Anasayfa » ARŞİV » 261 » Merkel’in Türkiye’ye Gelişi ve Gaziantep’i Ziyareti

Merkel’in Türkiye’ye Gelişi ve Gaziantep’i Ziyareti

Federal Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans bir heyet halinde sığınmacı krizini değerlendirmek üzere Gaziantep’i ziyaret etti.
Federal Almanya Başbakanı (Şansölye) Angela Merkel ile birlikte AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans bir heyet halinde sığınmacı (mülteci) krizini değerlendirmek üzere Gaziantep’i ziyaret etti.
Merkel’i ve heyetini Gaziantep havaalanında Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin ve diğer devlet yetkililer karşıladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ziyaretinin amacının mültecileri ziyaret etmek olarak açıklandı. Bu kapsamda Ahmet Davutoğlu, Merkel, Tusk ve Timmermans, Gaziantep’in Nizip ilçesindeki çadır kentte barınan Suriyelileri ziyaret ettiler.

Aile ve Çocuk Merkezinin Açılışı

AB fonları ve UNICEF katkılarıyla yapılan Budak Mahallesi’ndeki Aile ve Çocuk Merkezi’nin açılış törenine katılan Davutoğlu ve Merkel burada toplanan kalabalık tarafından tezahüratlarla karşılandı
Merkel buraya” diye slogan attığı duyulan kalabalığın Davutoğlu’na sevgi gösterisi de dikkatten kaçmadı.

Kurdele kesiminden önce hem Türkçe hem de İngilizce konuşma yapan Davutoğlu, destek verenlere teşekkür etti.
Merkel ise açılışta konuşma yapmak istemedi.
Açılışını yaptıkları Aile Ve Çocuk Merkezini dolaşan iki lider daha sonra Suriyeli çocukların yaptığı resimleri inceledi.
Davutoğlu ve Merkel burada yanlarında getirdikleri ve içinde boyama kalemlerinin de bulunduğu birçok hediyeyi çocuklara verip hatıra fotoğrafı çektirdiler ve çocukların da kendilerine hediye ettiği resimleri aldılar.
Tüm yetkililer daha sonra Merkez’de küçük çocukların vermiş olduğu konseri dinledi. Suriyeli çocuklarla basına poz veren ve çocuklarla sohbet eden Davutoğlu, Merkel, Tusk ve Timmermans, daha sonra kampı ziyaret etti. Kamp ziyareti basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Aralarında yabancı basın mensuplarının da bulunduğu yaklaşık 300 kadar gazeteci de bu ziyaretin takipçileri arasındaydı. Ziyaretin gerçekleştiği alanda

Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülkeye hoş geldiniz” pankartları yer aldı.

Başbakan Davutoğlu, Merkel’in Ortak Basın Toplantısı

Türkiye-AB Suriyeli sığınmacılara yardım programı açılışının ardından mülteci kampını ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmerman Gaziantep Üniversitesi Kongre ve Sanat Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu basın toplantısında yaptığı açıklama, vize konusunun Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek,

AB’nin de gerekli adımları atacağına inanıyorum. Vize muafiyeti bizim için hayati bir konudur. Herkes üzerine düşeni yapmalı. Bugünden sonra AB taahhüt ettiği fonları harekete geçirecek. Mutabık kalınan konularda adım atılmalıdır”.

Önümüzdeki günlerde Meclis’ten gerekli düzenlemeleri geçireceklerini de söyleyen Davutoğlu

Vize muafiyetini, Avrupa Birliği- Türkiye mutabakatının ayrılmaz, asli unsuru olarak görüyoruz. Zaten vize muafiyetiyle bu mekanizmaları uygulayacak olan Geri Kabul Anlaşması arasında da doğrudan bir ilişki var. Geri Kabul Anlaşması ancak vize muafiyeti ile birlikte uygulanır

sözleriyle anlaşmanın bir bütün olduğuna vurgu yaptı. Başbakan Davutoğlu Türkiye Cumhuriyeti’nin, Avrupa Birliği ve Almanya’nın tek amaçlarını belirtti ve

İnsani bakımdan İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük trajediye birlikte çözüm aramak. Bu mesele ne Türkiye’nin ne de Avrupa Birliği’nin tek başına üstlenmesi gereken bir meseledir. Türkiye’ye yönelik her türlü tehdide karşı kararlı tavrımızı sürdüreceğiz. Sığınmacılar konusunda çok önemli mesafe kaydettik. Türkiye ağır yükler yüklenmiştir ve üzerine düşeni yapmıştır. Türkiye mültecilerle sınanacak bir ülke değildir. Hiç kimse kendi isteği dışında bir yere gönderilmedi. İllegal göçü yasal bir göç haline getiriyoruz” dedi.

Merkel’in de ülkesinde ve Avrupa’da eleştirildiğini belirten Başbakan Davutoğlu, “Angela Merkel, en başından beri insani tavırlar sergiledi. Çok eleştirildi ama kendisine de ifade ettim, tarihin altın sayfasına yazılırlar. Bize de Suriyeli sığınmacıları geri göndermemiz gerekir diyen liderler çıktı. Türkiye ve Almanya, Suriyeli çocuklar için omuz omuzadır” diye konuştu. Başbakan Davutoğlu, Kilis’te hayatını kaybedenlere de değinerek şehitlere rahmet diledi ve “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Türkiye’ye yönelik her türlü tehdide karşı en kararlı tutumu sergilemeye devam edeceğimizi ifade ediyorum. Gerek Suriye rejiminin baskıları, zulmü, gerekse DEAŞ, PKK, YPG gibi terör örgütlerinin Türkiye’ye dönük olarak yaptığı her faaliyet mutlaka müteka biliyet esasları çerçevesinde karşılığını bulacak” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Konuşmasından Bazı Çarpıcı Satırbaşları

Merkel, “Türkiye-AB arasındaki anlaşmayı dikkate alarak bugün Türkiye’yi gördük. 23 Nisan’da gelmiş olmamızın ayrı önemi vardır. Burada mültecilerin toplum tarafından kucaklandığını gördük. Sığınmacı çocukların büyük bölümü eğitim alıyor. Yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz” dedi.

AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans sığınmacılara eğitim verilmesi gerektiği üzerinde durdu. Başbakan Davutoğlu’na teşekkür ederek konuşmasına başlayan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Nizip’teki kampı ziyaret ettiklerini söyledi. Gaziantep’te Çocuk Koruma Merkezi’nin açılışına katıldıklarının altını çizen Tusk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle yapılan açılışa büyük bir onurla katıldıklarını belirtti. Türkiye’nin bugün tüm dünyada göçmenleri nasıl barındırmak gerektiğine dair dünyaya örnek olacak tek ülke olduğunu vurgulayan Tusk, “Türkiye’ye bu konuda kimsenin ders verme durumu yoktur. Gerçekten bundan büyük bir gurur duyuyorum, sizinle bu konuda işbirliği yapmaktan; Türkiye ile AB arasında düzensiz göçün engellenmesi açısından ortaya bir irade koyduk. Bu ziyareti bunun devamı olarak gerçekleştirdik. Ege’de yasa dışı göçün azaldığını gördük. Vize muafiyeti konusunda çalışmaları hızlandırdık. Gerekli hazırlıklar yapılınca bu adımlar atılabilecektir. Kriterler yerine getirildiğinde vize konusunda adım atılacak. Türkiye, bugün tüm dünyada göçmenleri nasıl barındırmamız gerektiğine dair örnek olacak tek ülkedir. En önde gelen ülkedir. Türkiye’ye bu konuda kimsenin ders verme durumu yoktur” dedi. Merkel Neden

Türkiye’ye Geldi?

Türkiye, ülkelerindeki savaştan kaçan iki buçuk milyon Suriyeli mülteciye yardım eli uzattı. Bugüne kadar mültecilere harcanan miktar toplamda 8 milyar doları buldu. Bu konuda Türkiye’nin uluslararası toplumdan herhangi bir katkı ve destek almadığı hususu, üzerinde durulması gereken bir önemli bir tartışma konusudur. Durum böyle olunca Türkiye’nin yükü günden güne daha da ağırlaşmakta ve Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan milyonlarca mülteci başka yollar aramakta. Yeni bir hayata başlama hayalleriyle kaçak yollarla dahi olsa hayatını boğularak ya da başka şekillerle kaybeden yüzlerce kişiden kurtulmayı başarabilen ve şanslı olarak nitelendirilebilecek mülteciler Ege Denizi üzerinden Avrupa’ya gitmeyi deniyor. Bunun haricindeki yüzlerce hatta binlerce mülteci ise karayoluyla Avrupa’ya gidebilmenin yollarını arıyor. Akıllarda soru işaretlerinin oluşmasına yol açan konulardan biri de Almanya Başbakanı’nın Türkiye’ye neden geldiğiydi. Merkel’in aniden Türkiye’ye gelmesinin nedeninin, Almanya’nın mülteciler arasında yaptığı anket olduğu ortaya çıktı. Ankete göre sonuç çarpıcı ve Almanya için biraz da olsa ürkütücü. Anket sonuçlarına göre, Avrupa’ya ulaşmayı başaran Suriyeli mültecilerin yüzde 61’lik bölümü kendilerine hedef olarak Almanya’yı seçiyor. Almanya’yı tedirgin ettiği değerlendirilen bu sonuç Merkel’in Gaziantep’i ziyaret nedenleri olarak yorumlanıyor. Avrupa’ya ulaşmayı başaran Suriyeli mültecilerin yüzde 61’lik bölümü kendilerine hedef olarak Almanya’yı seçiyor. Almanya’yı tedirgin ettiği değerlendirilen bu sonuç Merkel’in Gaziantep’i ziyaret nedeni olarak yorumlanıyor.

Dış Basında Merkel’in Türkiye Ziyareti

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyareti hem kendi ülkesinin siyasi liderleri arasında hem de dış basında geniş yankı buldu. Farklı görüşlere sahip liderler Merkel’in Türkiye ziyaretinden önce konuya ilişkin birçok değerlendirmede bulundu. İşte bunlardan bazıları; Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, Başbakan Angela Merkel’in Gaziantep ziyaretine ilişkin Alman Die Welt gazetesine bazı açıklamalarda bulundu.

Maas açıklamasında, “Gelecekte de hukuk devletinin ilkelerine bağlılık, kuvvetler ayrılığı ve çoğulculuğun devamlılığını Türkiye ile olabildiğince açık bir biçimde konuşabilmeliyiz. Bu ilkeler bir hukuk devletinde pazarlık konusu dahi edilemez.
Partnerlerimizin de bu konuda bizimle aynı hassasiyeti göstermeleri için inisiyatif almak durumundayız
” dedi.

Adalet Bakanı Maas, konuk olduğu bir programda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ilişkin şiir sonrası yaşanan krizle ilgili olarak Alman Ceza Yasası’nın 103’üncü paragrafının kaldırılmasının planlandığını söyledi. Maas, hükümetin paragrafta düzenlenen “yabancı devlet adamlarına hakaret” suçunun içinde yaşadığımız dönemde bir hükmünün kalmadığı konusunda hemfikir olduğunu da sözlerine ekledi. Yeşiller Milletvekili Roth da Merkel’in ziyaretiyle ilgili olarak başka bir talepte bulundu.

Alman Federal Meclisi Başkan Yardımcısı Claudia Roth, ziyarete dair Rheinische Post gazetesine açıklamada, “Merkel, Türkiye’de insan hakları ve vatandaşlık hakları ihlallerini mercek altına almalı ve olumsuz durumları ifade etmeli. Merkel ayrıca Türkiye’nin bazı mültecileri Suriye ve Irak’a geri gönderdiği iddialarına da eğilmesi” gerektiğini de ifade ett.

Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner Merkel’in sığınmacılar krizi konusunda Türkiye’ye bağımlı kalmamasının önemli olduğunu belirterek Alman Basın Ajansı DPA’ya verdiği demeçte, “Almanya Başbakanı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaretinde insan hakları, basın özgürlüğü ve hukuk devletine getirilen ağır kısıtlamaları net bir biçimde dile getirmesini bekliyorum. Almanya sığınmacı krizinin çözümü adına her şeye göz yummamalı” değerlendirmesinde bulunmuştu. Almanya’nın önde gelen gazetelerinden ‘Die Zeit’ Angela Merkel’in 23 Nisan günü Gaziantep’i ziyaret etmesine oldukça geniş yer verdi. Gazete haberinde Şansölye Merkel’in Türkiye ziyaretinin resmi devlet ziyareti olmadığı, bunun sadece bir çalışma ziyareti olduğunun altı çizildi. Haberde ayrıca Almanların üçte ikisinin Başbakan Angela Merkel’in Türkiye ziyaretini yanlış bulduğu da belirtildi. Alman basınında Şansölye Merkel’in Türkiye ziyaretinin resmi devlet ziyareti olmadığı, bunun sadece bir çalışma ziyareti olduğunun altı çizildi.
Ayrıca Almanların üçte ikisinin Başbakan Angela Merkel’in Türkiye ziyaretini yanlış bulduğu da belirtildi.