Anasayfa » Gündem » DÜNYA TURİZMİNİN GÖZ BEBEĞİ KAPADOKYA NEVŞEHİR

DÜNYA TURİZMİNİN GÖZ BEBEĞİ KAPADOKYA NEVŞEHİR

Tarih öncesi çağlardan günümüze kadar pek çok medeniyetle ev sahipliği yapan Nevşehir-Kapadokya, Türkiye turizminin parlayan yıldızı konumunda. Birbirinden farklı kaya oyma otelleri, büyüleyici manzaraları,müzeleri ve dillere destan balon turlarıyla yerli yabancı yüz binlerce ziyaretçiyi kendisine hayran bırakmakta. Kapadokya, hem yerin altına oyulmuş şehirleriyle, hem de Hristiyanlığın erken dönemlerinden beri inşa edilmiş kaya oyma kiliseleriyle dikkati çekmekte. Doğanın, tarihin, kültür ve medeniyetin en cömert toprakları üzerine kurulmuş çok özel bir bölgedir Kapadokya…Öyle ki Kapadokya; jeolojik yapısı, doğal güzellikleri, peri bacaları ve vadileri ile eşi benzeri olmayan bir dünya harikasıdır. Bu topraklar üzerinde güneş sanki başka türlü doğar, başka türlü batar.

Gün ışığı bile sanki daha aydınlık, daha göz kamaştırıcıdır. Dolunaylı gecelerde peri bacaları baştan başa parıldar, ay ışığıyla yarışırcasına. Bahar ve yaz aylarında kuş cıvıltılarıyla şenlenen yeşil vadiler, sonbaharda sarı ve kızılın her tonuyla, kışın ise beyazın en temiziyle huzur dağıtır, ziyaretçilerine… Güzel atların diyarı Kapadokya aynı zamanda tarihin de nefes alıp verdiği bir diyardır. Günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bölge, yüzlerce yıllık konakları, kayadan oyulmuş yeraltı şehirleri, peri bacalarına nakış gibi işlenmiş kilise ve şapelleri, manastırları,hanları ve hamamları ile tarihin her dönemine tanıklık etmiştir. Hacı Bektaş-ı Veli eliyle tüm Anadolu’ya buradan hoşgörü ve insanlık sevgisi yayılmıştır. Böylece Kapadokya, medeniyetler arasında köprü olmuş, farklı kültürleri bağrında yaşatmış, barışın ve kardeşliğin de merkezi olmuştur.

Kapadokya; Çok özel doğal ve jeolojik oluşumu itibarı ile dünyada eşi benzeri olmayan Bir Doğa Harikasıdır!

Kapadokya; 60 Milyon yıl önce: Erciyes, Hasan Dağı, Güllüdağı’nın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tüf yapısı, yağmur ve rüzgarın aşındırması ile bu muhteşem coğrafya oluşmuştur. Dünyada başka bir örneği bulunmayan yeraltı şehirleri, mükemmel bir mühendislik ve mimarlık uygulama örneğidir. Havalandırma sistemleri, hava dolaşımı tünelleriyle, emniyet ve güvenlik sistemleriyle, giriş ve çıkışlarda ilginç teknikleriyle, zemindeki kuyularıyla ve çöp toplama mekanizmalarıyla bugün bile ziyaretçileri şaşırtmaktadır.

Nevşehirli Kadınlara İstihdam Olanağı Sunacak Dev Proje İçin İmzalar Atıldı

2019 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Nevşehir Belediyesi tarafından sunulan “Nevşehir’de İstihdamda Sosyal Sorumluluk Adımı (NİSSA)” projesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca uygun bulunarak desteklenmeye hak kazandı. Proje kapsamında Nevşehir’de kadınlara yönelik mesleki eğitim, girişimcilik kapasitenin artırılması ve toplumsal entegrasyonlarının hızlandırılmasına öncülük edecek bir merkez kurulması ve merkez bünyesinde eğitimlere katılacak kadınlar arasından çok sayıda kadının istihdam edilmesi amaçlanmakta. Nevşehir Belediyesi ve Nevşehir Belediyesi Turizm ve Spor A.Ş tarafından hazırlanan ve Ahiler Kalkınma
Ajansı koordinasyonunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunulan “Nevşehir’de İstihdamda Sosyal Sorumluluk Adımı (NİSSA)” projesi desteklenmeye uygun bulundu. Toplam 3,3 milyon TL bütçesi olan projeye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca tahsis edilen yaklaşık 2,5 Milyon TL’lik hibe, Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından kullandırılacak.

Nevşehir Valisi ve Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Aktaş’ın yanı sıra Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı ve Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Bekir Varol’un katılımıyla sözleşmesi imzalanan proje kapsamında sabun üretimi atölyesi, cam işleme atölyesi, seramik atölyesi, bez çanta dikim atölyesi ve projede çalışacak kadınların küçük çocukları için oyun alanları, kütüphane ve etüt merkezinin oluşturulması planlanmakta. Bu atölyelere ilave olarak kadınlara sosyal yaşamlarında psikolojik destek olmak ve aile içerisinde iletişim bağının kopmaması amacı ile Nevşehir Belediyesi tarafından tahsis edilecek bir alanda Aile Danışma Merkezi kurulacak. Aile danışma merkezinde kadınlara ve gerektiğinde ailelerine; motivasyon, uyum ve davranış sorunları, boşanma, özgüven ve korkular gibi konularda kapsamlı olarak psikologlar tarafından psikolojik destek ve danışmanlık hizmetleri verilecek.