçekmece sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin en ayrıcalıklı ilçelerinden bir tanesidir. Tarihi, kültürü, muhteşem sahil kıyısı, gölü ve kişi başına düşen yeşil alanların fazlalığıyla çok özel bir ilçedir. İstanbul’un geleceği açısından bakıldığında ise, Büyükçekmece geleceğin turizm kentidir.

Siyaset: Sayın Başkan sizin gözünüzden Büyükçekmece’yi tanıyabilir miyiz? Betonlaşan değil yeşillenen Büyükçekmece hedefinizin gerçekleştirilmesi çalışmalarınızda ulaştığınız düzeyi değerlendirir misiniz?

Akgün: Büyükçekmece sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin en ayrıcalıklı ilçelerinden bir tanesidir. Tarihi, kültürü, muhteşem sahil kıyısı, gölü ve kişi başına düşen yeşil alanların fazlalığıyla çok özel bir ilçedir. Büyükçekmece Belediyesi olarak bizim hayata geçirdiğimiz her proje bu değerler göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır. Mimarsinan Sahil Yolu Projesi, Türkiye’nin en büyük mahalle parkı olan 255 bin metrekarelik Büyük Atatürk Parkı Projesi, halkımızın mağdur edilmeden uygulanan yerinde kentsel dönüşüm projesi, Büyükçekmece – Mudanya arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hizmete açacağımız feribot seferleri, Büyükçekmece ve Türk Milli Eğitimi’ne kazandırmış olduğumuz 27 adet okul, sürekli artan yeşil alanlar, parklar ve sosyal donatı alanları bu projelerden bazıları. Şehirlerin Anayasası Planlardır” Anlayışımız, kentlerin doğru planlanması ve planlara sadık kalınması demektir. İstanbul’un geleceği açısından bakıldığında ise, Büyükçekmece geleceğin turizm kentidir. Şu an yapımı devam eden yat limanı ve bunlara eklenecek yeni yat limanlarımızla Büyükçekmece, İstanbul’un en önemli turizm merkezilerinden biri olacak. 16 yıldır sürekli olarak başarı grafiğini yükselten Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali de önemli bir başka etkendir.

Siyaset: Çağdaş, demokratik ve sosyal belediyecilik anlayışına dayalı hizmetlerinizi yürütürken izlediğiniz politikalarınızı anlatır mısınız?

Akgün: 41 yıllık belediyeci olmam ve belediye başkanlığında 22 yılı geride bırakmam önemli bir avantaj olarak görüyorum. Yerel yönetimdeki elde ettiğim tecrübe ve birikim halkımızın beklentileri ve çözüm aşamasında en büyük avantajım. Ayrıca bir işe veya projeye başlarken bunu da mutlaka ilçe halkına soruyor, birlikte karar veriyoruz. Bir önemli etken de ben ve ekibim bugüne kadar inanmadığımız hiç bir işin içinde olmadık, olamayız

Siyaset: Çağdaş şehirleşmenin önemli unsurlarından biri olan alt yapı yatırımlarınızdaki gelişmeleri değerlendirir misiniz? 2016 yılı yatırım programınızda öncelikli alt yapı yatırım projeleriniz nelerdir?

Akgün: Büyükçekmece aynı zamanda da bir turizm kentidir. Önümüzdeki yıl tamamlanacak olan Büyükçekmece Yat Limanı ve ardından inşasına başlayacağımız yeni yat limanlarıylai turizme yönelik projelerimizle Büyükçekmece’yi İstanbul’un turizmi açısından da cazip bir kent haline getireceğiz. 29 kilometrelik deniz ve 28 kilometrelik göl olmak üzere toplam 57 kilometrelik sahil şeridine sahip olan Büyükçekmece’mizin vizyon projeleri arasında gösterilen “Yeşil Yaşam Projesi” Mimaroba’daki 255 bin metrekarelik Büyük Atatürk Parkı ile 8 kilometrelik Mimarsinan Sahil Düzenleme Projesi adı altında birbiriyle bağlantılı iki büyük yeşil alanın projelendirilmesiyle hayata geçirdik. Barış Manço Parkı, Yunus Emre Parkı ve Cumhuriyet Koruluğu’ndan mahalle parkı olarak tasarlandı. Mimarsinan Sahil Yolu ise, 7 kilometre uzunluğunda ve Büyük Atatürk Parkı ile gezi tren seferleriyle, Büyükçekmece Kordonboyu’na bağlanacak. Böylece, İstanbul’un düzenlenmiş en uzun ve 15 kilometrelik tamamı halkı açık sahil düzenlemesi tamamlanmış olacak. İstanbul’un en yeşil ilçesi olma iddiamızı bu gibi projelerimizle perçinliyoruz. Ayrıca Sahil şeridinin bittiği noktaya Bababurnu’na da Türkiye’nin en büyük yat limanlarından birini yapacağız. Önümüzdeki günlerde de, Büyükçekmece Belediyesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle, Büyükçekmece – Mudanya Feribot seferlerine başlıyoruz. Mimarsinan iskelesi ile Bursa’nın Mudanya ilçesi arasında gerçekleştirilecek olan feribot hattına yönelik çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Resmi çalışmaların son ayağı olan protokol aşamasına geldik. İlk etapta Büyükçekmece ve Mudanya arasında günde bir kez karşılıklı sefer yapılacak. Ayrıca siyasi nedenlerle yapımı durdurulan yat limanı projemize yeniden başladık. Bu projeler Büyükçekmece’nin cazibesini daha da arttıracaktır Biliyorsunuz, yaptığımız her yeni yola bisiklet ve yürüyüş yolu inşa ediyoruz. Kumburgaz, Güzelce, Celaliye, Kamiloba bölgelerinde yeni birer cazip şehir yaratma projesi planlama aşamasında. Yine eski adı Kalikratya olan balıkçı kasabası Mimarsinan merkezinin bir Akdeniz kasabası, bir İtalyan kasabası olarak yeniden düzenlenmesi, kentsel dönüşüm çerçevesinde yeni bir yaşam merkezi, yeni bir cazibe merkezi ve yeni bir kent olarak düzenlenmesi gündemimizde.

Siyaset: Halkın güçlü desteğini alarak oldukça uzun yıllardır belediye başkanlığı görevinizi başarıyla sürdürüyorsunuz. Göreve geldiğiniz günden günümüze halkın sorunlarının çözümü, Büyükçekmece’nin daha da gelişmesi, daha çağdaş bir şehirleşme niteliğine kavuşması için, insan odaklı çalışmalarınız sonucunda günümüzde ulaşılan düzeyi, uzun vadeli hedefleriniz açısından yeterli görüyor musunuz? Bu konudaki önceliklerinizi ve hedeflerinizi açıklar mısınız?

Akgün: Büyükçekmece sosyal ve kültürel faaliyetler açısından İstanbul’un en şanslı ilçesidir. İlçe nüfusunun eğitim oranının yüksek olması bizi sürekli olarak daha iyiyi ve farklıyı yapmaya zorlamaktadır. 22 yıllık belediye başkanlığı dönemimde Büyükçekmece’ye yönelik olarak hayata geçirdiğimiz ve geçirecek olduğumuz projelerde kentin nüfus yapısını ve insanların öncelikli beklentilerini göz önünde bulundurduk. Bir işe veya bir projeye başlarken her zaman en iyisini yapmak için yola çıkarım. Ben ve ekibim inanmadığımız hiç bir işin içinde olmadık, olamayız. Ekibim ve ben bugüne kadar yaptıklarıyla yetinen değil daha iyisini, en iyisini yapabilme gayretindeyiz. Ulusal ve uluslararası alanda elde etmiş olduğumuz ödüller ve başarılar da bu anlamda doğru yolda olduğumuzun göstergesidir.
Büyükçekmece Sosyal ve kültürel faaliyetler açısından İstanbul’un en şanslı ilçesidir. İlçe nüfusunun eğitim oranının yüksek olması bizi sürekli olarak daha iyiyi ve farklıyı yapmaya zorlamaktadır Büyükçekmece Belediyesi’nin yetkileri ve imkanları doğrultusunda yapılması gereken her şeyi yaptığımıza, bunun için çözülemeyen bir sorunumuz yok denecek kadar azdır Çağın gerektirdiği tüm teknolojik gelişmeleri izleyip, Büyükçekmece halkının yaşam kalitesini yükseltmek ve kolay yaşanabilir bir şehir yaratmak temel ilkemizdir.

Siyaset: Görevinizde sağladığınız başarılara ve önemli gelişmelere rağmen Sizce henüz çözülememiş önemli sorunlarınız ve bu sorunların çözümü için planlarınız ve projeleriniz nelerdir? Nüfus göçü ve çevre konularıyla ilgili gelişmeleri değerlendirir misiniz?

Akgün: Büyükçekmece Belediyesi’nin yetkileri ve imkanları doğrultusunda yapılması gereken her şeyi yaptığımıza inanıyorum. Bunun için çözülemeyen bir sorunumuz yok denilebilecek kadar azdır. Önümüzdeki süreçte de, doğası, tarihi ve kültürü ile ayrıcalıklı bir yere sahip olan Büyükçekmece’yi kültür, sanat ve turizm kenti olarak daha da geliştirip büyütecek ve her zaman ödün vermediğimiz çevre odaklı projelere imza atmayı hedeflemekteyiz. yüksek olması bizi de sürekli olarak daha iyiyi ve farklıyı yapmaya zorlamaktadır. Önümüzdeki hedeflerimizde de bu kriterler doğrultusunda belirlenecektir. Büyükçekmece İstanbul’un diğer ilçeleri ile kıyaslandığında çok fazla göç almayan bir ilçe.

Siyaset: Eklemek istediğiniz başka hususlar var mı?

Akgün: Derginizde bana yer verdiğiniz için öncelikle sizlere teşekkür eder, başarılar dilerim. Ayıca okurlarınıza en içten sevgi ve saygılarımı da sizin aracılığınızla iletmek isterim.